październik
JESIEŃ NIE MUSI BYĆ SMUTNA
Kiedy za oknem deszcz i wiatr starają się nas przekonać, że świat przyrody powoli usypia - w naszej szkole kalejdoskop wydarzeń świadczył zupełnie o czymś innym.
Już 12 września pierwsza grupa z klas IV- VIII wyruszyła do Centrum Nauki Keplera, aby rozwijać umiejętności matematyczno – przyrodnicze. Takie niezwykłe lekcje, w „nietypowej” szkole stają się najlepszą okazją do doświadczalnego poznania i rozumienia otaczającego nas świata. Uczniowie młodsi także mają okazję do niezwykłych doświadczeń w poznawaniu rzeczywistości, poprzez udział w projektach UNIWERSYTETU DZIECI. To już kolejny rok wspólnej wędrówki, która po wymaganych 8-u spotkaniach zaowocuje certyfikatem. Wartością dodaną tych naukowych doznań jest możliwość integracji i współpracy przy rozwiazywaniu problemów naukowych.
Weekend 14-16 września stał się świetną okazją do zacieśniania więzów rodzinnych. Właśnie wtedy zaprosiliśmy naszych uczniów i ich rodziny do uporządkowania terenów wokół własnego miejsca zamieszkania. Nie zawiedliśmy się – wychowawcy otrzymali wiele fotorelacji z RODZINNEGO SPRZĄTANIA ŚWIATA. Nic lepiej nie działa w wychowaniu młodego człowieka niż własny przykład, własne działanie. To właśnie w takich momentach DUŻY prowadzi MAŁEGO, pokazuje, uczy, modeluje. Niby niewiele, ale jakże niezwykłe we współczesnym zaganianym świecie – znaleźć czas na wspólne, rodzinne działanie. Wszystkim zaangażowanym w akcję rodzinom dziękujemy.
Dbając o nasze małe ojczyzny, nigdy nie zapominamy, że tylko wolność, suwerenność i pokój pozwalają na życie w pełni szczęścia. Ostatnio bardzo często zadajemy sobie pytanie, czy wywalczony po II wojnie światowej pokój – został nam dany raz na zawsze. Wierzymy, że tak właśnie będzie, ale w obliczu działań na Ukrainie ze szczególnym zaangażowaniem obchodziliśmy 21 września ŚWIATOWY DZIEN POKOJU. Na korytarzach pojawiły się plakaty, za drzwiami klas słychać było dźwięki piosenek sławiących pokój. Klasy III-e odwiedziły miejsce pamięci w Czerwieńsku – POMNIK WDZIĘCZNOŚCI, pod którym złożyły kwiatki. Uczniowie tych klas postanowili również czynnie włączyć się w „wolanie o pokój” na świecie, poprzez rozesłanie do kolegów i bliskich, maili i SMS-ów ze specjalnym przesłaniem. Tak właśnie te małe dzieci dołożyły swoją niewielką, ale jakże ważną, cegiełkę w budowę pokoju na świecie. Kolejną z takich cegiełek była organizacja w szkole EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH. Uczniowie mogli na przerwach sprawdzić się w zadaniach, zagadkach i szaradach językowych. Na długiej przerwie, na placu przed szkołą, każda z klas narysowała wylosowaną flagę jednego z europejskich krajów. Poczuliśmy, że wspaniałą wartością jest umiejętność posługiwania się językiem, którym mówią i który rozumieją inni mieszkańcy EUROPY. Teraz pewnie z większą motywacją będziemy uczyć się słówek i gramatyki języka angielskiego, czy niemieckiego, bo przecież jesteśmy EUROPEJCZYKAMI.
Wrzesień to każdego roku czas na przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Cały tydzień poświęciliśmy właśnie temu zagadnieniu. BEZPIECZEŃSTWO rozpatrywaliśmy na wielu płaszczyznach – bezpieczeństwo w szkole, w domu, na ulicy, w Internecie, a nawet podczas spotkania ze zwierzęciem. Były działania praktyczne, edukacyjne i artystyczne. Ostatni dzień był ODBLASKOWY, wszystko po to, abyśmy zrozumieli, że bardzo często nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Wiemy naprawdę wiele – teraz wystarczy tę wiedzę stosować na co dzień.
Na co dzień staramy się też stosować zasady zdrowego stylu życia – realizujemy przecież program SZKOŁY PROMUJACEJ ZDROWIE. Staramy się dużo ruszać, żyć bezpiecznie, staramy się też zdrowo jeść. Jesień to okazja do zachwytu nad kolorami w przyrodzie, ale także nad jej darami. W wielu klasach z tych właśnie darów przygotowane zostały sałatki owocowe i jarzynowe, czy owocowe kefiry „własnej roboty”. Udowodniliśmy sobie, że każdy – nawet mały człowiek – potrafi przygotować zdrowe i pożywne przekąski. Apelujemy do rodziców, aby wspierać swoje dzieci w wyrabianiu dobrych nawyków żywieniowych, poprzez zastąpienie słodkich śniadań – zdrowymi przetworami mlecznymi, czy owocowymi przekąskami. My jako szkoła też to robimy, dystrybuując wśród uczniów mleko oraz warzywa i owoce, które pozyskujemy w ramach specjalnych projektów. Pragniemy, aby znane powiedzenie W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH, stało się nie tylko hasłem, ale „kierunkowskazem” w naszym życiu.
Beata Kaszewska
P.S.
Wychowawcy pragną podziękować rodzicom uczniów z klas: II b ,III b, III a za pomoc w pozyskaniu środków na prace remontowe i zakup dodatkowego wyposażenia do klas. Państwa wsparcie pozwoli na polepszenie warunków nauki naszych uczniów.
Serdeczne podziękowania kierujemy także do wszystkich, którzy odpowiedzieli na apel SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIUSZA i wzięli udział w zbiórce kasztanów. Uzyskane środki pozwolą na rehabilitację małego Jasia.