październik
„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik!
Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!”
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
PAŹDZIERNIKOWE ŚWIĘTOWANIE
Każdej jesieni przypominam sobie zacytowane wyżej słowa, zaczerpnięte z mojej ulubionej książki kiedy wracam myślami do październikowych chwil, zawsze zgadzam się z nimi. Zarówno przyroda, jak i rzeczywistość szkolna wyznaczyła październikowi niezwykłe zadanie – stworzenie pomostu między odchodzącym latem, a sentymentalną jesienią. Może właśnie na przekór słocie, wiatrom i chłodom pragniemy zatrzymać letni entuzjazm i energię. Każdy tydzień tego miesiąca i w tym roku niósł ze sobą różnorodne wydarzenia.
Jednym z nich był Dzień Patrona, który od kilku lat świętujemy 14 października i nie jest to przypadkowe, gdyż nasz patron ponad wszystkie inne profesje, które wypełniał, cenił sobie bycie pedagogiem. Jak pokazał czas, stał się niedoścignionym wzorcem, orędownikiem walki o prawa dziecka. Świętowanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sylwetki Janusza Korczaka, prezentacji jego twórczości oraz systemu wychowawczego jaki stworzył w prowadzonym przez siebie Domu Sierot. Wiele technik pracy wychowawczej z dziećmi stosujemy w naszej szkole , choć dostosowaliśmy je do współczesności. Funkcjonuje u nas SKRZYNKA NA LISTY, KONTRAKTY, DYŻURY, GAZETKI, KSIĘGI POCHWAŁ I UPOMNIEŃ, POCZTÓWKI PAMIĄTKOWE, czy NIEZAPOMINAJKI. Ponieważ hasłem przewodnim obecnego roku szkolnego jest ZDROWY STYL ŻYCIA, pokusiliśmy się poszukać w twórczości patrona przesłań na ten właśnie temat i nie zawiedliśmy się . Janusz Korczak w PRAWIDŁACH ŻYCIA napisał:
„Piesze wycieczki, pływanie, wiosłowanie, rower, ślizgawka, biegi, skoki. Ręce, nogi, plecy bolą, zmęczony jest człowiek, ale zadowolony.”
„Zdrowie — to najważniejsze dobro życia, chory bogacz jest biedakiem; więc pomyśl, jakim skarbem dla ubogiego jest zdrowie.”
„Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny.”
Chcąc przekuć słowo w czyn, w poszczególnych grupach wiekowych, przeprowadziliśmy turnieje, które połączyły wysiłek fizyczny z intelektualnym. Jak mawiał klasyk: DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO – wykazać mógł się każdy, a co najważniejsze wszyscy dobrze się bawili. KORCZAK w domu dziecka stworzył PARLAMENT, który współuczestniczył w organizacji życia i inicjował wiele działań. Świętując DZIEŃ PATRONA , od wielu już lat, wybieramy w wyborach demokratycznych naszych przedstawicieli do PARLAMENTU UCZNIOWSKIEGO. To właśnie on decyduje jakie działania podjąć, abyśmy mieli poczucia współtworzenia naszej szkolnej rzeczywistości. Nowo wybranym „parlamentarzystom” życzymy powodzenia.
Dzień Patrona dla pierwszaków jest jednym z najbardziej zapamiętanych dni w szkolnej drodze do dorosłości. Wówczas bowiem, po 6–u tygodniach nauki, odbywa się RADOSNY EGZAMIN NA UCZNIA i choć jest on radosny, to zarówno dzieci i wychowawczynie podchodzą do niego bardzo poważnie. Na każde pytanie odpowiedź wypadła celująco, dlatego pani Dyrektor nie miała wątpliwości, że egzamin został zdany z wyróżnieniem. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ich pobyt w szkole wypełniały tylko radosne chwile.
Niezwykłym wydarzeniem okazał się, po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole, Bal Wszystkich Świętych. Stał się on alternatywą dla amerykańskiej tradycji Halloween. Swoje siły zjednoczyli katecheci Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, czerwieńska Parafia Rzymskokatolicka Pw. Św. Wojciecha oraz działający przy niej ruch Młodzież Oazy Ruchu Światło-Życie, a także wolontariusze z Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Korytarz szkolny zapełnili święci i aż trudno było uwierzyć, iż to nasi uczniowie. Pięć najbardziej pomysłowych ”wcieleń” zostało nagrodzonych zegarkami sportowymi, zaś pozostali osłodzili sobie „żywot” czekoladami. Konkurs wiedzy o świętych wykazał, iż dzieciaki uważają na katechezie. Nagrodami głównymi były piękne wydania książek o tematyce religijnej, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. Jak przystało na bal „święci” ruszyli w tany. Świetną zabawą okazała się zumba oraz tańce lednickie prowadzone przez wolontariuszy. Czas minął niepostrzeżenie, a „święci” pełni entuzjazmu wrócili do swoich zajęć. Serdecznie dziękujemy sponsorom balu. Nagrody ufundowali: Miasto i Gmina Czerwieńsk, firmy Arcobaleno i Jorge Fireworks, zaś słodycze Chata Polska i Państwo Kokowicz.
.
PAŹDZIERNIKOWE REKORDY
Niezwykle ważnym dniem w naszej szkole jest 16 października. Już kolejny raz przystąpiliśmy do BICIA REKORDU W JEDNOCZESNEJ RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ, któremu od lat patronuje WOŚP. Organizatorem akcji była Szkoła Podstawowa w Czerwieńsku, ale wielkim wsparciem służył szef sztabu WOŚP w naszym mieście – pan Dominik Brzezicki wraz z wolontariuszami. Nie zabrakło też przyjaciela naszej szkoły – pana Lubomira Rotko, który przygotował plakietki pamiątkowe dla każdego uczestnika przedsięwzięcia. Ramię w ramię stanęły maluchy, uczniowie klas starszych i nasi koledzy z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku . W sumie 116 osób wykonało 683 uciśnięcia korzystając z 7-u fantomów. Jednak nie liczby była dla nas ważne – najistotniejsza okazała się idea pokazująca, że nawet małe dziecko może uratować komuś życie. Od wielu lat przeszkoleni przez Jurka Owsiaka trenerzy szerzą wiedzę o podstawowych czynnościach ratujących życie, prowadzą też treningi resuscytacji. To oni uświadamiają nam, iż gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, każdego roku ocalilibyśmy milion istnień ludzkich.
PAŹDZIERNIK NA ŁONIE NATURY
Kolejnym wydarzeniem, które na stałe zapisaliśmy w kalendarzu imprez jest SADZENIE DRZEW NAD ZALEWM. Tym razem odbyło się ono pod hasłem JEDNO DZIECKO – JEDNO DRZEWO. Od kilku lat wspólnie z Nadleśnictwem w Zielonej Górze, Klubem Zdecydowanych Optymistów oraz Urzędem Gminy i Miasta w Czerwieńsku tworzymy ALEJĘ OPTYMISTÓW. Posadzone wcześniej lipy i jarzębiny stają się coraz dorodniejsze i patrzymy na nie z satysfakcją – mówiąc „To nasza aleja drzew”. Tym razem posadziliśmy 95 sadzonek klona jawora. Urządziliśmy też przed zimą PTASIĄ STOŁÓWKĘ, która powstała z karmników wykonanych przez rodziców. Po pracy zgromadziliśmy się przy ognisku, z apetytem zjedliśmy pieczone kiełbaski i rozgraliśmy się ciepłymi napojami. Doceniamy fakt, iż mimo wielu obowiązków, czas na wspólnie spędzone chwile znaleźli rodzice. Za kilka lat jeszcze przyjemniej będzie przechadzać się wśród dorodnych lip, jarzębin i klonów zasadzonych przed laty.
Październik w OGRODZIE BOTANICZNYM, do którego udały się klasy drugie, w sposób szczególny uzmysłowił nam nadchodzące uśpienie przyrody. Choć czasami czuć jeszcze ostatnie tchnienie lata, to nie można oprzeć się wrażeniu, że jesień rozgościła się na dobre. Różnobarwne dywany liści, magiczne kształty konarów nagich drzew i krzewów, walczące z wiatrem ostatnie listki, owady szukające w specjalnym HOTELU lokum na zimę , cichnące ptaki - oto obraz jaki malował się przed drugoklasistami. Na szczęście na dziecięce harce każda pora jest dobra, więc i tym razem ukoronowaniem wycieczki była wizyta na placu zabaw. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, uczniowie odwiedzili również salkę edukacyjną w Komendzie Miejskiej w Zielonej Górze. Jesteśmy tam co roku, żeby zadbać o nasze bezpieczeństwo. Powtarzamy zasady poruszania się po drogach, ale uczymy się również jak zachować się w innych sytuacjach trudnych dla dzieci. Wiedzę mamy ogromną, nadal jednak nie zawsze stosujemy ją w praktyce. Prosimy dorosłych, aby podczas drogi do szkoły, wspólnych spacerów, czy innych sytuacji codziennych, zwracać uwagę na właściwe postępowanie dzieci.
Wracając do cytatu z początku artykułu, ponownie ulegam wrażeniu, że październik jest po prostu niezbędny. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a kiedy już zapanuje listopad - znowu zamalujemy go najpiękniej jak potrafimy – wspólnymi przeżyciami.
Beata Kaszewska
P.S. Serdecznie dziękujemy za pamięć i piękne życzenia, jakie otrzymaliśmy od Rady Rodziców i uczniów z okazji Święta Edukacji
dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku