• grudzień

„W najcudowniejsze rzeczy trzeba wierzyć, żeby móc je zobaczyć. W latające renifery i anioły. W pokój na ziemi, dobrą wolę, nadzieję i radość. One są prawdziwe, ponieważ ich istnienie można sobie wyobrazić. Boże Narodzenie to nie jest data w kalendarzu, to jest stan świadomości.”

Robert Fulghum

Magia grudniowych dni

Wprawdzie zapach choinki jest już nieco mniej intensywny, a dźwięki kolęd powoli cichną, to jednak właśnie magię grudniowych chwil pragniemy zachować w sercu jak najdłużej. Ostatnie lata pokazują, iż coraz szybciej zaczynamy przeżywanie świątecznego szaleństwa. Pierwsze dumnie prezentują się choinki, których blask rozgrzewa nasze serca. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiają się symbole świąt Bożego Narodzenia. Chętnie oglądamy filmy ze świątecznym przesłaniem. Pewnie dlatego Mikołaj zaprosił klasy młodsze do kina na piękny film „Życzenie”. Jego bohaterka - nastoletnia Asha - pozwoliła uwierzyć, iż z pomocą przyjaciół oraz magicznej gwiazdy można  stawić czoła złemu władcy, by dać szczęście innym. Wycieczka do kina była dopiero początkiem niespodzianek. Oto bowiem 6 grudnia w magicznym kąciku pojawił się najprawdziwszy Mikołaj, z którym spotykały się wszystkie klasy. Mikołaj nie tylko rozmawiał z uczniami o ich marzeniach i dokonaniach, ale z każdą z klas zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejna niespodzianka czekała na maluchy na placu pod ratuszem. Tutaj Mikołaj zajechał wielkim autobusem razem ze swoimi elfami. I chociaż było zimno, to goście szybko rozgrzali gromadę dzieci. Były tańce, piosenki i małe podarunki. Po powrocie do szkoły uczniowie szybko spostrzegli, że pod choinkami czekają na nich prezenty. Mikołajki w tym roku były naprawdę radosne i bogate. Na starsze klasy w okresie przedświątecznym również czekały różne niespodzianki. Były wyjazdy do kina, teatru, kręgielni, na jarmark bożonarodzeniowy do Poznania, a nawet do Berlina. Wszyscy poczuliśmy atmosferę radości i oczekiwania na święta. Jak każdego roku w świetlicy szkolnej dzieci miały pełne ręce roboty. Wraz z wychowawczyniami przygotowywały się do warsztatów. Ich celem było nawiązanie do tradycyjnego – ręcznego wykonywania ozdób oraz kartek świątecznych. Pachniało igliwiem, drewnem i klejem, brokatem otulone zostało każde pomieszczenie. Efekt był wspaniały. Na wystawie powarsztatowej zaroiło się od aniołków, bombek, gwiazdek, stroików, kartek z życzeniami. Było także sianko z najprawdziwszej stodoły. „Świetliczaki” przygotowały też na konkurs piękną szopkę, która otrzymała wyróżnienie od organizatorów z Leśniowa Wielkiego.

Kulminacją świątecznego zgiełku okazał się ostatni dzień przed feriami. Od wielu lat spędzamy go wyjątkowo. Już widok elegancko ubranej młodzieży oraz kadry wywołuje uśmiech na twarzy. Na korytarzach unosi się znajomy zapach, który „każdy z nas zna od kołyski”. Ostatnie przygotowania, krzątanina uczniów i niezastąpionych rodziców, a każda z klas zamieniła się w miejsce wigilijnej uczty. Wychowawcy zadbali o to, aby przypomnieć istotę Świąt Bożego Narodzenia, aby młodzi ludzie ponieśli w przyszłość wiedzę i poczucie, iż są one pięknym, rodzinnym świętem, dającym radość ze wspólnego przebywania, ale także niosącym nadzieję na dni, które mają nadejść. Ten jeden w roku – długi dzwonek – wezwał całą społeczność szkolną na duchową ucztę. W świąteczny nastrój wprowadził nas zespół muzyczno - teatralny ArtOn, który przygotował przedstawienie pt. "Pierwsza Gwiazdka". Występy młodych artystów wywołały wzruszenie i rumieńce na twarzach widzów. Kolejnym punktem programu było przypomnienie bożonarodzeniowych tradycji, a spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Było naprawdę magicznie. Pełni wrażeń wróciliśmy do klas, aby dzieląc się opłatkiem złożyć sobie życzenia, wspólnie spożyć wigilijny poczęstunek, śpiewać kolędy. Wigilia nie może odbyć się bez prezentów i nie tyle ważne co nim jest, ale serce i zaangażowanie tych, którzy nas obdarowują.

Naszą radością świętowania zapragnęliśmy podzielić się z innymi mieszkańcami Czerwieńska. Na przedstawienie „Pierwsza Gwiazdka” zespół muzyczno – teatralny  zaprosił przedszkolaki wraz z wychowawczyniami. Młodzi artyści zaprezentowali się także na parafialnej WIGILII DLA SENIORÓW. Pragniemy pochwalić się, iż kilka nauczycielek naszej szkoły pod kierunkiem Pani Bożeny Wesołowskiej należy do chóru, który również uświetnił to gminne wydarzenie.

W ten niezwykły, bożonarodzeniowy czas złapaliśmy oddech od codziennych obowiązków szkolnych, cieszyliśmy się swoją obecnością, wymienialiśmy uśmiechy, ciepłe słowa i poczuliśmy cudowny nastrój-  MAGIĘ ŚWIĄT!

Zanim ustały świąteczne spotkania, zanim przycichły dźwięki kolęd, przyszedł ON NOWY ROK 2024. Jaki będzie – nie wiemy, ale mamy marzenia, aby był cudowny i niezapomniany.

Drodzy Czytelnicy, Rodzice, Uczniowie!

Z okazji Nowego Roku życzymy Wam, aby każdy dzień był nową przygodą pełną radości, zdrowia i sukcesów. Niech każdy wschód słońca przynosi nową nadzieję, a każdy zachód satysfakcję z dobrze spędzonego dnia.

Dyrekcja, Nauczyciele oraz  Pracownicy Niepedagogiczni

Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku