marzec
Wisenny kalejdoskop wydarzeń
Tak to już jest, że kiedy do życia budzi się przyroda – również i my doznajemy swoistego ożywienia, odczuwamy pokłady energii, chęci do działania.
Aktywne przerwy
Od kilku już lat nasz szkoła aspiruje do zdobycia certyfikatu SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE. Jednym z przedsięwzięć jest organizacja tzw. AKTYWNYCH PRZERW. Każda klasa raz w roku ma za zadanie zmotywować kolegów do aktywnego spędzenia przerwy. Pomysły bywają różne. W ostatnim czasie były to np. zabawy z kostką Rubika, wiosenna zgaduj – zgadula, logiczne zabawy zręcznościowe pod hasłem RUSZ GŁOWĄ NA WIOSNĘ. Ideą tego typu zajęć jest nie tylko integracja społeczności szkolnej, ale pokazanie różnego rodzaju aktywności, które można powtórzyć w domu np. w pochmurne dni i które mogą stać się alternatywą dla „zatopienia się w wirtualnym świecie”.
Dni z przesłaniem
Przyzwyczajeni do rutyna dnia codziennego ze szczególnym zaangażowaniem uczestniczymy w tzw. dniach z przesłaniem. 14 marca parlament uczniowski zainicjował DZIEŃ BEZ PLECAKA. I nie był to dzień, w którym mieliśmy przyjść do szkoły nieprzygotowani, wręcz odwrotnie należało „kreatywnie się spakować”. I jak zwykle nie zawiedliśmy się. Pomysłowość uczniów nie zna granic. Zamiast plecaków zobaczyliśmy – kosze, pudełka, wiaderka, walizki, garnki, słoje, legowiska, nosidełka dla dzieci, wózki, koszyki, przenośne półki, pufy, walizki na narzędzia, chlebaki, skrzynki, była nawet suszarka, na której zamiast prania zawisły… zeszyty i podręczniki. Można? – Można!
Szczególnym dniem jak co roku był 21 marca, który wszyscy kojarzymy z powitaniem wiosny. I tak też było. Wprawdzie nie topiliśmy marzanny, ale wybraliśmy się na poszukiwania oznaków wiosny, wypowiedzieliśmy zaklęcie żegnające zimę i na cztery strony świata rozrzuciliśmy lód, który ją symbolizuje. Oprócz zabaw obwieszczających nadejście uwielbianej przez wszystkich pory roku, tego dnia przyszliśmy do szkoły – w piżamach, szlafrokach i skarpetach nie do pary. To wszystko za sprawą kolejnej inicjatywy parlamentu szkolnego, który zachęcił nas do udziału w DNIU PIŻAMY, mającego na celu solidaryzowanie się z dziećmi przewlekle chorymi, spędzającymi w szpitalu bardzo dużo czasu. Klasy pierwsze poświęciły ten dzień koleżance z klasy (1a) i malutkiej dziewczynce - wcześniaczkowi (1b) – obie w piżamce i szpitalnym łóżku spędziły już kilka miesięcy. Życzymy im dużo, dużo zdrowia!
Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony 21 marca, to wyjątkowa okazja do zwiększenia świadomości na temat tej przypadłości i wyrażenia solidarności z osobami z wadą genetyczną. W tym dniu ludzie na całym świecie zakładają kolorowe skarpetki, które nie pasują do siebie, aby pokazać wsparcie dla różnorodności i unikalności każdego człowieka. Ubraliśmy kolorowe skarpety i wykonaliśmy pracę plastyczną ( projekt skarpetek), którą można było podziwiać na ścianach w różnych częściach naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności powstał 107,5 metrowy sznur „kolorowych, pięknie zaprojektowanych skarpet”.
Niezwykłym pomysłem, który spotkał się z entuzjazmem całych rodzin naszych uczniów był konkurs na wykonanie zajączka wielkanocnego z plastrów drewna. Zajączki miały zaczarować kolorami trawniki przed wejściem do szkoły. I zaczarowały – nie sposób opisać na jakie pomysły wpadali twórcy – jedno jest pewne – takie zajączki, zające, zajęczyce można podziwiać tylko przed naszą szkołą – przybywajcie i oceńcie sami.
Twórczy i pomysłowi okazali się także członkowie naszej świetlicy. Wielką radością i wyróżnieniem za ogromny trud tworzenia było I miejsce za wykonanie PALMY WIELKANOCNEJ, która zwyciężyła w gminnym konkursie organizowanym przez MGOK. Palma powstała dzięki współpracy dzieci i wychowawczyń. Choć palce bolały i kleiły się – to nic nie mogło zgasić zapału „świetliczaków”, którzy oprócz palmy na konkurs przygotowali palemki, stroiki, ozdoby i kartki wielkanocne. Wielkim zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny świetlicy szkolnej, z której dochód przeznaczony został na jej potrzeby. GRATULUJEMY pierwszego miejsca!
Wiosenne przedpołudnie nad zalewem
Najdonośniejszym akordem witającym wiosnę był plenerowy festyn rekreacyjno – sportowy mający na celu integrowanie społeczności szkolnej w przyjemnej atmosferze plenerowej, promowanie świadomości ekologicznej i zdrowego stylu życia. Do udziału w przedsięwzięciu nad naszym czerwieńskim zalewem zaprosiliśmy 23 marca wszystkich uczniów i rodziców. Do organizacji włączyło się Nadleśnictwo Zielona Góra, Koło Łowieckie Jeleń Czerwieńsk, Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwieńsku i Wojskowa Straż Pożarną w Czerwieńsku. W głównym miejscu imprezy ustawiono 2 stanowiska edukacyjne Nadleśnictwa Zielona Góra oraz stanowisko Koła Łowieckiego Jeleń Czerwieńsk. OSP Czerwieńsk i WSP Czerwieńsk zaprezentowały sprzęt znajdujący się na wyposażeniu obu jednostek - przede wszystkim sprzęt związany z ratownictwem wodnym i ratownictwem medycznym. Przygotowano wiele atrakcji – w tym tory i stanowiska sprawnościowe, niestety wiosna się na nas pogniewała i przywitała nas deszczem. Udało się zrealizować wiele punktów z programu, w tym sadzenie 20 drzewek, którymi zastąpiono te wcześniej połamane, nagrodzenie rodzin, które wzięły udział w RODZINNYM KONKURSIE NA ZAJĄCZKA, poszerzenie wiedzy o życiu w lesie. Choć schowani pod wiatą i namiotami, to jednak donośnie odśpiewaliśmy piosenkę oznajmiającą przewrotnie, bo w strugach deszczu, że MAMY JUŻ WIOSNĘ! Na ogrzanie i posilenie się kiełbaskami Koło Łowieckie Jeleń zaprosiło najwytrwalszych uczestników do ogniska. Całość imprezy zakończyło wręczenie upominków przygotowanych przez Nadleśnictwo Zielona Góra z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.
Cieszymy się, że pomimo kaprysów pogody nie zniechęciliśmy się i z entuzjazmem przybyliśmy nad malowniczy Zalew, by wspólnie spędzić czas. Wydarzenie to pokazało, że troska o środowisko potrafi zjednoczyć społeczność niezależnie od aury. Wierzymy, że pogoda nie popsuje nam nastroju podczas kolejnych imprez. Już 16 kwietnia w godzinach 15.00- 18.00 na terenie szkoły odbędzie się piknik ekologiczny JESTEŚMY EKO-logiczni. Zrealizujemy go w ramach projektu CZYSTY POWIAT. W programie przewidzieliśmy min. animacje i zabawy dla dzieci, loterię fantową, fotobudkę 360*, wystawę eko-pojazdów, stanowisko fotowoltaiki i eko-segregacji. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci z klas I-VIII.
20 kwietnia - w godz. 10.00 - 12.00 przy hali sportowej Lubuszanka odbędzie się kolejna edycja szkolnych biegów przełajowych MINI JORGE CROSS. Chcemy, aby tegoroczna edycja biegów miała charakter festynu sportowo-rekreacyjnego.
Jak widać nasz szkolny kalejdoskop mieni się wieloma kolorami różnorodnych wydarzeń, które pozwalają zasmakować w ekologicznym i zdrowym spędzaniu wiosennego czasu i co najważniejsze w „pięknych okolicznościach przyrody”, na świeżym powietrzu.
Beata Kaszewska
Powered by aSc EduPage