• SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTWÓWKI

          • kwiecień

            W oczekiwaniu na powrót…

                         Powrót młodszych uczniów do szkoły po feriach zimowych pozwolił na odbudowanie więzi koleżeńskich, uczestniczenie w życiu klasy, pozwolił wreszcie poczuć nutkę normalności.  I choć część szkoły przeznaczona dla starszych klas, pozostała nadal uśpiona, to maluchy miały do dyspozycji wiele miejsca i jak powszechnie wiadomo – wszędzie było ich pełno. Z wielką radością patrzyliśmy jak dzieci biegają do biblioteki szkolnej, bawią się na zajęciach w świetlicy, korzystają ze stołówki. Jeszcze więcej optymizmu wlało się w nasze serca, kiedy to na egzaminach próbnych stawili się ósmoklasiści. Wprawdzie w reżimie sanitarnym, ale z wielka radością młodzież odwiedziła swoją „alma mater”.  I tak jak każdego roku jedni starali się wykorzystać każdą minutkę, przeglądali, poprawiali swoje arkusze egzaminacyjne, inni zaś niefrasobliwie kończyli przed czasem. Jakie będą efekty – czas pokaże. Liczymy na to, iż odbywanie egzaminów próbnych w warunkach wymaganych przez protokół egzaminacyjny, znacznie ułatwi ostateczne zmagania, pozwoli poznać własne możliwości, zarzadzaniem czasem, radzenie sobie ze stresem.

                        Radość z powrotu do szkoły klas I-III nie trwała długo. Już w marcu maluchy przeszły na naukę hybrydową, aby zaraz potem pozostać w domu do odwołania. Jeszcze udało się zajączkowi wielkanocnemu zdążyć do niektórych klas, jeszcze zdążyliśmy z życzeniami świątecznymi i znowu komputer stał się podstawowym narzędziem pracy, a spotkania na platformie TEAMS musiały zastąpić beztroskie igraszki na przerwie. 

            Pedagodzy z niepokojem wymieniają opinie o zmęczeniu malującym się na twarzach uczniów, na stopniowym nienaturalnym wyciszeniu, jak powiedziała jedna z nauczycielek „ Mam wrażenie, że odpływają na okręcie, a obraz twarzy i głosy  zaciera się coraz bardziej i bardziej…”. W rozmowie z pedagogiem szkolnym odnalazłam ten sam ton. Jak mówi pani Beata, coraz więcej uczniów i ich rodziców prosi o pomoc psychologiczną. „.. Nie mam już siły….Nie chce mi się….Tak dłużej nie wytrzymam… Nie daję rady…” – oto głosy naszych uczniów. Paradoksalnie to właśnie oni tęsknią za ławką szkolną, gwarem, „normalnymi” lekcjami. A wycieczki, kino, koncerty filharmonii – kiedyś tak normalne, czasami niedoceniane – teraz stają się marzeniem. Pełni niepokoju o swoje pociechy są również rodzice – oni także dzwonią prosząc o wsparcie. Pomoc pedagogiczno – psychologiczna nabrała rozpędu i z przyczyn oczywistych nakierowana została na nowo pojawiające się zjawiska. W celu pełnego rozpoznania odczuć uczniów pedagog szkolny przeprowadziła ankietę na temat funkcjonowania społeczno - emocjonalnego wśród 138-u respondentów klas IV-VIII.  We  wnioskach czytamy miedzy innymi:

            1. W czasie nauki zdalnej uczniom brakuje kontaktu z rówieśnikami, zdecydowanie tak ( 32%), czasami ( 64%).
            2. W czasie badania uczniowie odpowiadali, że mają ochotę się uczyć -38%. Niestety tylko 4% uczniów jest bardzo zmotywowanych do nauki, a aż 30% nie ma ochoty się uczyć.
            3. Uczniowie swój nastrój określają jako bardzo zmienny (54%), pogodny/spokojny ( 38%), uczniowie w większości nie martwią się i nic ich nie niepokoi ( 42%), czasem coś ich niepokoi, ale sobie radzą (41%).
            4. Uczniowie twierdzą, że spędzają dużo czasu przed komputerem (oprócz lekcji on-line), zdecydowanie tak ( 37%) i czasem (38%). Więcej niż 3 godziny spędzało 36% badanych, między 2-3 godziny 36% badanych. 

            Jak widać jest nad czym pracować. Panie pedagog i psycholog niemal nie odkładają telefonów, rozmawiają na platformie TEAMS zarówno indywidualnie, jak i z całymi klasami. W sytuacjach wyjątkowych organizują spotkania w szkole. Zachęcają do kontaktu, starają się wesprzeć uczniów i rodziców. Organizują szkolenia on-line, warsztaty z udziałem specjalistów. W rozmowach bardzo często przejawia się problem obniżenia nastroju, braku motywacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom poproszono specjalistów o zorganizowanie warsztatów online  dla rodziców klas IV -VIII :” Jak dbać o sferę emocjonalną dzieci” oraz „Motywacja do nauki w czasie zdalnego nauczania”.  Panie pedagog i psycholog robią co mogą, ale jak twierdzą najlepszym lekiem byłby „zastrzyk normalności”. Z niedowierzaniem słuchałam opowieści jednej z mam, której córeczka podczas przerwy świątecznej „zdalnie bawiła się” ze swoją koleżanką w szkołę. Zdalna nauka, zdalna praca, zdalna gra, zdalna zabawa… – jaki rachunek wystawi nam to zdalne życie – oby jak najniższy!

            Konkurs informatyczny

            Każdego dnia przez wiele godzin naszym podstawowym narzędziem pracy i porozumiewania się stał się komputer. Kompetencje w zakresie korzystania z dobrodziejstw tego urządzenia jak i wielu programów informatycznych, wzrosły wśród nas wszystkich. Jednak jak relacjonował organizator Szkolnego Konkursu Informatycznego, do skonfrontowania się z innymi, w tym roku zgłosiło się znacznie mniej uczniów. Tym bardziej cieszy fakt, iż najmłodsi uczestnicy – dopiero rozpoczynający przygodę z informatyką, stanowili najliczniejszą grupę.

            Konkurs Informatyczny Mistrz Komputera podzielony został na trzy kategorie wiekowe:
            Młody Mistrz Komputera dla klas I-III ( 27 uczestników)
            Junior Mistrz Komputera dla klas IV-V (7 uczestników)
            Senior Mistrz Komputera dla klas VI-VIII (7 uczestników).

            Zmagania odbyły się on-line z pomocą platformy TEAMS. Zadania dostosowane zostały do wieku i możliwości uczniów. Oprócz testu teoretycznego składającego się z pytań jednego lub wielokrotnego wyboru, uczestnicy musieli wykazać się  umiejętnościami praktycznymi np. rysowaniem, elementami programowania, korzystania z Worda czy Excela. Nie zabrakło zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy.
            Poniżej prezentujemy wyniki zmagań:
            Młody Mistrz Komputera dla klas I-III
            I miejsce Lipowski Michał 3b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            II miejsce Juszczak Sandra 2b i  Musiałowska Michalina 1b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            III miejsce Skowroński Nikodem 1b ( rezerwowy)
            Junior Mistrz Komputera dla klas IV-V
             I miejsce Bończyk Antoni 4b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            II miejsce  Bazylewicz Mateusz 4b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            III miejsce Pietrucin Kacper 4b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            III miejsce  Kurzac Franciszek IVc– ( rezerwowy)
            Senior Mistrz Komputera dla klas VI-VIII
            I miejsce Kupiec Bartosz 8a - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            II miejsce Jadczak Aleksander 7b - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            III miejsce Przybyła Weronika 7c - nominacja do Gminnego Konkursu Mistrz Komputera
            IV miejsce Przymus Daniel  i Pucek Kordian - (rezerwowi)

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w etapie gminnym, który odbędzie się 15 kwietnia.

                        Cieszymy się, iż mimo wielu trudnych momentów spowodowanych pandemią, nasi uczniowie starają się reprezentować klasę, szkołę, czy gminę, a nawet powiat w zmaganiach konkursowych. Miejmy nadzieję, ze wraz z wiosennym słońcem i w nasze serca wleje się optymizm, który sprawi, że będzie „chciało nam się chcieć”.

            Beata Kaszewska