sierpień
Wspomnienie przedwakacyjnych wędrówek
Wakacje są na półmetku, wielu uczniów już szykuje się na powrót do szkoły, ale są i tacy, którzy podczas odpoczynku jeszcze raz wspomnieniami sięgają do przedwakacyjnych klasowych wędrówek. To właśnie one pozwalają nie tylko poznać piękne miejsca, ale są okazją do zaciśnięcia więzi, lepszego poznania, ciekawego spędzania czasu. Poprosiłam kilka osób o podzielenie się swoimi wrażeniami. Fragmenty wypowiedzi przytaczam poniżej.
Nasza górska przygoda
Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego rozpoczęliśmy okres wyjazdów i wszelakich wycieczek. Na początku czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, a dokładniej klasy 8a i 8b oraz 7a wraz z opiekunkami: panią Basią Oleszek, panią Asią Dwornicką oraz panią Beatą Perczyńską wybrali się na trzydniową wycieczkę w góry.
Razem z wychowawcami mieliśmy okazję zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych, którym jest Szczeliniec Wielki, przeszliśmy skalny labirynt w Błędnych Skałach oraz zgłębialiśmy tajemnice polskich jaskiń w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Przy okazji wędrówki poznawaliśmy piękno polskich krajobrazów w Parku Narodowym Gór Stołowych, a także w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Poza aktywnym spędzaniem czasu cieszyliśmy się swoim towarzystwem podczas dyskoteki oraz na wspólnych spotkaniach m.in. przy ognisku.
Wyjazd ten zrobił na nas ogromne wrażenie i pozostawił po sobie wiele niesamowitych wspomnień. (Sylwia Łęczycka)
Wycieczka do Krakowa
Nasza klasa 8c wybrała się po ostatnim egzaminie, 27 maja na pięciodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy z Zielonej Góry pociągiem. Podróż trwała około 6 godzin. Na zwiedzanie centrum miasta dojeżdżaliśmy tramwajami. Zobaczyliśmy między innymi: Wawel, Katedrę Wawelską, Barbakan, Kościół Mariacki. Pamiątki kupiliśmy głównie w Sukiennicach. Przebywaliśmy też na Kazimierzu żydowskim i chrześcijańskim. W Muzeum Książąt Czartoryskich najbardziej zaintrygował nas obraz „Dama z gronostajem”, który namalował Leonardo da Vinci. W wolnych chwilach podziwialiśmy uroki Wisły i leżącego nad nią Krakowa. Zajadaliśmy się też słynnymi krakowskimi obwarzankami.
Po pięciu wspaniałych dniach wróciliśmy do domów, pełni wrażeń i pięknych wspomnień. (Magda Mizera)
Ósmoklasiści zakończyli swój pobyt wśród nas, zaś pierwszaki dopiero rozpoczynający szkolne życie, pięknie zakończyły pierwszy rok nauki. Oto relacja wychowawczyni Pani Żanety Mucharzewskiej:
Pierwszaki w Karczmie Taberskiej
W ramach realizacji projektu edukacyjnego klasy pierwsze 2 czerwca pojechały na wycieczkę do Janowca do Karczmy Taberskiej . Zostaliśmy przywitani po staropolsku: chlebem i solą.
Podczas zajęć dzieci rozpoznawały rodzaje zbóż, poznawały zawody związane z etapami powstawania chleba oraz tradycje i zwyczaje ludowe Babimojszczyzny, uczyły się przyśpiewek i tańców ludowych, pląsów i zabaw pod okiem wujka Leszka. Był czas na naukę, pracę, zabawę, obcowanie z przyrodą i zwierzętami. Właścicielka karczmy, pani Jolanta Taberska, czyli ciocia Jola przedstawiła obrazowo dzieciom cykl pt. Od ziarenka do bochenka. Następnie zaprosiła wszystkie dzieci do piekarni na tyłach karczmy, gdzie każdy osobiście, samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował bochenek chleba. Dzieci ugoszczone zostały smaczną zupą pomidorową i pysznymi naleśnikami. Dodatkową atrakcją była ścieżka przyrodnicza w parku w Kolesinie, nad brzegiem Jeziora Wojnowskiego. Kamienna studnia, 200-letnie lipy, naturalne źródełka, drzewa olbrzymy i akacje - to była oryginalna i ciekawa lekcja przyrody.
Na długo zapamiętamy zapach chleba unoszący się w karczmie, gościnność i serdeczną atmosferę stworzoną przez właścicielkę gospodarstwa.
Piękno Ziemi Lubuskiej
Klasy drugie także postanowiły lepiej poznać zabytki Ziemi Lubuskiej. Wielką atrakcją okazało się zwiedzanie Rejonu Umocnień Międzyrzeckich. Najwięcej śmiechu i okrzyków radości sprawiła dzieciom przejażdżka pojazdem wojskowym, która zawiozła je prosto na ognisko. Posileni i wypoczęci udaliśmy się do naszej lubuskiej perełki czyli do Łagowa. Widok z wieży zamkowej zapierał dech. Spacer alejkami zamkowymi nad jeziorem dopełnił całości.
To była naprawdę świetna wyprawa.
Nieco dalej wybrały się klasy trzecie, które ze swoimi wychowawczyniami z klas młodszych wyjechały ostatni raz przed rozstaniem. Oto jak wspominają wycieczkę:
W połowie maja klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedziliśmy średniowieczną osadę górniczą, Sztolnię Ochrowa oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku. W Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota udało nam się zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Cała wycieczka była bardzo ciekawa i na długo zapadnie w pamięć uczniów i nauczycieli im towarzyszących.
Wraz ze swoimi uczniami w imieniu klas piątych relacje przygotowała Pani Kasia Zaremba:
Wycieczka do Majalandu
Dnia 16 maja bieżącego roku uczniowie z klas VB i VC wraz z czterema opiekunkami wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki „Majaland”.
W Kownatach pod Torzymiem uczniowie spotkali ulubionych bohaterów popularnego serialu animowanego o pszczółce Mai. Wewnątrz olbrzymiej hali dzieci skorzystały z takich atrakcji, jak: Karuzela Motyli, Super Ślizg, Szkoła Latania, Totem Wikingów, Wielki Drakkar oraz wielu innych. Na zewnątrz dużym powodzeniem cieszyły się Tańczące Fontanny, Karuzele Kwiatów oraz Wulkan. Największe zainteresowanie wzbudziła wielka kolejka górska zwana Wilkołakiem. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość skorzystania z punktu gastronomicznego.
Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie bezpiecznie wrócili do domu i z niecierpliwością oczekują na kolejny wyjazd.
Wycieczka do teatru
15 czerwca bieżącego roku uczniowie z wszystkich klas piątych Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku wybrali się do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze na muzyczny spektakl pt. Jutro wrócimy do domu.
Inspiracją do powstania tego przedstawienia były Pippi Pończoszanka i Alicja w Krainie Czarów. Bohaterki tych utworów, niezależnie od sytuacji, w której się znalazły, potrafiły wykreować niesamowity świat fantazji. Taką moc posiada również główna bohaterka inscenizacji Jutro wrócimy do domu. Ta wzruszająca sztuka pokazuje wszystkim, że warto doceniać to, co mamy.
Poruszająca muzyka, przepiękna scenografia i wspaniała gra aktorska na zawsze zostanie w sercach i wspomnieniach uczniów.
Wycieczka do kina
21 czerwca bieżącego roku uczniowie z klas 5A i VB udali się do Cinema City w Zielonej Górze, by obejrzeć film pt. Detektyw Bruno.
Ta niesamowita opowieść o ośmioletnim chłopcu, który mieszka w rodzinnym domu dziecka i uwielbia rozwiązywać zagadki, uzmysławia, że nie ma na świecie większego skarbu niż przyjaźń.
Wyjazd był okazją nie tylko do ciekawego spędzania wolnego czasu, ale też do integracji i wzajemnego poznania się uczniów dwóch klas piątych.
Pozostałe klasy także wędrowały w bliższe lub dalsze zakątki. Jedno jest pewne – wspólne wędrowanie nie tylko uczy, ale i cieszy i kiedy za oknem deszcz – to wspomnienia, pamiątki i zrobione zdjęcia ogrzeją nasze serca i wywołają uśmiech na twarzy.
Beata Kaszewska