• SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          • listopad

             

            Jak rozświetlamy jesień?

                 Kiedy za oknami szaro i zimno na dworze, rodzą się pomysły, które urozmaicają ponure dni. I rzeczywiście w ostatnich tygodniach wiele się dzieje.

            W niezwykłej gościnie

                 Jak wartościowe są spotkania młodzieży z seniorami – nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno jedni, jak i drudzy podchodzą do nich bardzo emocjonalnie. Doświadczeni życiem, często samotni, starsi ludzie, wyczekują na chwile, kiedy ktoś bezinteresownie poświęci im chwilę swojej uwagi. Panie: Kasia Trawińska i Iwetta Kaszewska stały się pomostem, który połączył seniorów z młodzieżą naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze. Przygotowany program artystyczny został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Wiele zaprezentowanych utworów – choć dawno przebrzmiałych – porwało słuchaczy do wspólnego śpiewania. W liście przesłanym do naszej szkoły przez dyrekcję CKU czytamy:  „Wszyscy obecni na uroczystości byli pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu młodych wykonawców! Bardzo dziękuję, że zarówno nauczycielki, jak i dzieci, poświęciły swój wolny sobotni czas i przyjechały do Zielonej Góry.” I jak tu nie kochać naszych dzieciaków – jesteśmy z Was dumni!

                 W nieco innej gościnie byli członkowie Szkolnego Koła UNESCO,  z opiekunką, panią Iwoną Mielczarek. Gościli  na antenie Radia Zachód. Mikrofony, słuchawki, konsole i znany z radia głos przemiłej prowadzącej, powodowały niemały stres. Jednak z każdą minutą „młodzi radiowcy” czuli się swobodniej. Tematem przewodnim stał się las i jego mieszkańcy. Słuchacze usłyszeli o znaczeniu lasu, jako ekosystemu. Mogli też rozwiązywać przygotowane dla nich zagadki. Jako wysłannicy naszej szkoły, uczniowie pochwalili się trwającym już od wielu lat projektem, w tym roku przebiegającym pod hasłem „Przedpołudnie nad zalewem”. Opowiedzieli o inicjatywach realizowanych z Nadleśnictwem Zielonej Góry i Kołem Łowieckim JELEŃ – corocznym sadzeniu drzew, „ptasiej stołówce” nad zalewem, zbieraniu żołędzi, które służą zimą naszym leśnym przyjaciołom.

                  Kolejna niezwykła gościna miała miejsce w nieco wirtualnej rzeczywistości jaka jest aplikacja TEAMS. To właśnie tutaj, na ogólnopolskich e-konferencjach, spotkało się wielu uczniów i nauczycieli zatroskanych o naszą planetę. Organizatorem wydarzeń było UNESCO, które zaprosiło znamienitych gości opowiadających o problemach w jakie „popada Ziemia i jej mieszkańcy”. Oto tematy spotkań, w których uczestniczyły wybrane klasy naszej szkoły: Odpady, wielki cywilizacyjny problem XXI wieku", "Adaptacja do zmian klimatu: czego uczy nas dziedzictwo kulturowe", „Martwa natura (przyroda nieożywiona), a cele zrównoważonego rozwoju".  Zdajemy sobie sprawę, że tematy były dość trudne w odbiorze przez małe dzieci. Mamy jednak przekonanie, iż zgodnie z powiedzeniem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie….” - kiełkujące w umysłach młodych ludzi pytania, doprowadzą do chęci znalezienia odpowiedzi, a tym samym do rozwoju ich świadomości ekologicznej. Udział w konferencjach nie był przypadkowy – zbiegł się w czasie z projektem szkolnym KOCHASZ DZIECI – NIE PAL ŚMIECI. To już kolejny rok, kiedy edukujemy dzieci, a pośrednio również naszą małą społeczność, jak wielkie znaczenie ma to, czym ogrzewamy nasze domy. Temat trudny, szczególnie w obecnej sytuacji, ale niestrudzenie cytujemy statystyki, mówimy o skutkach spalania wielu substancji, które nigdy nie powinny znaleźć się w piecach. Wskazujemy kierunek, w którym należy podążać – odnawialne źródła energii. Liczymy, że w umysłach naszych uczniów zasiejemy ziarno, które da dobry plon.

            Nocki w szkole

                 Nowym zjawiskiem, niezwykle lubianym przez uczniów, stały się nocne spotkania w szkole. Kiedy piątkowy, ostatni dzwonek zadzwoni, szkoła wcale nie zawsze usypia, a wręcz przeciwnie – często staje się miejscem wspólnej zabawy. W ostatnim czasie aż 5 klas spędziło początek weekendu w swoich salach lekcyjnych. Wiele emocji towarzyszyło przygotowaniu „sypialni” i nikt nie marudził, że ciasno, czy niewygodnie – wystarczyły karimaty, ciepłe śpiwory i małe poduszeczki. Wspólne kolacje bywały różne – jedni zamówili popularną pizzę, inni postawili na zdrowy bufet - smaczny, bo przygotowany własnymi rękoma. I nikt nie myślał o szybkim zasypianiu po smacznej kolacji, bo czas wypełniony był ciekawymi zajęciami. Na początek zmagania sportowe – mecze, wyścigi, gimnastyka, był nawet profesjonalny trening BJJ.  Wyciszeniu i odpoczynkowi posłużyły popularne planszówki i gry karciane. Kiedy wokół zmrok, a korytarze nabierają tajemniczego kolorytu – wówczas zwykle rozpoczynały się nocne poszukiwania skarbu. Buszowanie z latarkami, odczytywanie wskazówek, wykonywanie zadań – wszystko to wywołało wiele emocji, a radość ze znalezienia skarbu była ogromna. Niezwykłym wydarzeniem na jednym z nocnych spotkań był pokaz tańca z ogniem. Z zapartym tchem uczestnicy chłonęli widowisko łączące piękną muzykę z „wirującymi ognikami”. W tym miejscu dziękujemy Panu Pawłowi zarówno za spotkanie ze sportem, jak i fireshow. Wieczór, podczas takich spotkań, mijał niepostrzeżenie. I tylko zegar nakazywał powolne szykowanie się do snu. Już w „ łóżkach” uczestnicy zapraszani byli do kina domowego. Jednak i po filmie, niemal nikt nie zasypiał. W nieskończoność ciągnęły się ciche rozmowy, którym towarzyszyły wybuchy śmiechu. Tajemnicą pozostaje jak długo trwały, bo w końcu szkoła naprawdę usypiała, aby obudzić się - zbyt wcześnie, po zbyt krótkiej nocy. Wprawdzie nie całą noc, ale przepełniony magią wieczór andrzejkowy, spędziła w szkole klasa IIIa. Kiedy mrok ogarnął korytarze, wróżby i tańce nabrały szczególnego kolorytu, a wieczorne poszukiwanie skarbu było naprawdę niesamowite. Po takich emocjach słodki poczęstunek smakował wyśmienicie.

                 Cieszymy się, że nasza młodzież potrafi znaleźć radość we wspólnym przebywaniu, a cała infrastruktura szkolna służy uczniom również w czasie wolnym od lekcji.

            „Kulturalne” podróże

                  Sposobem na rozbudzenie zmysłów w czasie jesiennej aury, jest zapewne wycieczka do miejsca tzw. kultury wyższej. Nasi uczniowie w ostatnim miesiącu obejrzeli między innymi spektakle teatralne: „Piotruś Pan” i „Mały Książę” wystawione przez aktorów teatru wrocławskiego. Wiele emocji, młodym słuchaczom, dostarczył także koncert jazzowy. Było to niezwykłe spotkanie z niezwykłą muzyką. Podobnie olbrzymie wrażenie zrobiło na widzach przedstawienie baletowe „Karnawał zwierząt”, na które wiele klas udało się do opery we Wrocławiu. Po przedstawieniu spacer uliczkami Wrocławia zaprowadził dzieci na jarmark bożenarodzeniowy.   

                 Przed nami czas niezwykły – czas Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcom naszej małej społeczności pragniemy życzyć na ten magiczny czas dostrzeżenia i docenienia tego, co umyka nam w codzienności – dobrych ludzi, których jest naprawdę wielu wokół, pomocnych dłoni, które nigdy nie zawiodą i gorących serc, które roztopią najzimniejsze lody. Z miłością i radością zasiądźmy do stołów, wokół, których zgromadzą się nasze rodziny i bądźmy szczęśliwi, tak zwyczajnie i tak po prostu radujmy się!

             Beata Kaszewska

          • DOŚWIADCZALNA GEOMETRIA

          • Listopad

                  Realizowany w naszej szkole projekt dofinansowany przez Fundację mBanku Doświadczalna geometria dla uczniów klas 4-6 robi się jeszcze ciekawszy. Uczniowie wykorzystywali magnetyczne siatki brył, aby lepiej zrozumieć budowę poznawanych figur. Bardzo cieszyła ich możliwość tworzenia modeli graniastosłupów i ostrosłupów. Jeszcze więcej emocji pojawiło się przy projektowaniu modeli brył. Przygotowania projektów do druku 3D były dla uczniów niezwykle interesujące.

            Doświadczalna Geometria