• SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • październik

             

            „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”

            J.Korczak

                 Jakże szybko i niepostrzeżenie mija czas pokazuje choćby zmieniająca się za oknem aura. Dopiero co żegnaliśmy lato, a już jesienna szaruga rozgościła się na dobre. Nauczeni doświadczeniem ostatnich dwóch lat, w których wiele długich miesięcy mury szkolne stały opustoszałe, staramy się aktywnie wykorzystać każdy dzień pobytu w szkole.

            Październikowe świętowanie

                 Październik każdego roku jest miesiącem, w którym obchodzimy Dzień Patrona. Od pewnego już czasu łączymy pamięć o patronie ze świętowaniem Dnia Edukacji. Wydaje się być to zasadne, choćby z tego powodu, iż Janusz Korczak jako wybitny pedagog, wielu z nas nauczycieli kierunkuje w pracy z małym „pełnym człowiekiem”. Prezentacje multimedialne, czytanie fragmentów książek, analiza myśli i sentencji, techniki Korczaka, prace plastyczne – te właśnie zajęcia wypełniły nietypowy i jednocześnie uroczysty dzień pobytu w szkole 14 października. Pamiętając o samorządności, którą w domu sierot wprowadził Janusz Korczak przeprowadziliśmy wybory do PARLAMENTU  SZKOLNEGO. Wydarzenie poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci na przygotowanych przez siebie plakatach, prezentowali swoje pomysły na  „ciekawą szkołę”. Uśmiech i szczęście dzieci wydają się być wartością najwyższą dla wszystkich, a szczególnie dla pedagogów. W naszej szkole postać patrona  zobowiązuje dodatkowo. Wielu z nas – pedagogów chciałoby iść choćby w cieniu idei tego wybitnego wychowawcy.

                  Jak bardzo dzieci lubią niezwykłe dni w szkole – nie trzeba nikogo przekonywać. Każda okazja do integracji i uśmiechu dziecka jest na wagę złota. Tym razem pretekst dała zwykła- niezwykła DYNIA. To nowe święto w jesiennym kalendarzu uplasowało się pod koniec października. Nauczycielki niektórych klas młodszych przygotowały krzyżówki, rebusy, kolorowanki, zabawy, prezentacje – wszystko z dynią w roli głównej. Dynie wykorzystano do zabaw ruchowych, ale nie zabrakło również kulinarnych doznań dyniowych. Pomarańczowe panny naprawdę dały nam dużo radości i rozświetliły smutny jesienny anturaż.

            Zawsze gotowi pomagać

                  Nagrodzeni w poprzednim roku za działania wolontariatu, nie usiedliśmy na laurach. Z wielką radością obserwowaliśmy na pierwszym spotkaniu ogromną rzeszę uczniów chcących podarować swój czas i zaangażowanie innym. SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA opracował swój plan działania. Jak się okazało, pomysłów na pomaganie mamy wiele, choć niektóre ze względu na sytuację epidemiologiczną musimy pozostawić na tzw. „lepsze czasy”. Mamy za sobą pierwsze akcje charytatywne. 27 października blisko 40-o osobowa grupa wolontariuszy wybrała się cmentarz, aby zadbać o stare i zapomniane groby. Dzieciaki szybko zapełniły worki opadłymi liśćmi, zagrabiły teren wokół mogił i w skupieniu zapaliły światełko tym, którzy odeszli.   Zaraz potem otrzymaliśmy komunikat: „Potrzebna każda ilość  kasztanów dla małego Jasia!” Wiedzieliśmy, że trzeba pomóc, że czas kasztanów powoli dobiega końca. I znowu „serce rosło”. Każdego dnia w miejscu  zbiórki pojawiały się kolejne worki. Daliśmy radę, zdążyliśmy. Pomogliśmy 5-o letniemu Jasiowi, który jest dzieckiem niepełnosprawnym z powodu niedotlenienia mózgu. Chłopiec stopniowo traci wzrok - na jedno oko już nie widzi. Samotnie wychowująca Jasia mama wspierana jest przez  Fundację Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym KAWAŁEK NIEBA. Pieniądze uzyskane ze zbiórki kasztanów i nakrętek przeznaczane są na rehabilitację chłopca. Dziękujemy wszystkim, za wrażliwe serce, wierzymy, że dobro wróci do każdego kto je czyni.

             

            Zmagania konkursowe

                 Od kilku lat realizujemy założenie stworzenia katalogu konkursów, tak aby każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie. Cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie przystępują do konkursów. Pozwala to na rozwijanie ich pasji i zainteresowań, ale także stwarza możliwość odniesienia sukcesu, który podnosi samoocenę.

                 Pamiętając o tym, iż matematyka jest królową nauk postanowiliśmy postawić właśnie na nią. Przez cały miesiąc w ramach akcji WRZESIEŃ MIESIĄCEM TABLICZKI MNOŻENIA robiliśmy wszystko, aby tabliczkę mnożenia „mieć w małym paluszku”. Z pomocą przyszły lubiane przez uczniów gry i zabawy, które gościły na lekcjach, ale kontynuowane były również w domu. Pod koniec miesięcznych zmagań  w każdej klasie III - VIII wyłoniliśmy MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA. Podsumowaliśmy również konkurs pod hasłem  RYMOWANA TABLICZKA MNOŻENIA

            I miejsce Zuzanna Jokś 4b

            II miejsce Melania Piotrowicz 5a

            III miejsce Mateusz Bazylewicz 5b

            Wyróżnienie otrzymali: Weronika Wilińska 5b, Małgorzata Wróbel 4b, Hubert Jurczak 5c

             

                 10 października obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie  PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA. Zadaniem uczestników było wykonanie ciekawego zdjęcia oraz napisanie podziękowania skierowanego do drzewa z fotografii. I miejsce w konkursie zajęła Marcelina Saulewicz z kl. VIIIc, natomiast II miejsce przypadło Gracjanowi Zarzyckiemu z klasy VIIa. A oto fragment podziękowań, które napisała Marcelina, zwyciężczyni konkursu:

             

            Dziękuję Ci, Dębie, za to, że jesteś, że nadal stoisz w tym samym miejscu. Codziennie rano, gdy wyglądam przez okno, widzę Ciebie. Zastanawiam się jednak, na jak długo starczy Ci cierpliwości, żeby ze mną być.

            Stoisz na uboczu i można by pomyśleć, że to idealne miejsce dla Ciebie. Cisza, spokój, a dookoła…pełno śmieci! Gdy patrzę na otoczenie, w którym rośniesz, czuję wstyd i robi mi się przykro”.

             

                 Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie MOJE KOSMICZNE WAKACJE 2021, organizowanym przez POLSA - Polską Agencję Kosmiczną. Udział w zmaganiach wzięło aż  98 dzieci, które przygotowały 72 prace. Wśród nich był jeden film, jedna prezentacja multimedialna, jedna grafika komputerowa, 4 prace plastyczne przestrzenne oraz 91 rysunków i prac malarskich. Oprócz walorów artystycznych przesłanych w formie plików prac, ocenie podlegać będzie również ich ilość - najliczniej reprezentowana szkoła otrzyma nagrodę dla placówki. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

            Uczestnikom wszelkich zmagań konkursowych dziękujemy, a zwycięzcom – gratulujemy!

                 Jak widać nie tracimy czasu, staramy się nadrobić zaległości „z radości i aktywności”, bo przecież „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały światJ

            Beata Kaszewska