maj
„Wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil, łzawym wzrokiem nieraz patrzeć będzie na walkę anioła z szatanem, gdzie biały anioł tryumf odnosi.”
Janusz Korczak
Całoroczna wędrówka uczniów dobiega końca…
Choć do wakacji jeszcze kilka tygodni, to w powietrzu „czuć już koniec roku szkolnego”. Klasy III-e i VIII-e napisały najważniejsze dla nich w tym roku sprawdziany kompetencji. Propozycje ocen jednych cieszą, innych motywują do ostatniego w tym roku wysiłku. Jest jeszcze coś – lekcje w terenie, poza murami szkoły, wycieczki. To właśnie podczas nich zawierane są najtrwalsze przyjaźnie, na próbę wystawiana jest kultura i umiejętność radzenia sobie w pozaszkolnej rzeczywistości. To jakby praktyczny sprawdzian nabytej w ławce wiedzy i wychowawczych działań szkoły. Pod koniec roku otrzymujemy też informację zwrotną o wynikach konkursów, które zawędrowały na najwyższe poziomy. O wcześniejszych sukcesach informowałam na bieżąco. Do puli wygranych dorzucić należy I miejsce Julii Mierzwińskiej, II miejsce Hani Wojnarowskiej indywidualnie w grupie młodszej oraz I miejsce Michała Lipowskiego indywidualnie w kl. IV-VI w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który tradycyjnie już odbył się w Szkole Podstawowej w Nietkowie. Drużynowo maluchy uplasowały się na II, a uczniowie starsi na III miejscu.
Kolejnym powodem do zadowolenia stały się wyniki naszych uczniów, którzy reprezentowali szkołę w XXV PRZEGLĄDZIE MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA pod hasłem „MÓJ WYBÓR” organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Po 5 dniach występów, wysłuchaniu 214 prezentacji, jury mając na uwadze: znajomość tekstu, dobór fragmentu, poprawność wymowy, właściwe tempo odczytu, wyraz artystyczny i interpretację, wybrało 23 laureatów. Na gali wręczenia nagród (13 czerwca) stawiła się niemała grupa naszych laureatów: Wiktor Bryndza, Bartosz Bukowski, Ula Miczek, Lena Miśtak, Tymoteusz Szczepan, Liliana Piwowarczyk, którym serdecznie gratulujemy. Uroczystość uświetniło spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską polską autorką i ilustratorką książek dla dzieci, poetką, tłumaczem języka włoskiego i krytyczką sztuki.
Wierząc w to, iż w każdym drzemie jakiś ukryty talent postanowiliśmy zorganizować naszą szkolną edycję znanego konkursu MAM TALENT. Nie zawiedliśmy się. Po obejrzeniu prezentacji uczestników castingu, którzy pochwalili się swoimi talentami, jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Poziom występów był bardzo wyrównany, a dziedziny różnorodne. Do ścisłej dziesiątki zakwalifikowali się najlepsi i to oni stanęli w szranki podczas SZKOLNEGO DNIA DZIECKA. Tym razem laureatami zostali wszyscy uczestnicy. Gratulujemy im odwagi, pasji i wytrwałości w codziennej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności.
Wspomniane święto najmłodszych było także okazją do „zdrowej sportowej rywalizacji". Po raz kolejny rozegrany został mecz siatkówki UCZNIOWIE vs. NAUCZYCIELE. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy wzięli udział w rozgrywkach, ale puchar przekazany został drużynie nauczycieli – będzie czekał na kolejny 1 czerwca. Kulminacja tego niezwykłego dnia była niezwykła – na sygnał kilkuset uczniów rzuciło w górę proszek holi. Boisko na moment stało się przepiękną tęczą – było magicznie.
Z determinacją braliśmy udział w corocznych zmaganiach podczas Gminnego Turnieju o Puchar Przechodni Burmistrza Czerwieńska. Stanęliśmy do rywalizacji z drużynami ze szkół z całej gminy w konkurencjach sportowych oraz turnieju wiedzy o Unii Europejskiej, ekologii i naszej gminie. Po zaciętych pojedynkach zajęliśmy drugie miejsce.
„Wszystko daliśmy z siebie ” również podczas kolejnej edycji szkolnych biegów przełajowych Mini Jorge Cross. Chętnych do pokonania trasy nie brakowało. Na każdego na mecie czekał pamiątkowy medal i gratulacje. Był to również czas do kolejnego już rodzinnego pikniku, który pozwolił choć na chwilę zatrzymać się i po prostu pobyć razem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom reprezentującym szkołę w różnorodnych konkursach przez cały miniony rok szkolny. Zdobyte laury są nagrodą za determinację i ciężką pracę, są też powodem do prawdziwej i nieukrywanej dumy.
Koncert NEPTUN I SMUTNICZKA, CZYLI JAK TUBA Z HARFĄ ROZMAWIAŁA zakończył całoroczny cykl spotkań Akademii Melomana przygotowanych przez Filharmonię Zielonogórską. Dla niektórych te właśnie koncerty są jedyną sposobnością do kontaktu z muzyką przez duże M. Różnorodne instrumenty z całego świata, muzyka poważna, folklor, muzycy operowi i alternatywni, opowieści nutami pisane – to właśnie oferuje nam Lubuskie Biuro Koncertowe. Być może podczas wakacyjnych podróży usłyszymy poznane melodie i „odnajdziemy” miejsca, do których zawiodły nas spotkania z filharmonią. Jednym z ostatnich akordów realizacji tzw. minimum kulturalnego była majowa wizyta klas I-III w Teatrze Lubuskim na przedstawieniu DON KICHOT.
Trudno zamknąć wszystko co dzieje się w szkole w artykułach, którymi staramy się zaprosić czytelników w mury naszej szkoły. Swoje relacje umieszczamy także na stronie szkolnej Facebooka. Przeglądając zdjęcia i zapiski po raz kolejny mamy poczucie, że nasza Alma Mater nie tylko kształci, ale daje szansę na wznoszenie się wyżej i jeszcze wyżej, pozwala zacieśniać więzi, pozostawia trwały ślad w naszych sercach. W przeddzień wakacji życzymy naszym dzieciom, aby tak kolorowy i radosny był każdy dzień, a noty na świadectwach szkolnych były powodem do dumy.
Beata Kaszewska