• SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          •  

            luty

             

            CZAS U NAS PŁYNIE NICZYM WARTKI POTOK

             

            Czas uśmiechu i radości

                  Warto wykorzystać każdą sposobność, aby okazać sobie szacunek, aby świętować i odmienić szarość dnia powszedniego. Dzieje się tak 14 lutego za sprawą Walentego, 8 marca, kiedy to wyrażamy podziw i dziękujemy kobietom w dniu ich święta., a także 10 marca, kiedy to mężczyźni otrzymują życzenia i obdarowywani są miłymi słowami. Takie dni dają nam sposobność do powiedzenia tego, co na co dzień umyka, wywołują uśmiech i pozytywne emocje. [mor] Wprawdzie SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE zobowiązuje nas do zdrowego żywienia, ale jak tu nie skusić się na czekoladki, lizaki, torciki, które są osłodą takich świąt. Oko przymykamy również na kalorie zawarte w pączkach, ale tylko w TŁUSTY CZWARTEK, który jak każdego roku i tym razem, okazał się i tłusty, i słodki.Świetnym sposobem na zrzucenie nadmiaru tłuszczyku i na lepsze samopoczucie dla klasy VII a i VIII b stała się wizyta w popularnym SKOKOLOCO  - PARKU TRAMPOLIN. I choć to już prawie młodzież, to zabawa była naprawdę przednia, bo przecież w każdym z nas jest trochę dziecka. Zdrowo i sportowo NOCKĘ W SZKOLE spędziła klasa IIa. Hasło przewodnie brzmiało W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH. Rodzinny wieczór z planszówkami, sportowymi zmaganiami, a rano zdrowe śniadanie – tak spędzony czas daje wiele radości i zdrowia -  oczywiście.

            Czas konkursów

                  Kiedy tylko zaczyna się drugi semestr, niemal jak lawina, spadają na nas propozycje udziału w konkursach. Pozwalają one sprawdzić się w różnych dziedzinach nauki, sztuki czy sportu, dążyć do pogłębiania swoich umiejętności czy wiedzy, wreszcie stawić czoła stresowi. Staramy się stworzyć szeroki wachlarz propozycji konkursowych. Zaczynamy od zmagań klasowych uczniów najmłodszych. Razem z koleżankami, swoją panią, we własnej klasie – jest bezpiecznie i wydaje się łatwiej. Potem przychodzi czas na etapy szkolne. Najlepsi reprezentują szkołę, gminę, powiat.

                  Wielka Liga Czytelników pod kierunkiem Pani Katarzyny Zaremby, ruszyła u nas już w pierwszym semestrze. W etapie tzw. domowym, należało zdobyć 5 sprawności, czyli przeczytać 5 książek z zaproponowanych 20-u i zaliczyć test na minimum 80 punktów ze 100 możliwych. W zmaganiach wzięło udział 12-e osób z klas IV – VIII.  W etapie szkolnym  na uczestników czekał  kolejny test znajomości treści książki Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek Hanny Ożogowskie ( klasy IV –VI) oraz Kamienie na szaniec Aleksandra Kamieńskiego ( klasy VII-VIII).  Minimum 80 zdobytych punktów dawało kwalifikację do kolejnego etapu. Zdobyło ją 7 osób : Michał Lipowski (5B), Melania Piotrowicz (6A), Konrad Nojszewski (4B), Tymoteusz Szczepan (5A), Zuzanna Jokś (5A), Jakub Szopa (6B) Sylwia Łęczycka (8A). W etapie rejonowym najlepsi okazali się  Jakub Szopa, który w teście ze znajomości książki Skandal w stolicy nudy  Pawła Beręsewicza uzyskał 111punktów/170 i Sylwia Łęczycka, która test z książki Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel zaliczyła na 127/170 punktów.

            POKÓJ ARTYSTY – tak nieco magicznie brzmiał tytuł szkolnego konkursu plastycznego. Najlepsze prace zostały zaprezentowane w gminnym etapie LUBUSKICH KONFRONTACJI ARTYSTYCZNYCH. Wyróżnienie w I kategorii wiekowej otrzymała Michalina Musiałowska z III b.

                W lutym odbyły się eliminacje szkolne do konkursu recytatorskiego. 10 marca 6-o osobowa grupa uczniów wzięła udział w POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE LUBUSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO PRO ARTE. Nominacje do FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO „wyrecytowali” Wiktor Kaszewski (VIb) oraz Bartek Matuszczak  (IIc) .

                  Na początku marca uczniowie z klas I-III przystąpili do ogólnopolskiego KONKURSU LOGICZNEGO MYŚLENIA ZUCH. Zadania obejmowały wszystkie dziedziny nauki, wymagały wgłębienia się w ich treść oraz spojrzenia na pytania wieloaspektowo. Dzieci oceniły zadania konkursowe jako łatwe, ale dopiero wyniki dadzą ostateczną odpowiedź na to pytanie.

            Każdego roku mieliśmy się czym poszczyć i w tym także trzymamy kciuki za naszych uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i chęci zmierzenia się w konkursowych szrankach.

            Czas pomagania

                   Wielokrotnie już pisałam, iż pomaganie jest w naszej szkole „w modzie”. Właśnie zakończyła się ogólnopolska akcja GÓRA GROSZA organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. „Serdeczne słoiki” szybko zapełniały się monetami. Zebraliśmy ich naprawdę ogromną ilość. Pani Iwetta Kaszewska wraz z grupą pomocników pieczołowicie ważyła i zapisywała wyniki akcji. Najlepsza okazała się klasa III a, która zgromadziła aż 18kg monet, zaś V a miała ich 12kg.  Dziękujemy za tak ogromne serca! Wolontariusze dopiero co usypali „ złotą górę”, a już zabrali się do kolejnej akcji. Tym razem odpowiedzieli na apel rodziców małego Dawida, który potrzebuje środków na walkę z wrodzoną wadą serca. Lista chętnych do pomocy była bardzo długa. Jedni upiekli ciasta, inni przygotowali zdrowe przekąski, owocowe galaretki, zaś inni wykonali z opiekunkami wolontariuszy serca z masy solnej, które były rozprowadzane przed Dniem Kobiet. I znowu poczuliśmy się wspaniale – nie zawiedliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się do naszych wolontariackich akcji.

                  Czas w naszej szkole mija nieubłaganie, jednak mamy poczucie, że nie przecieka nam przez palce. Przeciwnie – ciągle go nam brakuje, bo przecież tyle jeszcze mamy do zrobienia.

            Beata Kaszewska

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          •  

            styczeń

             

            Pierwszy semestr za nami

             

                           Kiedy 27 stycznia wybrzmiał ostatni dzwonek, zdaliśmy sobie sprawę, że oto zakończył się pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023. Tak naprawdę po raz pierwszy od kilku lat nienaznaczony pandemią. Bez przerw, izolacji, kwarantanny. Minął niepostrzeżenie, ale był pełen imprez, inicjatyw szkolnych i klasowych. Nie sposób wymienić wszystkie wyjazdy do kin, teatrów, filharmonii. Jeszcze trudniej policzyć różnorodne działania parlamentu uczniowskiego, działania wolontariatu, spotkania z ciekawymi ludźmi czy miejscami. W każdej klasie na stronie wydarzeń jest kilkadziesiąt pozycji. O wielu z nich staraliśmy się pisać na bieżąco na łamach gazety. Podsumowując kilka miesięcy nauki wychowawcy, rodzice i uczniowie mieliby jednak problem, które z wydarzeń uznać za to najcenniejsze i nikt nie silił się, aby utworzyć taki ranking. Bo właśnie ta różnorodność, mieniąca się niczym szkiełka w kalejdoskopie, składa się na barwny obraz, któremu nadano tytuł CZERWIEŃSKA PODSTAWÓWKA.  Jak w każdej szkole, także i u nas na pierwszym planie jest zdobywanie wiedzy, rozwój kompetencji, uzdolnień, kształtowanie osobowości. Uczniowie otrzymali noty dotyczące ich poziomu w postaci ocen.  Jedni byli szczęśliwi, poczuli, że warto było wykazać zaangażowanie, inni otrzymali wskazówki, nad czym będą musieli pochylić się w kolejnych miesiącach. Klasy ósme dwukrotnie w tym semestrze zmierzyły się z zadaniami egzaminu próbnego. To naszym zdaniem bezcenne doświadczenie, które nie tylko oswaja młodzież z warunkami egzaminu ósmoklasisty, ale pokazuje braki i niedociągnięcia, które jeszcze należy nadrobić. Uczniowie z klas młodszych otrzymali pisemne opinie o swoich osiągnięciach. Jedno warte jest podkreślenia, iż maluchy naprawdę się starały. Zapewne każde dziecko zdołało odnieść sukces na miarę swoich możliwości. Kilka klas zorganizowało spotkania podsumowujące, na których zaprezentowały rodzicom przedstawienia. Oczywiście spotkały się one z aplauzem gości. Ostatnim akordem i nagrodą za pracę w pierwszym semestrze dla najmłodszych uczniów był bal karnawałowy, dla starszych wyjazd do kina, czy udział w Akademii Melomana. Wszystkim potrzebny jest odpoczynek – ważne, aby był wypełniony ciekawymi działaniami. Na zajęciach z wychowawcami zaprezentowano cały wachlarz pomysłów na ciekawe i bezpieczne ferie zimowe. Takich właśnie ferii życzymy całej społeczności CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI. Do zobaczenia 13 lutego!

            Beata Kaszewska

          • SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI

          •  

            grudzień

             

            Jest taki czas…

            „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.

            Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. 

            Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem…”

            Czerwone Gitary
             

                 Kalendarz nieubłaganie odlicza dzień za dniem, miesiąc za miesiącem. Pośród wielu zajęć dnia codziennego przybył i ON - NOWY ROK 2023. I choć witaliśmy go hucznie, to jednak z nutką zadumy oglądamy się wstecz do wyjątkowych chwil wypełniających rok ubiegły. Był on szczególny dla wszystkich Polaków. Zdawaliśmy bowiem egzamin z wrażliwości i braterstwa. W obliczu exsodusu ludności ukraińskiej przed działaniami wojennymi, otworzyliśmy nasze serca, domy i szkoły dla ogromnej liczby uchodźców. Sądzę, iż ten niełatwy egzamin zdaliśmy na szóstkę i z pewnością możemy go zapisać po stronie zysków w bilansie roku 2022.

                  Choć mamy już styczeń, to nadal pozostajemy pod wpływem magii grudniowych dni. Poczuliśmy ją już podczas MIKOŁAJOWEGO TYGODNIA. Świąteczne i zimowe piosenki towarzyszyły nam na każdej przerwie – odważni mogli wziąć udział w karaoke. Oczywiście zaroiło się też od ELFÓW I MIKOŁAJÓW. Nie zabrakło „mikołajowej poczty”, świątecznej zgaduj – zgaduli, piernikowej kawiarenki, czy profesjonalnej fotobudki. 6 grudnia z zapartym tchem czekali na Mikołaja ci, którzy wierzą w niego bezgranicznie, ale wyglądali go także i ci, którzy już „dawno dorośli i nie dają się nabrać”. W naszej szkole oczywiście dobrotliwy Jegomość zaznaczył swoją obecność. Musiał się nieźle napracować, gdyż odwiedził wszystkie dzieci z klas młodszych i dla każdego ucznia pozostawił upominek. Aż szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.

                 Każdy kolejny dzień przybliżał nas do świętowania. Szkoła powoli przybierała uroczysty wygląd. Tu i ówdzie rozbrzmiewał dźwięk kolęd. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie skłania nas do czynienia dobra. Nasi wolontariusze nie próżnowali. W tym roku postanowili rozgrzać serca podopiecznych specjalistycznego ośrodka dla dzieci i młodzieży. Jak się okazało dzielenie się przychodzi nam z łatwością, dlatego przygotowana paczka, a właściwie paka, potrzebowała dużego transportu, aby pomieścić wszystkie dary. W tym miejscu pragniemy podziękować rodzicom i uczniom, którzy włączyli się w akcję I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MIKOŁAJEM. Wielkie ukłony kierujemy także w stronę: Edwarda Dylewskiego, Przemysława Józwiaka, Magdaleny Rzeszuto, Beaty Olkiewicz i pracowników Poczty Polskiej w Czerwieńsku oraz wolontariuszy z Zespołu Szkół w Czerwieńsku. Kolejnym dziełem uczącym nas, że dobro wraca jest akcja ZŁOTA KLASA. Jej założenia są bardzo proste – usypmy wielka złotą górę z groszy, które zalegają w szufladach, kieszeniach, słoikach i przekażmy ją potrzebującym. I po raz kolejny nie zawiedliśmy się, zapełniamy kolejne pojemniki i z dumą możemy powiedzieć – mamy naprawdę złote serca.

                 Doniosłym wydarzeniem, które odbyło się w naszej szkole była WIGILIA KORCZAKOWSKA. 17 grudnia z różnych zakątków Polski przybyła kadra oraz uczestnicy obozu w KORCZAKOWIE. Wieloletnią tradycją stały się spotkania ( tzw. KORWIGILIE) młodzieży i instruktorów tworzących niezwykłą wspólnotę. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia byli prezes Koła Przyjaciół Korczakowa im. Jerzego Zagodzińskiego druh Michał Kozień – ksywka Młody i jego zastępczyni druhna Karolina Onyszkiewicz ksywka Avada.

                  Cały rok wyczekujemy na dzień klasowych wigilii. Tym razem jednak ponownie wszechobecne wirusy już nie tylko covida, ale przede wszystkim grypy, przeszkodziły nam w ich celebrowaniu. Fakt odwołania uroczystości spowodował, iż ze szczególną radością przeżyliśmy NOWOROCZNE SPOTKANIA KLASOWE, które odbyły się 5 stycznia. Ten niezwykły dzień rozpoczęło świąteczne przedstawienie, które niosło ze sobą szczególnie ważne przesłanie. Mówiło o tym, iż Boże Narodzenie i wrażliwość na drugiego człowieka powinny w naszych sercach trwać cały rok. Po dwóch latach przerwy, powróciliśmy do szkolnego KOLĘDOWANIA. Klasy w poziomach przygotowały kolędę, pastorałkę lub świąteczna piosenkę. Wszyscy starali się jak mogli. Wiele emocji przyniósł występ tzw. klasy IX-tej, złożonej z nauczycieli, na której czele stanął nie kto inny jak dyrektor Jacek Gębicki. Uczniowie ocenili wytęp tej szczególnej klasy na 6. Tuż po występach rozpoczęły się spotkania przy klasowych stołach, które wypełniły się smakołykami. Ponieważ nadal trwała oktawa Bożego Narodzenia, nie zabrakło życzeń, kolęd, a nawet prezentów. Dzień noworocznych spotkań stał się okazją do rozwiązania konkursu plastycznego na KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ. Ocena prac była bardzo trudna, bo każdy przecież włożył serce w jej wykonanie. Jury po długich naradach przyznało I-sze miejsce  ex aequo : Natalii Góralczyk, Julii Przybyle i Martynie Dobrychłop, II-e miejsce  ex aequo – Joannie Palacz, Bartłomiejowi Matuszczakowi i Julce Wojciechowskiej, zaś III-e Julii Paradowskiej i Janinie Ambrożuk.  Miło było zatopić się jeszcze przez chwilę w bożonarodzeniowych klimatach. Rozchodziliśmy się do domów w iście świątecznych nastrojach pragnąc, aby cały rozpoczynający się rok był dobry. Jaki będzie ten czas, jak go ocenimy? Podpowiedzi możemy szukać w słowach kardynała Stefana Wyszyńskiego:

                „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."

            Beata Kaszewska