kwiecień
Kiedy na świecie króluje maj i kwiecień…
Kiedy wiosnę naprawdę już czuć w powietrzu, przyroda budzi się do życia, wówczas i szkolne aktywności doznają swoistego przyspieszenia. Pogoda pozwala na odbywanie wycieczek, które nie tylko dają wytchnienie od nauki w murach szkoły, integrują zespoły klasowe, ale przede wszystkim kształcą i są okazją doświadczania różnorodności świata.
Właśnie taką okazję łączenia odpoczynku z nauką, tuż przed świętami wielkanocnymi miały klasy pierwsze i drugie podczas wycieczki do Skansenu Etnograficznego w Ochli. Dzieci zwiedziły skansen pod opieką przewodnika, który barwnie opisywał życie codzienne toczące się na wsi ponad 100 lat temu. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach plastycznych. Tematem warsztatów było zdobienie pisanek starą, tradycyjną metodą z wykorzystaniem gorącego wosku i kolorowych barwników. W okresie tuż przed Świętami Wielkanocnymi było to ciekawe spotkanie z nasza kulturą, tradycją i możliwość pielęgnowania zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Świetną okazją do poszerzania wiedzy mamy również dzięki udziałowi w projekcie CIEKAWA NAUKA. Uczniowie uwielbiają wizyty w Planetarium Wenus i Centrum Przyrodniczym z Zielonej Górze. Podczas zabawy, dyskretnie kierowani poprzez pracowników centrum, dzieci nie tylko odbywają niezwykłą przygodę, ale przede wszystkim doświadczają wiedzy wielozmysłowo, korzystając z zasobów centrum. Te niezwykłe lekcje rozwijają wyobraźnię naukową, która bezsprzecznie stoi u progu wynalazków.
Okazję do kreatywnego tworzenia „wynalazków” z odpadów mieli nasi uczniowie podczas konkursu ekologicznego pod hasłem RECYKLING, CZYLI POMYSŁY DZIECI NA ŚMIECI. Inspiracją tego konkursu były doświadczenia nauczycieli biorących udział w projekcie EKO GEEK. Z dumą możemy stwierdzić, iż niektóre prace były na naprawdę „światowym poziomie”. Ważny jest fakt, iż w tworzeniu prac brały udział całe rodziny i zapewne pozwoliło to nie tylko na ciekawe i twórcze wspólne spędzanie czasu, ale podniosło świadomość ekologiczną wszystkich twórców oraz osób oglądających wystawę pokonkursową. Oto najbardziej kreatywni autorzy prac i jednocześnie laureaci konkursu:
1 miejsce ex aequo Marcel Gańko (4b) i Mia Jakóbczak (2a)
2 miejsce ex aequo Aleks Lenartowicz (2a) i Nikola Preis (2a)
3 miejsce ex aequo Olek Mantura (2a) i Tymoteusz Blandzi (2b)
Szmyt(2a), Ola Paron(1b) i Zosia Grudzień (2b).
Nauczyciele biorący udział we wspomnianym projekcie EKO GEEK, natchnieni wiedzą zdobytą podczas podróży, postanowili podzielić się nią organizując dla społeczności szkolnej sympozjum popularnonaukowe pod hasłem „Myśl globalnie – segreguj lokalnie”. Przygotowali je: dyrektor szkoły Jacek Gębicki, który był jednocześnie jego moderatorem oraz Hanna Borowczyk i Dagmara Karpała, Do udziału w sympozjum zaproszono wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczestnicy musieli przygotować prezentację multimedialną na jeden z sześciu zaproponowanych tematów: 1) Podstawowe zasady segregacji śmieci w Gminie Czerwieńsk. 2) Co się dzieje z odpadami w mojej miejscowości? 3) Proces recyklingu i ponowne wykorzystanie odpadów. 4) Segregacja śmieci w różnych krajach. 5) Problemy i wyzwania związane z segregacją odpadów. 6) Segregacja śmieci, a gospodarka obiegu zamkniętego. Ostatecznie na sympozjum wpłynęło 6 prac konkursowych, których wartość merytoryczna oceniona została bardzo wysoko, a wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne wyróżnienia. Byli to: Bożena Świątkiewicz, Bartosz Gałka, Wiktor Bryndza, Jan Klimaszewski, Hubert Gałka i Michał Lipowski.
Wiedzą i doświadczeniami zdobytymi podczas projektu EKO GEEK kadra podzieliła się nie tylko z uczniami, ale także z innymi nauczycielami. Na specjalnie zorganizowanej radzie pedagogicznej poszczególne zespoły przedstawiały prezentacje bogate w zdjęcia i opisy „ekologicznych” zdobyczy naukowych wykorzystywanych w Hiszpanii, Grecji czy Malcie. Rada była także okazją do wymiany spostrzeżeń na temat nowinek ze świata cyfrowego - zaobserwowanych w tych krajach. Jak przystało na pedagogów z największym zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadania o greckim systemie oświaty i pracy w szkole, którą odwiedziła jedna z grup. Uczyć można się na każdym etapie życia, a najpełniej doświadczyły tego 3 grupy belfrów, którzy zasiedli w ławach maltańskiej SZKOŁY JĘZYKOWEJ, aby szlifować język angielski. Wrócili oczywiście ubogaceni językowo, ale podzielili się także zaobserwowanymi w „swojej szkole” metodami wykorzystywanymi podczas nauki języków obcych. Podróże kształcą – to stwierdzenie jest w tym wypadku jak najbardziej aktualne. Czynimy wszystko, aby możliwość udziału w podobnym projekcie mieli także nasi uczniowie.
NAUKA INACZEJ
Szkoły Stowarzyszone UNESCO maja okazję rozwijać swoją wiedzę korzystając ze spotkań online. Kwietniowe spotkanie przebiegło pod hasłem „Moja bezpieczna sieć - bezpieczny INTERNET” i dla dzieci z klas I-III transmitowane było na żywo. Klasa II a uwielbia taki rodzaj kształcenia i dlatego chętnie bierze udział w aktywnych webinariach Uniwersytetu Dzieci. Tym razem była to fascynująca podróż do środka planety, która odkryła tajemnice o tym „Co kryje wnętrze Ziemi”. Z webinarium UNESCO klasa II a dowiedziała się także jakie obiekty z terenu Polski znajdują się na LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO. Po raz kolejny sprawdziło się przysłowie: „Cudze chwalicie…” Bo czy wiecie drodzy czytelnicy „Jak Tarnowskie Góry zmieniły świat” i trafiły na tę listę? – uczniowie II a wiedzą!
Jako szkoła stowarzyszona UNESCO zostaliśmy zaproszenie do obchodów ŚWIATOWEGO DNIA MATEMATYKI. Klasy drugie uczciły go organizując konkurs MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA. Uczestnicy zmierzyli się ze znajomością mnożenia i dzielenia. Trzeba przyznać, iż najlepsi to naprawdę mistrzowie – szybko i bezbłędnie poradzili sobie z konkursowymi zadaniami. Matematyka – królowa nauk – rozwija logiczne myślenie i znajduję zastosowanie w różnorodnych dziedzinach. Zapewne przydała się podczas OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LOGICZNEGO MYŚLENIA ZUCH, w którym wzięli udział nasi uczniowie. Dyplom LAUREATA otrzymała Mia Jakóbczak oraz Antoni Umecki, z IIa, zaś dyplomy UZNANIA odebrali: Barbara Wojdyła, Kacper Król, Szymon Pokrzyński, Kajetan Bania, Henryk Stanaszek i Franciszek Palacz.
Nieco inny rodzaj wiedzy, ale jakże istotny, nasza szkolna gromada zdobywała podczas wizyty w zaprzyjaźnionym 4. Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, który zaprosił dzieci na DNI OTWARTE KOSZAR. Wizyta była okazją do poznania niezwykle ważnego i odpowiedzialnego powołania jakim jest ŻOŁNIERZ. Umundurowanie bojowe i odświętne, broń różnorodnego kalibru i przeznaczenia - to wszystko działa na wyobraźnię młodych ludzi. Prezentacja nowoczesnego sprzętu, zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej i strukturą sił zbrojnych „okraszone zostało” możliwością wejścia do wozów bojowych, spróbowania sił strzeleckich – oczywiście pod okiem profesjonalistów.
Dziękujemy naszym żołnierzom, życzymy im, aby swoje umiejętności wykorzystywali tylko podczas poligonów i ćwiczeń. Cieszymy się, że Was mamy i możemy czuć się bezpiecznie!
Jak widać kwiecień i maj to piękne miesiące nie tylko w świecie przyrody. Budzą rośliny i zwierzęta, ale rozpędzają także różnorodne aktywności, przenoszą proces dydaktyczno – wychowawczy poza szkolne MURY. Wiedza i doświadczenia tak zdobyte zapewne są najbardziej wartościowe i trwałe.
Beata Kaszewska, Jacek Gębicki
