marzec

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty….

Dla wielu wiosna jest najpiękniejszą i najbardziej oczekiwaną porą roku. Inaczej niż dawniej, kiedy to dzień wagarowicza był okazją do opuszczenia szkoły, 21 marca uczniowie spędzają wspólnie ze swoimi wychowawcami. Tak było i w tym roku – szkoła była pełna radości, kolorów, muzyki i zabawy. Jedni pozostali by na wesoło i zupełnie na opak „uczestniczyć w nietypowych lekcjach”, inni wyruszyli w teren, bo przecież tam właśnie można było wiosnę usłyszeć, poczuć, zobaczyć. Wychodząc naprzeciw ekologicznym hasłom – wykonaliśmy ekologiczne marzanny, ale nie były one ani palone, ani topione, a stanowiły raczej „uczestnika” wiosennych wydarzeń. Zamiast kukły, uczniowie topili lód, rozrzucali go na cztery strony świata, skandowali hasła mające na celu przegnanie zimy. Niektóre klasy postawiły na zdrowe i sportowe powitanie wiosny. Klasy trzecie zorganizowały turniej, w którym każda konkurencja nawiązywała do nadchodzącej pory roku. Klasy drugie posiały nasiona warzyw i posadziły cebulki, które wkrótce  „rozkwitną” pachnącym i zdrowym szczypiorkiem.  Pośród „wiosennego zawrotu głowy” niepostrzeżenie w szkole pojawiła się piękna pani w kwiecistej sukience. Uśmiechała się nieśmiało i cieszyła ze spotkania z uczniami, którym zamiast kwiatków rozdawała cukierki. Pierwszy dzień wiosny był naprawdę udany.

Przeżycia tego dnia zapewne mogły stać się tematem zmagań konkursowych Bajkowego Klubu Ireny Raszki. Tym razem poetka zaprosiła klubowiczów  do zabawy w pisarza. Każdy uczestnik konkursu miał do wykonania książeczkę, w której utrwalił swoje najciekawsze przeżycia. W ten sposób powstał pamiętnik wykonany dowolną – choć ciekawą techniką – wszystko zależało od inwencji klubowicza. Ku naszemu zaskoczeniu powstała niemała „biblioteczka”, która została wysłana do organizatorów konkursu. Bez względu na wynik cieszymy się, iż wzięliśmy udział w ciekawej inicjatywie. Być może ktoś z uczestników odkrył w sobie talent i na dobre zaprzyjaźni się ze słowem pisanym.

Pisanie o ciekawych wydarzeniach, tworzenie własnych historii to zapewne kreatywny sposób spędzania wolnego czasu. O tym i o innych pomysłach na ciekawe spędzanie czasu, rozmawiali członkowie szkolnego klubu UNESCO na antenie RADIA ZACHÓD. Podzielili się ze słuchaczami jak oni wypełniają chwile wolne od nauki. Jednym z wątków rozważań stała się nuda, która z jednej strony może być niemiłym doświadczeniem, z drugiej zaś, może być motorem napędowym do wspaniałych działań. Podczas audycji nasi młodzi „radiowcy” połączyli się na antenie z Małgorzatą Pilzak - młodą artystką realizującą projekt FUNDACJA MŁODZI ARTYŚCI, który zrzesza zdolne dzieci. Pani Małgosia opowiedziała o pracy fundacji oraz o poczynaniach jej uzdolnionych podopiecznych.

Wraz z nadejściem wiosny przyszedł czas Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klas młodszych poznawali tradycje wielkanocne w Polsce i na świecie. Szkoła wypełniła się kolorowymi ozdobami, zaś przygotowane karki świąteczne wraz z życzeniami powędrowały do rodziców. Tuż przed feriami dzieci odwiedził ZAJĄCZEK, który zawsze wywołuje uśmiech i radość.

I jak tu nie kochać WIOSNY, która do życia budzi nie tylko przyrodę, ale przyśpiesz bicie serca i rozdaje kolorowe bukiety radości.