• SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • wrzesień

             

             

            “Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz,

            jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”

            Janusz Korczak

            Rozpoczynamy szkolną przygodę!  

                Piękna wakacyjna aura pozwoliła skutecznie zatopić się w słonecznym blasku, odpłynąć w lazurową otchłań mórz i jezior, usłyszeć własne kroki na górskim szlaku. Letnia pogoda skończyła się jednak wraz z ostatnimi sierpniowymi dniami. Tym razem, inaczej niż zawsze,  wszyscy niecierpliwie odliczali dni do pierwszego dzwonka. Uczniowie z radością, której nie potrafiły ukryć maseczki, stawili się na rozpoczęciu roku szkolnego. Znowu gwar wypełnił sale lekcyjne i korytarze. Wielomiesięczny okres nauki zdalnej utrwaliło w nas przekonanie, że szkoła to nie tylko trud nauki, ale także, a może przede wszystkim, bezpośredni kontakt z grupą rówieśniczą, to wspólne przerwy, wycieczki, przedsięwzięcia, to przyjaciele z ławki, koledzy i nauczyciele służący radą. Niełatwo nadrobić czas rozstania i właśnie dlatego 2 pierwsze dni pobytu w szkole poświęciliśmy na integrację, której hasło przewodnie brzmiało: „Z KULTURĄ I ZDROWIEM ZA PAN BRAT”. Poszczególne zespoły spotykały się z wychowawcami, aby poprzez różnorodne gry i zabawy zacieśnić więzi, wypracować klasowe kontrakty, przypomnieć podstawowe dokumenty szkolne, zasady zachowania na lekcjach i przerwach. Wychowawcy zadbali też o ruch na świeżym powietrzu. Poszczególne klasy, oprócz rozgrywek sportowych na boisku szkolnym, odbyły bliższe i dalsze wycieczki. Klasy ósme świetnie bawiły się podczas rejsu galarami po Odrze, który uwieńczył grill i zabawy integracyjne. U innych było wspólne ZDROWE śniadanie według zasad SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE, czy projekt UNESCO „NIE MARNUJĘ JEDZENIA”.

                Nie mogło też zabraknąć informacji na temat zasad, które pozwolą wszystkim członkom naszej społeczności ustrzec się przed ewentualnym zakażeniem korona wirusem. Pojemniki z płynem odkażającym spotykamy niemal na każdym kroku. Plakaty i ulotki przypominające potrzebę dezynfekcji, noszenia maseczek i dystansu - „ spoglądają” na nas zewsząd. Wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcja, nauczanie blokowe, pozostawanie w domu podczas choroby – to niektóre z zasad, które zobowiązani jesteśmy przestrzegać. W tym roku dysponujemy orężem przeciw zarażeniu – szczepionkami. Niemal cała kadra naszej szkoły została już w pełni zaszczepiona. Dla uczniów powyżej 12-go roku życia i ich rodziców zespół nauczycieli przygotował kampanię informacyjną dotyczącą szczepień. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SIEBIE I INNYCH – to ona właśnie jest nam teraz najbardziej potrzebna. To od niej w dużej mierzy zależy, jak długo będziemy mogli pozostać w szkolnych ławkach.

                Nowy rok 2021/2022 stał się faktem. Ruszyliśmy w  drogę z nowymi siłami. Mamy kilku nowych nauczycieli. Przybyło też uczniów. Tak oto w 19-u oddziałach klasowych, blisko 400-u uczniów , 45 nauczycieli ( w tym 5-u nowych) i 16-u pracowników administracji i obsługi wprawiło w ruch machinę, która nazywa się nowy rok szkolny 2021/2022.

                Każdy rozpoczynający się rok szkolny stawia przed uczniami, ich rodzicami i pedagogami pytanie: Jaki on będzie?  Zadbajmy wszyscy o to, aby był piękną podróżą wiodąca różnymi ścieżkami – czasem prostą i radosną, a czasem  trudniejszą i zawiłą, ale prowadzącą do niezwykłych odkryć. Jak zawsze liczymy na  niezwykle cenną pomoc rodziców i lokalnych instytucji.

                Niewątpliwie najwięcej ciepłych słów i serdeczności kierujemy do uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. To oni potrzebują najwięcej wsparcia i otwartych ramion dorosłych, uśmiechu i pomocnej dłoni starszych kolegów.

            Wszystkim życzymy wspaniałej, niczym nie zmąconej przygody z nauką, wartościowych doświadczeń, prawdziwych przyjaźni, a za 10 miesięcy dobrych świadectw.

            Beata Kaszewska