• Wakacyjne planszogranie

          • Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku, działając z ramienia Gminy Czerwieńsk, realizuje resortowy projekt wpierający dzieci i młodzież z Gminy Czerwieńsk. W ramach tego projektu oferujemy dla dzieci i młodzieży m.in. bezpłatne zajęcia planszogrania w okresie wakacji.

             

            Wakacyjne planszogranie

             

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • maj

             

            Całoroczna wędrówka uczniów dobiega końca…

             

            Choć do wakacji jeszcze kilka tygodni, to w powietrzu „czuć już koniec roku szkolnego”. Klasy III-e i VIII-e napisały najważniejsze dla nich w tym roku sprawdziany kompetencji. Propozycje ocen jednych cieszą, innych motywują do ostatniego w tym roku wysiłku. Jest jeszcze coś – lekcje w terenie, poza murami szkoły, wycieczki. To właśnie podczas nich zawierane są najtrwalsze przyjaźnie, na próbę wystawiana jest kultura i umiejętność radzenia sobie w pozaszkolnej rzeczywistości. To jakby praktyczny sprawdzian nabytej w ławce wiedzy i wychowawczych działań szkoły. Pod koniec roku otrzymujemy też informację zwrotną o wynikach konkursów, które zawędrowały na najwyższe poziomy. Z wielką radością i nieukrywaną dumą odczytaliśmy informację, iż nasza szkoła zespołowo uplasowała się na pierwszym miejscu w Polsce w konkursie logicznego myślenia ZUCH. Najwyższy wynik osiągnął Kuba Wojnarowski z IIIb, ale tuż za nim znaleźli się Igor Wolny, Olek Zewar, Franek Hudyma i Janek Nowak z IIIa – wszyscy otrzymali tytuły laureata konkursu. Otrzymaliśmy też kilkanaście wyróżnień.

            Kolejnym powodem do zadowolenia stały się wyniki naszych uczniów, którzy reprezentowali szkołę w XXIV  PRZEGLĄDZIE MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA „NA TROPIE MISTRZÓW” organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Na galę laureatów , którą uświetnił pisarz i rysownik prasowy Paweł Wakuła, zaproszona została niemała grupa uczniów z Czerwieńska. Byli to: Dawid Przymus, Zosia Ignaczak, Karol Król, Lena Kluj,  Urszula Miczek, Melania Pietrowicz, Szczepan Tymoteusz i Sylwia Łęczycka. Wice mistrzami Pięknego Czytania w swojej kategorii zostali Karol Król i Sylwia Łęczycka, pozostali nasi laureaci otrzymali wyróżnienia.

            Powodem do zadowolenia był wynik naszej szkoły w GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM, który odbył się w Nietkowie. Wśród uczniów klas młodszych najlepsi okazali się Joanna Palacz - I miejsce oraz Olaf Rynkiewicz  III-e miejsce i drużynowo także I miejsce. Klasy 5-6 Michał Lipowski –I miejsce, Noemi Kowalska III miejsce, również drużynowo I miejsce wywalczyła nasza szkoła.

             

            Równie zadowoleni jesteśmy z wyników GMINNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO, w którym Młodym Mistrzem Komputera został Nikodem Skowroński z III b, zaś na III miejscu uplasował się Wojciech Markiewicz z IIc. W kategorii klas IV –VI Junior Mistrz Komputera najlepsi okazali się: I miejsce Michał Lipowski Vb, II miejsce Dawid Cieślak VIb , III miejsce Antoni Bonczyk VIb. W kategorii Senior Mistrz Komputera( kl. VII-VIII) miejsce II zajął Kacper PalonekVIIIb, a III Sylwester Okafor VIIa. Drużynowo nasza szkoła okazała się najlepsza w kategorii klas IV-VI.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom reprezentującym szkołę w różnorodnych konkursach przez cały miniony rok szkolny. Zdobyte laury są nagrodą za determinację i ciężką pracę, są też powodem do prawdziwej i nieukrywanej  dumy.

            W maju zakończył się także projekt „Świat Nauki - nowe standardy edukacji w szkołach”, realizowany przez  Centrum Nauki Keplera oraz Planetarium Wenus w Zielonej Górze. W tym roku po raz pierwszy wzięły w nim udział wszystkie klasy naszej szkoły. Nikogo nie trzeba przekonywać, iż właśnie takie lekcje poza murami szkoły dają najwięcej radości i mogą stać się motorem do rozwijania zainteresowań najmłodszych.

            Koncerty „Z wizytą w kubańskiej wiosce” – ( klasy młodsze) oraz „Muzyczna pocztówka” – (klasy starsze) zakończyły całoroczny cykl koncertów Akademii Melomana przygotowane przez Filharmonię Zielonogórską. Dla niektórych te właśnie koncerty są jedyną sposobnością do kontaktu z muzyką przez duże M. Różnorodne instrumenty z całego świata, muzyka poważna, folklor, muzycy operowi i alternatywni, opowieści nutami pisane – to właśnie oferuje nam Lubuskie Biuro Koncertowe. Być może podczas wakacyjnych podróży usłyszymy poznane melodie i „odnajdziemy” miejsca, do których zawiodły nas spotkania z filharmonią.

            Po raz ostatni w tym roku szkolnym nasi uczniowie gościli też na antenie Radia Zachód. Tym razem snuli rozważania na temat, o którym wszyscy wiedzą wszystko, ale i tak za mało, aby  „savoir vivre” na co dzień stał się faktem. Jak sami powiedzieli – temat rzeka. Jak ubrać się do filharmonii i teatru, co wypada, a co nie, jak kulturalnie przyjąć prezent, reagować na komplement, czy zachować się przy stole, jak prowadzić rozmowę telefoniczną,…? Tematu nie wyczerpali, ale jak sami przyznali, całkiem spora wiedza nie zawsze idzie w parze z przestrzeganiem zasad i umów. Dlaczego? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

            „Wszystkie dzieci nasze są”  to zdanie powtarzane na całym świecie,  a data znana całej ludzkości to 1-czerwca. Z wielkim rozmachem obchodziliśmy Dzień Dziecka. Zamiast podręczników tego dnia przynieśliśmy do szkoły w plecakach zdrowie, a wynieśliśmy uśmiech i zadowolenie. Zdrowo i sportowo namalowało się święto milusińskich, do których tego jednego dnia chcą się zaliczać nawet najstarsze klasy. Zaczęliśmy od  „Festiwalu zdrowych” smaków”. Zaroiło się od sałatek, soków,, szaszłyków jogurtów warzywno – owocowych, były sorbety i wymyślne kanapki. Wszystko energetyczne i zdrowe. Po takim śniadaniu zajęcia sportowe z zielonogórskimi rugbystami z klubu Wataha były jak deser po sutym obiedzie. Sportowcy zaprezentowali strój oraz sprzęt sportowy rugbysty, przygotowali stacje treningowe dla uczniów oraz rozegrali mini mecz z chętnymi dziećmi. Zaraz potem rozpoczął się festyn na boisku szkolnym dla wszystkich uczniów. Kolorowe stanowiska, pokazy cheerleaderek drużyny Wataha, muzyka – oto co czekało na dzieci. O godzinie 11.00 rozegrany został mecz siatkówki UCZNIOWIE vs. NAUCZYCIELE. Doping był tak gorący, iż potrzebne były lody dla ochłodzenia atmosfery. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy wzięli udział w rozgrywkach, ale puchar przekazany został drużynie nauczycieli – będzie czekał na kolejny 1 czerwca. Kulminacja tego niezwykłego dnia  była niezwykła – na sygnał kilkuset uczniów rzuciło w górę proszek holi. Boisko na moment stało się przepiękną tęczą – było magicznie.

            W przeddzień wakacji życzymy naszym dzieciom, aby tak kolorowy i radosny był każdy dzień.

            Beata Kaszewska

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • kwiecień

             

            BO W ŚWIETLICY FAJNIE JEST!

            Sercem każdej szkoły jest świetlica. U nas bije ono szczególnie mocno, gdyż uczęszcza tu mnóstwo dzieci z klas młodszych. Dzisiaj o niej właśnie słów kilka.

                        Świetlica szkolna to miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić czas wolny w sposób ciekawy i aktywny przed, jak i po lekcjach. To czas, który jest szansą na uzyskanie przez dziecko doświadczeń sprzyjających jego harmonijnemu rozwojowi. Pełni funkcję społeczną, gdyż tu właśnie dzieci ćwiczą umiejętności interpersonalne, komunikowania się, czy odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach. Organizujemy swoje działania w taki sposób, aby wychowankowie chętnie i z przyjemnością do nas przychodziły.

                        Tematykę zajęć świetlicowych wytycza kalendarz. Mijające pory roku  zostały zorganizowane w sposób kreatywny. Jesienny czas nie był czasem melancholii lecz wypełniony był wieloma działaniami.  Rozpoczęliśmy obchodami Światowego Dnia Jabłka, podczas którego dzieci poznawały ciekawostki ze świata owoców i warzyw. Obchodziliśmy też Dzień Drzewa  oraz Dzień Dyni. Uczyliśmy się szacunku dla zwierząt i ich życia organizując obchody Światowego Dnia Zwierząt. Rozmawialiśmy o różnorodnych stworzeniach.  Każdy mógł przedstawić swojego „ukochanego pupila” prezentując zdjęcia na wystawie. Wiedzę przyrodniczą połączyliśmy z działaniami praktycznymi. Urządziliśmy ciekawe warsztaty techniczno-plastyczne. Pozyskaliśmy w tym celu sponsora – sklep „Chata Polska”, który dostarczył nam makiety lasu, wykorzystane podczas warsztatów. Jesień upłynęła zatem aktywnie i ciekawie i nikt nie poczuł nawet odrobiny szarugi, która czaiła się za oknami. Nadchodząca zima stawiała przed nami kolejne wyzwania. Czas wielkich przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, na które każde dziecko czeka z niecierpliwością, upłynął nam na wykonywaniu wielu ciekawych prac plastycznych i technicznych. Zdobiły one korytarze szkolne, każdego dnia tworząc coraz bardziej świąteczny nastrój. Czuliśmy go jeszcze donioślej, kiedy poznawaliśmy mniej znane kolędy i pastorałki. Wspaniale bawiliśmy się przy muzyce.  Wzięliśmy również udział w gminnym konkursie pod hasłem „Szopka bożonarodzeniowa”. Wykonaliśmy dwie szopki. Natalka Tabaka, Oskar Kowalski i Julia Wojciechowska pracujący pod kierunkiem pani Anny Tabaki zdobyli zaszczytne III miejsce w gminie. Cieszyliśmy się ogromnie!  Nadszedł  czas na zasłużony odpoczynek – ferie zimowe. Zaraz po powrocie uczestniczyliśmy w Dniu Bezpiecznego Internetu. Wzięliśmy udział w lekcjach online organizowanych przez saferinternet.pl. Przeprowadzone zajęcia nosiły tytuł: „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa”. Dzieci wzięły udział w spektaklu teatralnym online, a następnie spotkały się z wirtualnymi postaciami Plikiem i Folderem, aby wspólnie omówić, na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Zimowe dni nie mijały nam jednak tylko w szkolnej sali. Korzystaliśmy również z uroków zimy bawiąc się na śniegu, lepiąc bałwana, rzucając się śnieżkami. Przypomnieliśmy sobie również dawno zapomniane zabawy, w które bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Czas upływał miło i przyjemnie, aż w końcu niepostrzeżenie nastała wiosna, którą przywitaliśmy radośnie. Wraz z nastaniem cieplejszych dni rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zorganizowaliśmy warsztaty wielkanocne, podczas których dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami miały okazję w miłej i ciepłej atmosferze, tworzyć wielkanocne ozdoby: palmy, wianki, pisanki, kartki wielkanocne.  Efektem tych działań była piękna wystawa wielkanocna, na której cała społeczność szkolna mogła podziwiać „wytwory dzieł rąk naszych”. Okres wielkanocny to również czas konkursów. Wzięliśmy udział w konkursie na palmę wielkanocną. Zdobyliśmy wyróżnienie, a nasza palma została zaprezentowana na wystawie MGOK w Czerwieńsku.  Coraz dłuższe i cieplejsze dni przybliżały nas do „majówki. Był to czas, w którym przybliżaliśmy sobie ważne święta majowe. Pani Zofia Blandzi  przygotowała ciekawy „Quiz o Polsce”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone legitymacjami i dyplomami . Wykonaliśmy także prace plastyczno-techniczne, które ozdobiły wnętrza szkoły i stworzyły uroczysty, „majówkowy” nastrój.

                        Czas w świetlicy rozwija i integruje jej wychowanków. Jest w niej miejsce na rozmowy, zabawy i naukę. Staramy się dbać o wpajanie zasad zdrowego stylu życia. Wiele czasu spędzamy w sali gimnastycznej, na boisku szkolnym. Uwielbiamy gry stolikowe, chętni uczą się grać w szachy. Nie zapominamy też o literaturze. Dzieci młodsze mogą liczyć na wsparcie starszych kolegów. Tak oto stworzyliśmy całkiem sporą rodzinkę „świetliczaków”, która czuje się w naszej szkole bardzo dobrze.

                       

            Anna Tabaka, Beata Kaszewska