październik
„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik!
Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!”
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
UROKLIWY PAŹDZIERNIK
Październikowe świętowanie
Każdej jesieni przypominam sobie zacytowane wyżej słowa, zaczerpnięte z mojej ulubionej książki. Kiedy wracam myślami do październikowych chwil, zawsze zgadzam się z nimi. Zarówno przyroda, jak i rzeczywistość szkolna wyznaczyła październikowi niezwykłe zadanie – stworzenie pomostu między odchodzącym latem, a sentymentalną jesienią. Może właśnie na przekór słocie, wiatrom i chłodom pragniemy zatrzymać letni entuzjazm i energię. Każdy tydzień tego miesiąca i w tym roku niósł ze sobą różnorodne wydarzenia.
Jednym z nich był Dzień Patrona, który od kilku lat świętujemy 14 października i nie jest to przypadkowe, gdyż nasz patron ponad wszystkie inne profesje, które wypełniał, cenił sobie bycie pedagogiem. Jak pokazał czas, stał się niedoścignionym wzorcem, orędownikiem walki o prawa dziecka. Świętowanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sylwetki Janusza Korczaka, prezentacji jego twórczości oraz systemu wychowawczego jaki stworzył w prowadzonym przez siebie Domu Sierot. Wiele technik pracy wychowawczej z dziećmi stosujemy w naszej szkole , choć dostosowaliśmy je do współczesności. Funkcjonuje u nas SKRZYNKA NA LISTY, KONTRAKTY, DYŻURY, GAZETKI, KSIĘGI POCHWAŁ I UPOMNIEŃ, POCZTÓWKI PAMIĄTKOWE, czy NIEZAPOMINAJKI. Ponieważ jako szkoła promujemy ZDROWY STYL ŻYCIA, pokusiliśmy się poszukać w twórczości patrona przesłań na ten właśnie temat i nie zawiedliśmy się . Janusz Korczak w PRAWIDŁACH ŻYCIA napisał:
„Piesze wycieczki, pływanie, wiosłowanie, rower, ślizgawka, biegi, skoki. Ręce, nogi, plecy bolą, zmęczony jest człowiek, ale zadowolony.”
„Zdrowie — to najważniejsze dobro życia, chory bogacz jest biedakiem; więc pomyśl, jakim skarbem dla ubogiego jest zdrowie.”
„Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny.”
STARY DOKTOR w domu dziecka stworzył PARLAMENT, który współuczestniczył w organizacji życia i inicjował wiele działań. Świętując DZIEŃ PATRONA , od wielu już lat, wybieramy w wyborach demokratycznych naszych przedstawicieli do PARLAMENTU UCZNIOWSKIEGO. To właśnie on decyduje jakie działania podjąć, abyśmy mieli poczucia współtworzenia naszej szkolnej rzeczywistości. Nowo wybranym „parlamentarzystom” życzymy powodzenia. Uwieńczeniem tego niezwykłego dnia był uroczysty apel przygotowany przez naszych uczniów. Pełne humorów scenki wywołały uśmiech na naszych twarzach, zaś niezwykła pieśń stanowiąca podziękowanie za nauczycielski trud, wycisnęła łzy wzruszenia. Serdecznie dziękujemy za chwile wzruszeń, pamięć i piękne życzenia, jakie otrzymaliśmy od Rady Rodziców i uczniów z okazji Święta Edukacji Narodowej.
Z wizytą u seniorów
Zatrzymać się w gonitwie dnia codziennego, poświęcić komuś bezinteresownie swój czas wolny, podzielić się uśmiechem, chwilą rozmowy, po prostu pobyć razem – w dzisiejszych czasach wartość bezcenna. Szacunek dla seniorów, dla ich doświadczenia życiowego - oto azymut, którym kierował się zespół muzyczno – teatralny Art - ON działający w naszej szkole. Sobotnie październikowe przedpołudnie młodzi artyści spędzili w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze, gdzie zorganizowano DZIEŃ SENIORA. Już kolejny raz, przygotowany program artystyczny został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Wiele zaprezentowanych utworów – choć dawno przebrzmiałych – porwało słuchaczy do wspólnego śpiewania. Artyści zaprosili także seniorów do wspólnej zabawy. Było magicznie i bardzo rodzinnie, a nasi uczniowie kolejny raz dostarczyli nam wielu powodów do dumy i wzruszeń.. Organizatorki wydarzenia z wielkim uznaniem podziękowały zarówno nauczycielkom, jak i dzieciom za poświęcony wolny sobotni czas. I jak tu nie kochać naszych dzieciaków – jesteśmy z Was dumni! Dziękujemy również wszystkim rodzicom za ogromne wsparcie i pomoc przy organizacji występu.
Bijemy niezwykłe rekordy
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”- napisała nasza noblistka Wisława Szymborska.
W ślad za tym przesłaniem podążyło wydarzenie promujące kontakt ze słowem pisanym. 27 października nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Celem tego przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie uczniom, iż spotkanie z książką może być naprawdę wspaniałą przygodą. Tego dnia na szkolnych korytarzach i na boisku można było spotkać wielu uczniów z lekturą w ręku. Pierwszakom, które dopiero uczą się czytać, bajeczki przeczytały wychowawczynie. Rozbrzmiewały także ciekawe rozmowy na temat przyniesionych z domu książek. Niejednokrotnie uczniowie zachęcali swoich kolegów do sięgnięcia po ich ulubioną pozycję książkową, informowali, gdzie można ją kupić lub wypożyczyć. Piękny widok podczas przerw - dziecko wpatrzone z uwagą w karty książki, często uśmiechnięte i przeżywające przygody wraz z bohaterem swojej lektury.
Pomysł na udaną przerwę – czytanie - czemu nie?! Dziękujemy za udział i zachęcamy do codziennego czytania!
Z dynią w roli głównej
Od kilku już lat ostatni dzień października świętujemy „na dyniowo”. W tym roku świetlica szkolna zaproponowała SZKOLNY DZIEŃ DYNI i zaprosiła do wspólnej zabawy oraz konkursu na zorganizowanie wystawy pt.: DYNIA W ROLI GŁÓWNEJ. To co zobaczyliśmy na głównym korytarzu szkolnym przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Jak się okazało wyobraźnia i zdolności naszych uczniów i ich rodziców zdziałały cuda. Nie sposób opisać słowami wrażeń jakich doznaliśmy patrząc na ozdoby z dyni, pomysłowość i estetykę przygotowanych stoisk. Dynia została wypromowana także w przeróżnych ZDROWYCH smakołykach, do degustacji których zapraszali przedstawiciele klas. Było naprawdę przebogato: ciasta, ciasteczka, babeczki, musy, dżemy, ketchupy, przeciery, przekąski, pestki… W kąciku ogrodnika można było zasadzić dynię, a stanowisko artystyczne, zapraszało do działań kreatywnych, których efektem były dynie wyczarowane w sposób nieoczywisty. Jakże pięknie wyglądała szkoła w tej niezwykłej scenerii. Promocja dyni – zadanie wykonane wzorowo, zaangażowanie uczniów i rodziców – zadziwiające, efekt- piorunująco piękny i tylko konkursowe jury stanęło przed niewykonalnym zadaniem, no bo jak w ogromie piękna wybrać coś najpiękniejszego? Świetny dzień, wspaniałe pomysły – Gratulujemy wszystkim zaangażowanym!
Zapaliliśmy „znicz pamięci”
Jak każdego roku SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA w przeddzień Święta Zmarłych wyruszył na czerwieński cmentarz. Grupa starsza porządkowała opuszczone i zaniedbane mogiły, zapaliła na nich lampki. Młodsi wolontariusze „zapalili znicze pamięci” na grobach Nieznanego Żołnierza, pod tablicą Zasłużonych Mieszkańców Czerwieńska, jak i na grobach zmarłych nauczycieli. Wizytę w nekropolii zakończył spacer z zadumą i refleksją. To wspaniała lekcja etyki, która uczy szacunku i pokory wobec przemijania. Dziękujemy rodzicom za zakupione znicze i kwiaty.
Nie sposób opisać wszystkie szkolne październikowe wydarzenia, których było naprawdę wiele – napisaliśmy o nich na szkolnej stronie na facebooku, do odwiedzania której zapraszamy. Informujemy na niej o naszych przedsięwzięciach, które dokumentujemy obszerną galerią zdjęć.
Nawiązując do cytatu z początku artykułu, ponownie ulegam wrażeniu, że październik jest po prostu miesiącem niezbędnym. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a kiedy już zapanuje listopad - znowu zamalujemy go najpiękniej jak potrafimy – wspólnymi przeżyciami.
Beata Kaszewska