luty
CZAS U NAS PŁYNIE NICZYM WARTKI POTOK
Czas uśmiechu i radości
Warto wykorzystać każdą sposobność, aby okazać sobie szacunek, aby świętować i odmienić szarość dnia powszedniego. Dzieje się tak 14 lutego za sprawą Walentego, 8 marca, kiedy to wyrażamy podziw i dziękujemy kobietom w dniu ich święta., a także 10 marca, kiedy to mężczyźni otrzymują życzenia i obdarowywani są miłymi słowami. Takie dni dają nam sposobność do powiedzenia tego, co na co dzień umyka, wywołują uśmiech i pozytywne emocje. [mor] Wprawdzie SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE zobowiązuje nas do zdrowego żywienia, ale jak tu nie skusić się na czekoladki, lizaki, torciki, które są osłodą takich świąt. Oko przymykamy również na kalorie zawarte w pączkach, ale tylko w TŁUSTY CZWARTEK, który jak każdego roku i tym razem, okazał się i tłusty, i słodki.Świetnym sposobem na zrzucenie nadmiaru tłuszczyku i na lepsze samopoczucie dla klasy VII a i VIII b stała się wizyta w popularnym SKOKOLOCO - PARKU TRAMPOLIN. I choć to już prawie młodzież, to zabawa była naprawdę przednia, bo przecież w każdym z nas jest trochę dziecka. Zdrowo i sportowo NOCKĘ W SZKOLE spędziła klasa IIa. Hasło przewodnie brzmiało W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH. Rodzinny wieczór z planszówkami, sportowymi zmaganiami, a rano zdrowe śniadanie – tak spędzony czas daje wiele radości i zdrowia - oczywiście.
Czas konkursów
Kiedy tylko zaczyna się drugi semestr, niemal jak lawina, spadają na nas propozycje udziału w konkursach. Pozwalają one sprawdzić się w różnych dziedzinach nauki, sztuki czy sportu, dążyć do pogłębiania swoich umiejętności czy wiedzy, wreszcie stawić czoła stresowi. Staramy się stworzyć szeroki wachlarz propozycji konkursowych. Zaczynamy od zmagań klasowych uczniów najmłodszych. Razem z koleżankami, swoją panią, we własnej klasie – jest bezpiecznie i wydaje się łatwiej. Potem przychodzi czas na etapy szkolne. Najlepsi reprezentują szkołę, gminę, powiat.
Wielka Liga Czytelników pod kierunkiem Pani Katarzyny Zaremby, ruszyła u nas już w pierwszym semestrze. W etapie tzw. domowym, należało zdobyć 5 sprawności, czyli przeczytać 5 książek z zaproponowanych 20-u i zaliczyć test na minimum 80 punktów ze 100 możliwych. W zmaganiach wzięło udział 12-e osób z klas IV – VIII. W etapie szkolnym na uczestników czekał kolejny test znajomości treści książki Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek Hanny Ożogowskie ( klasy IV –VI) oraz Kamienie na szaniec Aleksandra Kamieńskiego ( klasy VII-VIII). Minimum 80 zdobytych punktów dawało kwalifikację do kolejnego etapu. Zdobyło ją 7 osób : Michał Lipowski (5B), Melania Piotrowicz (6A), Konrad Nojszewski (4B), Tymoteusz Szczepan (5A), Zuzanna Jokś (5A), Jakub Szopa (6B) Sylwia Łęczycka (8A). W etapie rejonowym najlepsi okazali się Jakub Szopa, który w teście ze znajomości książki Skandal w stolicy nudy Pawła Beręsewicza uzyskał 111punktów/170 i Sylwia Łęczycka, która test z książki Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel zaliczyła na 127/170 punktów.
POKÓJ ARTYSTY – tak nieco magicznie brzmiał tytuł szkolnego konkursu plastycznego. Najlepsze prace zostały zaprezentowane w gminnym etapie LUBUSKICH KONFRONTACJI ARTYSTYCZNYCH. Wyróżnienie w I kategorii wiekowej otrzymała Michalina Musiałowska z III b.
W lutym odbyły się eliminacje szkolne do konkursu recytatorskiego. 10 marca 6-o osobowa grupa uczniów wzięła udział w POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE LUBUSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO PRO ARTE. Nominacje do FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO „wyrecytowali” Wiktor Kaszewski (VIb) oraz Bartek Matuszczak (IIc) .
Na początku marca uczniowie z klas I-III przystąpili do ogólnopolskiego KONKURSU LOGICZNEGO MYŚLENIA ZUCH. Zadania obejmowały wszystkie dziedziny nauki, wymagały wgłębienia się w ich treść oraz spojrzenia na pytania wieloaspektowo. Dzieci oceniły zadania konkursowe jako łatwe, ale dopiero wyniki dadzą ostateczną odpowiedź na to pytanie.
Każdego roku mieliśmy się czym poszczyć i w tym także trzymamy kciuki za naszych uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i chęci zmierzenia się w konkursowych szrankach.
Czas pomagania
Wielokrotnie już pisałam, iż pomaganie jest w naszej szkole „w modzie”. Właśnie zakończyła się ogólnopolska akcja GÓRA GROSZA organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. „Serdeczne słoiki” szybko zapełniały się monetami. Zebraliśmy ich naprawdę ogromną ilość. Pani Iwetta Kaszewska wraz z grupą pomocników pieczołowicie ważyła i zapisywała wyniki akcji. Najlepsza okazała się klasa III a, która zgromadziła aż 18kg monet, zaś V a miała ich 12kg. Dziękujemy za tak ogromne serca! Wolontariusze dopiero co usypali „ złotą górę”, a już zabrali się do kolejnej akcji. Tym razem odpowiedzieli na apel rodziców małego Dawida, który potrzebuje środków na walkę z wrodzoną wadą serca. Lista chętnych do pomocy była bardzo długa. Jedni upiekli ciasta, inni przygotowali zdrowe przekąski, owocowe galaretki, zaś inni wykonali z opiekunkami wolontariuszy serca z masy solnej, które były rozprowadzane przed Dniem Kobiet. I znowu poczuliśmy się wspaniale – nie zawiedliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się do naszych wolontariackich akcji.
Czas w naszej szkole mija nieubłaganie, jednak mamy poczucie, że nie przecieka nam przez palce. Przeciwnie – ciągle go nam brakuje, bo przecież tyle jeszcze mamy do zrobienia.
Beata Kaszewska