JAK ROZŚWIETLALIŚMY JESIENNĄ SZARUGĘ?

Kiedy za oknem szaro, wiatr i deszcz nie nastrajają pozytywnie, a dzień staje się coraz krótszy, szkoła staje się miejscem, w którym oprócz nauki zyskujemy coś znacznie ważniejszego. Tą wartością dodaną stają się wydarzenia organizowane przez wychowawców i samorząd uczniowski. Obecnie, z przyczyn oczywistych wiele przedsięwzięć przyjmuje nieco inną formułę, ogranicza się do kręgu klasowego, ale niezmiennie dostarcza emocji i uśmiechu na twarzy uczniów.

Jesteśmy Polakami

11 listopada to zawsze dla nas wyjątkowy dzień, w którym w sposób szczególny spoglądamy na Polskę, jako niepodległy i suwerenny kraj. Odbywają się lekcje wypełnione prelekcjami, prezentacjami przybliżającymi wydarzenia historyczne i bohaterów, którzy wsławili się w walce o wolną Polskę. Wiele klas po raz kolejny przystąpiło do projektu BOHATER ON. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach pięciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion kartek i listów z życzeniami. Cieszymy się, że z naszej szkoły także popłynęły kartki do bohaterów. Szczególnym momentem  w przeddzień Święta Niepodległości była godzina 11.11, kiedy to we wszystkich klasach uczniowie odśpiewali uroczyście 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego – tym samym biorąc udział w akcji SZKOŁA DO HYMNU. Z radością obserwujemy, iż uczniowie z dumą noszą na piersi kokardy narodowe i wiedzą jak zachować się wobec symboli ojczystych. W tym roku spojrzeliśmy na naszą niepodległość nieco szerzej. Cała szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM. Uczniowie przygotowali „całe morze kartek”, w których wyrazili swoją wdzięczność żołnierzom stojącym na straży wschodniej granicy Polski. Klasa IIb nagrała krótki filmik z podziękowaniami, które również przekazaliśmy żołnierzom. Wielu ojców naszych uczniów, wielu bliskich nauczycieli wypełnia swoje obowiązki na granicy i jak wiemy wielkim wsparciem są dla nich takie gesty. Dowództwo czerwieńskiego pułku na swojej stronie internetowej umieściło podziękowanie naszej szkole i przedszkolakom, które włączyły się do akcji. Wiemy, że żołnierze uronili łezkę, kiedy zobaczyli ogromną ilość ciepłych słów z miasteczka, w którym na co dzień służą.

W walce o „czyste powietrze”

Jak każdego roku na początku sezonu grzewczego  apelowaliśmy do dorosłych hasłami: KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI! Spalane w piecach śmieci – choć są niewidoczne dla oka – to jednak podstępnie niszczą nasze zdrowie. Akcja informacyjna prowadzona na korytarzach i specjalnych zajęciach, przybliżyła uczniom i rodzicom jak poważnym problemem jest niefrasobliwe spalanie śmieci. Uczniowie klas drugich wystosowali listy do dorosłych, w których prosili o odpowiedzialne podejście do ogrzewania domów. Podsumowaniem działań był konkurs plastyczny na plakat ogłoszony wśród wszystkich uczniów naszej szkoły.

„Wszyscy zrozumieli dziś – każdemu potrzebny jest miś”

25 listopada nikt nie wstydził się przynieść do szkoły ukochanego misia. Na wystawie wszystkie prezentowały się znakomicie - największy miał prawie 2metry, a najmniejszy zaledwie kilka centymetrów. Wszystkie jednak dla właściciela są po prostu najukochańsze i bardzo cenne. Poznaliśmy historię pluszaka, który liczy sobie już ponad 100 lat i przypomnieliśmy sobie znane misie. Klasa IIb zaprosiła miśki do ćwiczeń ruchowych na w-fie. Zadania na innych lekcjach też okazały się łatwe, bo poświęcone miśkom. O misiach było wszystko; piosenki, wierszyki, pląsy, filmy. Przez chwilę nawet poczuliśmy się jak one – zajadaliśmy słodziutki miodek.

To miłe, że miś, któremu powierzamy nasze radości, smutki i złości ma swoje święto.

" Czary mary wosku lanie - co ma stać się niech się stanie"

Z utęsknieniem czekaliśmy na dzień andrzejek, pełen wróżb i magicznej  atmosfery. Jak nakazuje staropolska tradycja postanowiliśmy przepowiedzieć przyszłość. Wróżyliśmy z kart, liczb, gwiazd i oczywiście z wosku.  „Wróżki” pojawiały się w każdym zakątku szkoły, nawet niektóre panie tego dnia stały się nimi. Wypowiadane przez nas zaklęcie ma sprawić, aby spełniły się tylko najlepsze przepowiednie.

Słodki poczęstunek dopełnił całości - ten dzień był naprawdę magiczny.

Niezwykły gość

Grudzień to miesiąc ważny dla górników. Już po raz kolejny odwiedził nas zaprzyjaźniony górnik. Prawdziwy – czarny jak węgiel – mundur, czako z białym pióropuszem i opowieści o pracy tych odważnych ludzi. Nasz gość podarował każdemu czapkę górniczą, rozdał także kolorowanki i inne materiały. Lubimy takie niezwykłe lekcje, bo na długo pozostają w naszej pamięci.

Kalejdoskop listopadowych wydarzeń niepostrzeżenie wprowadził nas w magiczny  grudzień, który ma swój niepowtarzalny urok i czar. O wszystkim co pięknego nas spotkało - opowiemy w kolejnym artykule. Czytelnikom już dziś życzymy cudownych chwil grudniowych, pracowitych, ale jakże ważnych przygotowań do wspólnego bożonarodzeniowego świętowania, zatrzymania przy rodzinnym stole, wśród bliskich i dostrzeżenia tego, co w toku zwykłego, codziennego życia gdzieś nam umyka