• Szkoła Promująca Zdrowie

          • Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programów szkolnych i programu profilaktyczno – wychowawczego szkoły. Społeczność naszej szkoły we współpracy ze społecznością lokalną prowadzi wiele działań z zakresu zdrowego stylu życia, zwiększenia aktywności fizycznej uczniów, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Od lat promujemy zdrowie, dlatego postanowiliśmy zebrać nasze działania i postarać się o nadanie naszej szkole Aktu Przynależności do sieci Szkół Promujących Zdrowie, a w kolejnych latach uzyskać Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

            Serdecznie prosimy o wsparcie naszych działań w promocji zdrowia.

             

            Szkoła Promująca Zdrowie

             

            Dni integracyjne

            Mali wspaniali ORLIK CUP 2022

            Sprzątanie świata

            Tydzień Bezpieczeństwa

             

             

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • sierpień

             

            Wspomnienie przedwakacyjnych wędrówek

             

            Wakacje są na półmetku, wielu uczniów już szykuje się na powrót do szkoły, ale są i tacy, którzy podczas odpoczynku jeszcze raz wspomnieniami sięgają do przedwakacyjnych klasowych wędrówek. To właśnie one pozwalają nie tylko poznać piękne miejsca, ale są okazją do zaciśnięcia więzi, lepszego poznania, ciekawego spędzania czasu. Poprosiłam kilka osób o podzielenie się swoimi wrażeniami. Fragmenty wypowiedzi przytaczam poniżej.

            Nasza górska przygoda

            Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego rozpoczęliśmy okres wyjazdów i wszelakich wycieczek. Na początku czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, a dokładniej klasy 8a i 8b oraz 7a wraz z opiekunkami: panią Basią Oleszek, panią Asią Dwornicką oraz panią Beatą Perczyńską wybrali się na trzydniową wycieczkę w góry.

            Razem z wychowawcami mieliśmy okazję zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych, którym jest Szczeliniec Wielki, przeszliśmy skalny labirynt w Błędnych Skałach oraz zgłębialiśmy tajemnice polskich jaskiń w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Przy okazji wędrówki poznawaliśmy piękno polskich krajobrazów w Parku Narodowym Gór Stołowych, a także w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Poza aktywnym spędzaniem czasu cieszyliśmy się swoim towarzystwem podczas dyskoteki oraz na wspólnych spotkaniach m.in. przy ognisku.

            Wyjazd ten zrobił na nas ogromne wrażenie i pozostawił po sobie wiele niesamowitych wspomnień. (Sylwia Łęczycka)

            Wycieczka do Krakowa

            Nasza klasa 8c wybrała się po ostatnim egzaminie, 27 maja na pięciodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy z Zielonej Góry pociągiem. Podróż trwała około 6 godzin. Na zwiedzanie centrum miasta dojeżdżaliśmy tramwajami. Zobaczyliśmy między innymi: Wawel, Katedrę Wawelską, Barbakan, Kościół Mariacki. Pamiątki kupiliśmy głównie w Sukiennicach. Przebywaliśmy też na Kazimierzu żydowskim i chrześcijańskim. W Muzeum Książąt Czartoryskich najbardziej zaintrygował nas obraz „Dama z gronostajem”, który namalował Leonardo da Vinci. W wolnych chwilach podziwialiśmy uroki Wisły i leżącego nad nią Krakowa. Zajadaliśmy się też słynnymi krakowskimi obwarzankami.

            Po pięciu wspaniałych dniach wróciliśmy do domów, pełni wrażeń i pięknych wspomnień. (Magda Mizera)

             

            Ósmoklasiści zakończyli swój pobyt wśród nas, zaś pierwszaki dopiero rozpoczynający szkolne życie, pięknie zakończyły pierwszy rok nauki. Oto relacja wychowawczyni Pani Żanety Mucharzewskiej:

             

               Pierwszaki w  Karczmie Taberskiej

                              W ramach realizacji projektu edukacyjnego klasy pierwsze  2 czerwca pojechały na wycieczkę do Janowca do Karczmy Taberskiej . Zostaliśmy  przywitani po staropolsku: chlebem i solą.
                             Podczas zajęć dzieci rozpoznawały rodzaje zbóż, poznawały zawody związane z etapami powstawania chleba oraz tradycje i zwyczaje ludowe Babimojszczyzny, uczyły się przyśpiewek i tańców ludowych, pląsów i zabaw pod okiem wujka Leszka. Był czas na naukę, pracę, zabawę, obcowanie z przyrodą i zwierzętami. Właścicielka karczmy, pani Jolanta Taberska, czyli ciocia Jola  przedstawiła obrazowo dzieciom cykl pt. Od ziarenka do bochenka. Następnie zaprosiła wszystkie dzieci do piekarni na tyłach karczmy, gdzie każdy osobiście, samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował bochenek chleba.  Dzieci ugoszczone zostały smaczną zupą pomidorową i pysznymi naleśnikami.  Dodatkową atrakcją była ścieżka przyrodnicza w parku w Kolesinie, nad brzegiem Jeziora Wojnowskiego. Kamienna studnia, 200-letnie lipy, naturalne źródełka, drzewa olbrzymy i akacje - to była oryginalna i ciekawa lekcja przyrody.
                        Na długo zapamiętamy zapach chleba unoszący się w karczmie, gościnność i serdeczną atmosferę stworzoną przez właścicielkę gospodarstwa.

             

            Piękno Ziemi Lubuskiej

             

            Klasy drugie także postanowiły lepiej poznać zabytki Ziemi Lubuskiej. Wielką atrakcją okazało się zwiedzanie Rejonu Umocnień Międzyrzeckich. Najwięcej śmiechu i okrzyków radości sprawiła dzieciom przejażdżka pojazdem wojskowym, która zawiozła je prosto na ognisko. Posileni i wypoczęci udaliśmy się do naszej lubuskiej perełki czyli do Łagowa. Widok z wieży zamkowej zapierał dech. Spacer alejkami zamkowymi nad jeziorem dopełnił całości.

            To była naprawdę świetna wyprawa.

             

            Nieco dalej wybrały się klasy trzecie, które ze swoimi wychowawczyniami z klas młodszych wyjechały ostatni raz przed rozstaniem. Oto jak wspominają wycieczkę:

            W połowie maja klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedziliśmy średniowieczną osadę górniczą, Sztolnię Ochrowa oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku. W Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota udało nam się zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Cała wycieczka była bardzo ciekawa i na długo zapadnie w pamięć uczniów i nauczycieli im towarzyszących.

            Wraz ze swoimi uczniami w imieniu klas piątych relacje przygotowała Pani Kasia Zaremba:

            Wycieczka do Majalandu

            Dnia 16 maja bieżącego roku uczniowie z klas VB i VC wraz z czterema opiekunkami wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki „Majaland”.

            W Kownatach pod Torzymiem uczniowie spotkali ulubionych bohaterów popularnego serialu animowanego o pszczółce Mai. Wewnątrz olbrzymiej hali dzieci skorzystały z takich atrakcji, jak: Karuzela Motyli, Super Ślizg, Szkoła Latania, Totem Wikingów, Wielki Drakkar oraz wielu innych. Na zewnątrz dużym powodzeniem cieszyły się Tańczące Fontanny, Karuzele Kwiatów oraz Wulkan. Największe zainteresowanie wzbudziła wielka kolejka górska zwana Wilkołakiem. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość skorzystania z punktu gastronomicznego.

            Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie bezpiecznie wrócili do domu i z niecierpliwością oczekują na kolejny wyjazd.

            Wycieczka do teatru

            15 czerwca bieżącego roku uczniowie z wszystkich klas piątych Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku wybrali się do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze na muzyczny spektakl pt. Jutro wrócimy do domu.

            Inspiracją do powstania tego przedstawienia były Pippi Pończoszanka i Alicja w Krainie Czarów. Bohaterki tych utworów, niezależnie od sytuacji, w której się znalazły, potrafiły wykreować niesamowity świat fantazji. Taką moc posiada również główna bohaterka inscenizacji Jutro wrócimy do domu. Ta wzruszająca sztuka pokazuje wszystkim, że warto doceniać to, co mamy.

            Poruszająca muzyka, przepiękna scenografia i wspaniała gra aktorska na zawsze zostanie w sercach i wspomnieniach uczniów.

            Wycieczka do kina

            21 czerwca bieżącego roku uczniowie z klas 5A i VB udali się do Cinema City w Zielonej Górze, by obejrzeć film pt. Detektyw Bruno.

            Ta niesamowita opowieść o ośmioletnim chłopcu, który mieszka w rodzinnym domu dziecka i uwielbia rozwiązywać zagadki, uzmysławia, że nie ma na świecie większego skarbu niż przyjaźń.

            Wyjazd był okazją nie tylko do ciekawego spędzania wolnego czasu, ale też do integracji i wzajemnego poznania się uczniów dwóch klas piątych.

             

             Pozostałe klasy także wędrowały w bliższe lub dalsze zakątki. Jedno jest pewne – wspólne wędrowanie nie tylko uczy, ale i cieszy i kiedy za oknem deszcz – to wspomnienia, pamiątki i zrobione zdjęcia ogrzeją nasze serca i wywołają uśmiech na twarzy.

                                                                       Beata Kaszewska

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • lipiec

             

            Tyle było dni do utraty sił, do utraty tchu tyle było chwil…”

             

                        Czas podsumowań

             

            Dni  roku szkolnego2021/2022  mijały tak niepostrzeżenie, że niekiedy brakowało tchu, ale czy nie o to właśnie chodzi, aby szkoła tętniła pełnią życia? Mimo, iż i ten rok naznaczony został kwarantanną spowodowaną covidem, to jednak staraliśmy się wykorzystać każdą chwilę, aby z jednej strony nadgonić te utracone, a z drugiej nie stracić żadnej nadchodzącej. Działo się wiele, a rezultaty tych działań są imponujące. O wielu sukcesach donosiliśmy na bieżąco. Jak ocenił dyrektor – w tym roku „rozsypał się worek z sukcesami”, dlatego dzisiaj przypomnimy tylko te najważniejsze - sławiące imię szkoły, naszego miasta i Gminy Czerwieńsk. Na szczególne uznanie zasługują osiągnięcia następujących uczniów:

            Hanna Sawka z kl. VIII b – została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii oraz finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

            Sylwia Łęczycka (VII a), Katarzyna Dopadło (VIII b), Martyna Grysiewicz (VIII d) - zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

            Agata Dłubała (VIII b) – została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE.

            Zuzanna Paprzycka (V a) – zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Aleksandra Góralczyk (VIII c),

            Kacper Ziętek (V b) iLena Mitros (IV b) – zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego w ramach PRO ARTE.

            Weronika Przybyła (VIII c) – została Finalistką Wojewódzkiego Lubuskiego Festiwalu PRO ARTE.

            Maja Piwońska i Sandra Juszczak (III b) oraz Hubert Gałka i Jan Klimaszewski (IV b) – zostali laureatami Ogólnopolskiego konkursu plastycznego Polskiej Agencji Kosmicznej – Moje kosmiczne wakacje.

            Agata Libera, Jan Nowak i Michalina Pogorzała (II a) oraz Joanna Palacz (II b) – zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia – ZUCH.

            Melania Piotrowicz (V a) i Tymoteusz Szczepan (IV a) – zostali finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik, a Melania uzyskała najlepszy wynik w całym Województwie Lubuskim.

            Jak każdego roku najbardziej ambitni i wytrwali zostali uhonorowani najwyższym wyróżnieniem w naszej gminie – NAGRODĄ BURMISTRZA. Zaszczytu tego dostąpili: Wojciech Lebioda (III a), Lena Kluj i Michał Lipowski (IV b), Melania Piotrowicz (V a), Sylwia Łęczycka (VII a), Agata Dłubała, Katarzyna Dopadło i Hanna Sawka (VIII b), Weronika Przybyła (VIII c) oraz Martyna Grysiewicz (VIII d).

            Ogrom sukcesów oraz najwyższe wyniki w nauce docenił również dyrektor szkoły, który w tym roku NAGRODĄ DYREKTORA wyróżnił aż 41 uczniów.  Z nieukrywaną dumą swoje świadectwa na apelu szkolnym odebrała ogromna grupa 94 uczniów, którzy oprócz biało -  czerwonego paska otrzymali miano WZOROWEGO UCZNIA.

             

            Gratulujemy osiągniętych wyników oraz różnorodnych  sukcesów i życzymy kolejnych.

             

            Czas pożegnań

             

             

            Po raz ostatni świadectwa z pieczęcią naszej szkoły odebrali najstarsi uczniowie, dla których czerwcowy czas stał się okazją do wspomnień i podsumowań. Jak sami mówili nie wierzą, że większą część swojego dotychczasowego życia spędzili  w murach czerwieńskiej podstawówki. Niełatwo rozstać się mając za sobą bagaż przeróżnych doświadczeń. Były chwile radosne, ale też pot i łzy, nauka przeplatała się z  całym wachlarzem wydarzeń pozalekcyjnych. Ze szczególnym wzruszeniem mówili o swoim balu, który odbył się w murach ich alma mater.  Wyglądali pięknie, dostojnie i bawili się świetnie. Królową balu została BELGIJKA – wspólnie wielokrotnie odtańczony układ taneczny. Zaproszone grono pedagogiczne z dumą patrzyło na absolwentów, niezawodni rodzice zadbali o pyszny poczęstunek. Takie chwile na zawsze pozostaną w pamięci, podobnie jak uroczystość zakończenia przygotowana przez ósmoklasistów i ich wychowawców. Pięknie ozdobiona sala, tłum rodziców, zaproszeni nauczyciele i oni – bohaterowie dnia. Uroczystość rozpoczęło przekazanie sztandaru nowemu pocztowi. Po części oficjalnej obejrzeliśmy program artystyczny, w którym słowa podsumowań i podziękowań „komentowane” były przepięknie wyśpiewanymi piosenkami. Z nieukrywaną dumą swoje nagrody i wyróżnienia odbierali absolwenci, zaś listy gratulacyjne ich rodzice. A była to niemała gromada. Owacje na stojąco otrzymała Pani Katarzyna Przymuszała, która uhonorowana została tytułem PRZYJACIELA SZKOŁY. Przez wiele lat stała na czele Rady Rodziców, z jednej strony jako rzeczniczka uczniów i rodziców, z drugiej jako osoba wspierająca dyrekcję i radę pedagogiczną, zawsze kompetentna, kreatywna i oczywiście skromna. Dziękujemy za wszystko Pani Kasiu!

            Po uroczystości wszyscy jej uczestnicy po raz ostatni udali się do klas, po raz ostatni zasiedli w ławkach, po raz ostatni wspominali minione lata wspólnej nauki i zabawy. I choć zapewne wiele przyjaźni przetrwa próbę czasu, łzom rozstania nie było końca. Ósmoklasiści pozostawili po sobie trwały ślad, który będzie nam ich przypominał długie lata. Jako dar rodziców i uczniów każda klasa zakupiła i wkopała przed wejściem do szkoły drzewko tlenowe, na którym zawisły tabliczki z nazwiskami uczniów.

             

            „COŚ SIĘ KOŃCZY, ABY MOGŁO ZACZĄĆ SIĘ COŚ”

            DRODZY ABSOLWENCI

            Wasz czas w tej szkole już minął. Kończycie naukę w Szkole Podstawowej w Czerwieńsku, ale otwierają się przed Wami nowe perspektywy: dalszej nauki w wymarzonych szkołach średnich, rozwijania swoich zainteresowań, poznania wielu ciekawych ludzi, spełniania marzeń. Nie bójcie się marzeń. One dodają sił, motywują do działania, zachęcają do przekraczania własnych ograniczeń.

            Żegnamy Was, życząc, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło. Żebyście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie ze sobą. Byście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia. I by nigdy nie zabrakło przy Was bliskich osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić.

            Praca z Wami była dla nas wielką przyjemnością. Mamy nadzieję, że będziecie dobrze wspominać wspólnie spędzone chwile.

            POWODZENIA!!!

            NAUCZYCIELE SP CZERWIEŃSK

             

             

            Czas pracy minął, rozpoczęły się wakacje, po których powrócimy pamiętając, że „ ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”.

                                                                                                          Beata Kaszewska