luty
Co słychać w szkole na przedwiośniu?
Dotrzymujemy kroku rozwijającemu się światu
Jak powiedział ktoś mądry: „Gdy uczeń przerasta mistrza…to najlepszy dowód na wielkość nauczyciela”. Cieszymy się, gdy nasi wychowankowie przekraczają kolejne progi swojej wiedzy i umiejętności, ale jako pedagodzy staramy się nieustannie poprawiać i udoskonalać nasze kompetencje, rozwijającą się prężnie wiedzę związaną z ekologią, podążać za rozwojem nowych technologii cyfrowych. Wszystko po to, aby uatrakcyjnić, udoskonalić i dostosować do wyzwań rozwijającego się świata proces dydaktyczno –wychowawczy. Także po to, aby dotrzymać kroku naszym uczniom. Chcemy jako kadra doświadczyć innowacyjnych rozwiązań - także z zakresu nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w systemach edukacji innych krajów europejskich. Właśnie w tym celu zespół naszych nauczycieli przystąpił do przedsięwzięcia pod nazwą: EkoGeek. Będzie ono realizowane w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej ze środków FERS na zasadach Programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna. Zakłada on rozwój umiejętności technologiczno- informatycznych, poszerzenie kompetencji językowych i wiedzy ekologicznej kadry nauczycielskiej. Uzyskana kwota dofinansowania 179 564,63 zł pokryje koszty 18-o miesięcznego okresu trwania projektu, którego zakończenie przewidywane jest w czerwcu 2025r. Projekt zakłada: tzw. jobshadowing (obserwację systemu nauki oraz technologii) w Grecji; podniesienie kompetencji językowych na poziomowanych kursach języka angielskiego na Malcie oraz pogłębienie wiedzy ekologicznej w Barcelonie. Łącznie w projekcie weźmie udział 23 nauczycieli z naszej szkoły.
Z wizytą w Radio
Jak ważny jest zdrowy styl życia, właściwe odżywianie, ruch – wydaje się, że na ten temat powiedziano już wszystko. Okazuje się, że choć wiemy naprawdę wiele, nie idzie to w parze ze stosowaniem wiedzy w praktyce. Pewnie dlatego temat wraca jak bumerang, poruszany jest wszędzie gdzie tylko można. Zaprzyjaźniona pani redaktor Elżbieta Wozowczyk – Leszko z Radia Zachód wie o naszej szkole wiele, wie, że staramy się promować zdrowie wśród uczniów, ich rodziców i mieszkańców naszego miasteczka. Zaprosiła kilkoro uczniów, aby podzielili się nie tylko wiedzą i doświadczeniami, ale aby jako dzieci zaapelowali do swoich rówieśników o wyrabianie dobrych nawyków, bo przecież „czym skorupka za młodu nasiąknie….”. Wraz z gościem specjalnym – dr Joanną Michalik – Pietraszak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uczniowie poruszyli problem zdrowia. Mówili o tym czym jest zdrowe odżywianie? Co to jest „śmieciowe jedzenie” i żywność przetworzona? Zwrócili też uwagę na światowy problem, jakim z jednej strony jest „głód Świata”, a z drugiej olbrzymie marnotrawienie żywności – podali przerażające dane mówiące, że rocznie marnujemy niemal 5milionów ton żywności! Młodzi redaktorzy podzielili się ze słuchaczami wynikami ankiety, którą przeprowadzili wśród uczniów naszej szkoły. Zdecydowana większość deklaruje świadomość potrzeby zdrowego stylu życia. Teraz wystarczy tylko znane zasady stosować na co dzień !
Pomagamy, bo to lubimy
Klasa IIIc jeszcze podczas zimowych chłodów postanowiła zorganizować akcję wspierającą zielonogórskie schronisko . „Zwierzęta same nie poproszą o pomoc”- powiedziała ich wychowawczyni, a dzieci podchwyciły hasło, przygotowały ulotki i zachęcały do wsparcia stworzeń, które bez człowieka skazane są na samotność i biedę. Nasza szkoła jest od wielu lat przyjacielem schroniska i każda akcja spotyka się z dużym odzewem. Tak było i tym razem. Uczniowie przynosili posłania, stare koce, ręczniki jednorazowe, ale także karmę suchą i mokra, nie zabrakło też zabawek dla psów i kotów. Podczas ferii Maja i Zuzia z tatą wszystkie dary zwieźli do schroniska. Jak powiedziały z jednej strony cieszyły się, że przywiozły „pomoc”, a z drugiej z żalem i łezką w oku patrzyły na błagające o zabranie psy i koty. Nie przestaniemy pomagać i zachęcamy do tego wszystkich wrażliwych ludzi.
Świętujemy
Marzec niezmiennie kojarzy nam się z przysłowiem „W marcu jak w garncu” oraz ze świętowaniem dnia 8 marca. Pogoda potwierdziła przysłowie, a męska część naszej społeczności nie zapomniała o dziewczynkach, koleżankach, paniach, damach – jednym słowem o „płci pięknej”. Znowu w szkole zrobiło się pięknie, uroczyście – dominowały serduszka i kwiatki. Chłopcy mieli różne pomysły na uczczenie Święta Kobiet – najważniejsze były jednak emocje, życzenia, miłe gesty – jednym słowem wyrażenie szacunku dla małych i dużych kobiet. Było naprawdę sympatycznie.
Beata Kaszewska