• Życzenia

          •  

            W tym świątecznym nastroju składamy Państwu

            serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności,

            niepowtarzalnej atmosfery,

            ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.

            Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,

            poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia

            towarzyszą Państwu przez cały Nowy 2024 Rok.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,

            Pracownicy Administracji i Obsługi

            oraz Społeczność Uczniowska

            Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku

          • SZKOLNE RCHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          •  

            listopad

             

            NIEZWYKŁE LEKCJE

             

                 Kiedy na dworze obejmuje nas swoimi ramionami przeszywający chłód, a twarz chłoszczą deszcz i wiatr, szukamy ciepła w znajomych zakamarkach. I choć wokół buro i ponuro, to wystarczy przekroczyć progi szkoły, aby rozgrzała nas atmosfera kalejdoskopu wydarzeń. A dzieje się naprawdę wiele. Dzisiaj opowiem o lekcjach, na które uczniowie czekają z niecierpliwością.

                 „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie – co to będzie, co to będzie?” – słowa znane nam wszystkim wypowiedziane zostały w ciekawej atmosferze i scenerii przez klasy 7a i 7c . Tworząc niezwykłe wydarzenie podczas czytania lektury „Dziady cz.I I” Adama Mickiewicza, odczarowały tę niełatwą lekturę. Uczniowie wcielili się w role bohaterów, stworzyli mroczną i tajemniczą aranżację sali wypełnionej rekwizytami. Jedni czytali, inni słuchali – wszyscy uczyli się poprzez przeżywanie. Niezwykłe było także sprawdzenie znajomości i rozumienia tekstu – tym razem uczniowie zagrali z nauczycielem w grę dydaktyczną  „prawda czy fałsz?”. Jak sami powiedzieli było „ssssttttrrrrraaaaszzzzzznie”, ale efektownie i kreatywnie, a co najważniejsze efektywnie.

                 Nie mniej efektownie i wzruszająco czuliśmy się podczas uroczystego apelu zorganizowanego z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Wspaniałe przedstawienie połączyło tradycyjną recytację i występy wokalne z nowoczesnymi środkami audiowizualnymi. Organizatorzy porwali nas do wspólnego śpiewania pieśni narodowych. Powstało niezwykłe widowisko, które oprócz prezentacji walorów estetycznych, stało się źródłem przekazu ważnych faktów historycznych. Ta wspaniała lekcja o najważniejszych dziejach naszej ojczyzny, zakończyła się donośnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Na białych koszulach stroju galowego pięknie wyglądały kokardy narodowe, korytarze mieniły się bielą i czerwienią, Białe Orły dumnie spoglądały z gazetek  – tego dnia nikt nie miał wątpliwości, jakie wartości kryje w sobie słowo – patriotyzm.

                 15 listopada i 3 grudnia odebraliśmy kolejne niezwykłe lekcje, tym razem z etyki. Włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Życzliwości oraz w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Materia niby oczywista, ale często bardziej w teorii, niż  w praktyce. Czym jest owa życzliwość i jak ją można okazać, kim jest osoba z niepełnosprawnością?  – na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas lekcji. Jak się okazało pomysłów było mnóstwo, ale kiedy „spoglądaliśmy w lustro moralności” nie zawsze odpowiadało nam ono, że jesteśmy bez skazy. Wspaniała wystawa prezentująca sportretowane rodzaje niepełnosprawności ukazała nam, iż każdy z nas ma do czynienia z osobami, które naznaczone zostały niepełnosprawnością. Hasła rozwieszone na korytarzach stały się głosem tych właśnie osób, wołały do naszej wyobraźni, serca i rozumu. Zewsząd otaczały nas zdjęcia, mapy myśli, hasła, ulotki – mamy nadzieję, że i tym razem odrobimy lekcje i przyłożymy się do nich szczególnie sumiennie, bo to czego nas nauczą – pozostanie w naszych sercach na zawsze. To właśnie takie lekcje uczą nas wrażliwości na drugiego człowieka. Pięknym gestem okazała się wizyta klasy I a u koleżanki z klasy, która na skutek choroby musi przebywać w szpitalu. Dokładnie 6 grudnia rodzice i dzieci stanęli pod oknami chorej dziewczynki. Goście przygotowali życzenia i upominki również dla innych chorych dzieci przebywających w Szpitalu Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Czerwone czapki Mikołajów, kolorowy baner, wielobarwne balony – to zapewne pozwoliło dziewczynce choć na chwilę zapomnieć o chorobie. Piękny gest, wspaniałe dzieciaki i dorośli, którzy uczą jak można „rozdawać” dobro. Brawo!

                  Lekcje w miejscu niezwykłym, jakim jest biblioteka szkolna, polubiliśmy szczególnie. Oczywistym jest korzystanie z księgozbioru, możliwość odrobienia zadań w czytelni, ale jest coś więcej. Przed wejściem do „królestwa książek” stworzony został kącik tematyczny, który przypomina o ważnych wydarzeniach, ale zawiera też ciekawostki z różnych dziedzin. To właśnie „on” zaprezentował nam  życie i twórczość naszego patrona, opowiedział o miesiącu bibliotek szkolnych, przedstawił tematykę świata ludzi niewidomych, zaprosił do cudownego świata misiów itp. Uczniowie klas I-III mieli także okazję wziąć udział w niezwykłych lekcjach. Jedna z nich poświęcona była ludziom niewidomym i niedowidzącym. Opowieść         o twórcy alfabetu Braille'a, film, który miał na celu „wejście w rolę osoby niewidzącej” wzbogaciła wspaniała wystawa przedmiotów i książek wypożyczonych przez osoby, które musiały nauczyć się żyć bez narządu wzroku. Jak zobaczyć kwiaty na łące, rozpoznać kolor kwiatów, poznać kształt kontynentów, jak wreszcie pisać i czytać? Tego właśnie dowiedziały się dzieci podczas lekcji z panią Małgosią.  Miękko, milusińsko, po prostu „misiowo” poczuliśmy się na kolejnym spotkaniu w bibliotece. Dlaczego obchodzimy Dzień Pluszowego Misia, jakie misie są najbardziej znane na świecie, gdzie mieszkają misie, co jedzą , a czego nie lubią? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź w bibliotece, w której tego dnia oprócz ogromu książek, spotkaliśmy przeogromną liczbę miśków. Do każdego z nich mogliśmy się przytulić i poszeptać do uszka. To była naprawdę „słodka” lekcja.

                  Ekolekcją nazwały klasy 4a i 7b warsztaty odbyte w naturalnej leśnej scenerii. Chcąc czynnie włączyć się w obchody Dnia Drzewa uczniowie posadzili około 60 –u sadzonek lip, jarzębin i dębów. Spotkali się też z panią leśnik i bartnikiem, który zdradził wiele zaskakujących tajemnic z życia pszczół. To była świetna ekolekcja w terenie, której efekty uczniowie będą mogli podziwiać, kiedy opuszczą już szkolne mury. Drzewa pozostaną w przyrodzie na długo i będą wspaniałym efektem uczniowskich zmagań, a za wiele lat staną się przyczynkiem miłych wspomnień.

                  To, że w szkole najbardziej lubiane są przerwy – wiedzą wszyscy. Jednak, jak się okazało i przerwy mogą być czasem nauki.  Popularne w naszej szkole są tzw. „aktywne przerwy”. Wspomnę choćby „Przerwę na czytanie”, która promowała kontakt ze słowem pisanym. Była także przerwa poświęcona Polsce i Polakom – krzyżówki, rebusy, zagadki, kolorowanki , wędrówka po „dużej i małej ojczyźnie”– to propozycje klasy III c. Klasa III b zaprosiła do zajęć praktycznych. Okazuje się, iż wielu uczniów klas młodszych ma problemy ze sznurowaniem butów. Warsztaty miały na celu pokonanie tej trudności, bo jak sami organizatorzy powiedzieli – trening czyni mistrza.

                  Jak widać uczymy się na różne sposoby. Poznawać i rozumieć różnorodność świata muzyki pomagają nam comiesięczne „spotkania z filharmonią”, wierszy Jana Brzechwy Juliana Tuwima uczyliśmy się podczas spektaklu Gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Nie możemy pominąć także naszych wykładów i ćwiczeń z Uniwersytetem Dzieci oraz webinarów zdalnych proponowanych przez UNESCO. Tablica i kreda we współczesnej szkole to już przeszłość. Uczymy się na różne sposoby i zgłębiamy najróżniejsze dziedziny. Wystarczy zaczerpnąć z tej wielkiej czary wiedzy, w której każdy znajdzie coś dla siebie.                                                                                     

            Beata Kaszewska