Zgłoszenia do szkoły przyjmujemy do 14.03.2025 r.
Kartę zgłoszenia można złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na adres: spczerwiensk@czerwiensk.pl
Pliki do pobrania:
Karta zgłoszenia dziecka (WORD)
Karta zgłoszenia dziecka (PDF)
Zgłoszenia do szkoły przyjmujemy do 14.03.2025 r.
Kartę zgłoszenia można złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na adres: spczerwiensk@czerwiensk.pl
Pliki do pobrania:
Karta zgłoszenia dziecka (WORD)
Karta zgłoszenia dziecka (PDF)
styczeń
Z wizytą w świetlicy u Króla Maciusia
Od wielu już lat w szkołach zauważalna jest tendencja wydłużania pobytu dzieci w placówce – szczególnie tych z młodszych klas. Jednym z powodów jest fakt, iż rodzice w zdecydowanej większości pracują, w dodatku w różnych godzinach. „Instytucja babci” nieco zmieniła swoje oblicze. Babcie dłużej są „młode” i aktywne zawodowo, rozwijają się, podróżują, często mieszkają daleko od wnucząt – nie mają możliwości zaopiekowania się nimi. Naprzeciw potrzebom wychodzą świetlice szkolne. Od kilku lat świetlica w naszej szkole zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie dydaktyczno – wychowawczym i oczywiście opiekuńczym. Uczniowie mogą korzystać z niej codziennie w godzinach 7.00 – 16.30. Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie uczniom warunków do bezpiecznego spędzenia czasu przed lekcjami i po nich. Główną świetlicę stworzyliśmy w sali 301. To tutaj powadzone są zajęcia do godz.11.30 oraz schodzą się grupy w godzinach popołudniowych, tak aby jak najwięcej uczniów mogło skorzystać ze stworzonej bazy. Od 11.30 do 14.30 pracujemy w czterech grupach realizując program tygodniowy. Głównym założeniem jest umożliwienie czynnego odpoczynku z uwzględnieniem potrzeby ruchu oraz zgodnie z zaleceniami, możliwie częstym przebywaniem na świeżym powietrzu w sprzyjających warunkach pogodowych. Zajęcia świetlicowe uwzględniają potrzeby i możliwości psychofizyczne dzieci. Każdy wychowawca stara się rozwijać umiejętności i uzdolnienia dzieci, wyzwalać ekspresję twórczą oraz kształtować sprawność ruchową. Duży nacisk kładziemy na to, aby zajęcia świetlicowe uczyły dzieci współdziałania w grupie i kształtowały umiejętność komunikowania się. Dzieciom oferujemy uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć:
-plastyczne, techniczne i muzyczne;
- gry i zabawy ruchowe;
- gry i zabawy dydaktyczne;
- zajęcia integrujące, czytelnicze, audiowizualne, profilaktyczne, sportowe;
- gry planszowe, układanki, klocki, zabawy dowolne;
Tematyka zajęć uwzględnia kalendarzowy układ roku. Zajęcia prowadzone są według tygodniowych bloków tematycznych, które dotyczą zmian zachodzących w przyrodzie, edukację ekologiczną, zdrowotną, profilaktyczną oraz uroczystości i święta występujące w kalendarzu. W „Świetlicy u Króla Maciusia”, bo taką nazwę obraliśmy, staramy się czerpać z technik korczakowskich. Wszystkie zespoły świetlicowe obchodziły ważne wydarzenia, realizowane wspólnie lub w grupach. Były to: Światowy Dzień Jabłka, Dzień Chłopaka, Światowy Dzień Zwierząt, Dzień Drzewa, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Patrona, Dzień Dyni, Obchody Dnia Niepodległości, Światowy Dzień Misia, Andrzejki, Mikołajki.
Zrealizowaliśmy następujące projekty świetlicowe:
Cała społeczność świetlicy przygotowała piosenkę na apel z okazji Dnia Edukacji oraz pastorałkę na Szkolne Kolędowanie. Takie inicjatywy łączą wszystkie dzieci ze świetlicy, pokazują jak liczną jesteśmy grupą oraz są doskonałą okazją do współpracy wychowawców
Wiele inicjatyw i działań promowaliśmy wpisami na szkolnej stronie na fb, która zastąpiła tradycyjne wpisy na stronie internetowej szkoły. Prace plastyczne uczniów umieszczamy także na gazetce przy sali 202 oraz w sali 301.
W minionym półroczu podjęliśmy wiele działań mających na celu stworzenie jak najbardziej sprzyjającej wychowankom bazy. Już w wakacje udało się przeprowadzić prace remontowe, aby odświeżyć salę 301, która dotychczas była klasą lekcyjną. Dzięki uprzejmości darczyńców oraz w ramach własnych starań zgromadzono nowe elementy wyposażenia, zabawki, gry itp. Zakupiono też panele tapicerowane na ścianę , kosze mobilne ułatwiające przemieszczanie sprzętu na boisko, nieprzemakalne, lekkie koce na wiosenne pikniki, kosze na klocki, głośniki i inne niezbędne elementy wzbogacające ofertę świetlicy i czyniące ją przyjazną dla wychowanków.
Zadbaliśmy o poprawę strony wizualnej stołówki szkolnej, w której znalazły się nowe elementy dekoracyjne, gazetki tematyczne dotyczące zdrowego żywienia, savoir – vivru, ciekawostki.
W świetlicy u Króla Maciusia żadne dziecko nie nudzi się. Każde może realizować swoje pasje. Po zajęciach z całą grupą może samo zadecydować, którą aktywność wybierze. Zawiązują się przyjaźnie, a wszelkie niesnaski rozwiązujemy korzystając z doświadczeń korczakowskich. Mamy swój kodeks i obowiązki, z których należy się wywiązywać. Dzieciaki uwielbiają przebywać na dworze – staramy się, aby zażywały jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu, tym bardzie, że niektóre są tutaj od rana do godzin popołudniowych. Wiele wydarzeń i przedsięwzięć za nami, wiele przed nami. Mamy swoje marzenia, które mają cel główny – uśmiech i szczęście dziecka, no bo przecież „Kiedy śmieje się dziecko - śmieje się cały świat.”
Beata Kaszewska
grudzień
“Grudzień pachniał nadzieją na cud”
Grudzień kojarzy się z oczekiwaniem. Na śnieg, na spotkanie z najbliższymi, na święta, na nowy rok. Ekscytacja połączona z nadzieją, radością. Planujemy, wymyślamy scenariusze, chcemy by ten czas był magiczny. Miał coś z bajki…
Jaki był nasz miniony grudzień? Jak zwykle rozkołatał nasze serca, namawiał do czynienia dobra, do spostrzeżenia drugiego człowieka, do zatrzymania gonitwy dnia codziennego. Świętowanie rozpoczęliśmy 5 grudnia od podziękowania naszym wolontariuszom w dniu ich święta. Spotkaniu przyświecało hasło Szkolnego Koła Wolontariusza: „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.” Opiekunka koła, pani Iwetta, na uroczystym spotkaniu przypomniała zgromadzonym idee tego pięknego dzieła zwracając się do nich słowami:
Wolontariat jest szansą dla każdego niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych, wieku czy stanu zdrowia. Każdy ma prawo być wolontariuszem. Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach, wywarcia wpływu na zmiany społeczne i możliwość zaangażowania się. Dziękuję za Wasze serce, czas i bezinteresowność. Cieszę się, że jesteście, zaszczytem dla mnie jest praca z Wami!
Spotkanie naszych młodych wolontariuszy zakończyło rozdanie im drobnych upominków.
Zaraz potem szkołą zawładnęło bożonarodzeniowe szaleństwo. Pierwsze dumnie rozgościły się choinki, których blask rozgrzał nasze serca. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się symbole świąt Bożego Narodzenia. 6 grudnia w szkole pojawił się najprawdziwszy Mikołaj, z którym spotykały się wszystkie klasy. Mikołaj nie tylko rozmawiał z uczniami o ich marzeniach i dokonaniach, ale z każdą z klas zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Przerwy umilały mikołajkowe piosenki, nie zabrakło też foto - budki. To był prawdziwy MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY. Wszyscy poczuliśmy atmosferę radości i oczekiwania na święta. Jak każdego roku w świetlicy szkolnej dzieci miały pełne ręce roboty. Wraz z wychowawczyniami przygotowały elementy wystroju świątecznego. Działania te miały na celu nawiązanie do tradycyjnego – ręcznego wykonywania ozdób oraz kartek świątecznych. Pachniało igliwiem, drewnem i klejem, brokatem otulone zostało każde pomieszczenie. Efekt był wspaniały. Na kiermaszu świątecznym zaroiło się od aniołków, choinek, elfów, stroików, kartek z życzeniami. „Świetliczaki” przygotowały też na konkurs piękną szopkę, która otrzymała I miejsce w gminnym konkursie organizowanym w Leśniowie Wielkim.
Kulminacją świątecznego zgiełku okazał się ostatni dzień przed feriami. Od wielu lat spędzamy go wyjątkowo. Już widok elegancko ubranej młodzieży oraz kadry wywołuje uśmiech na twarzy. Na korytarzach unosi się znajomy zapach, który „każdy z nas zna od kołyski”. Ostatnie przygotowania, krzątanina uczniów i niezastąpionych rodziców, a każda z klas zamieniła się w miejsce wigilijnej uczty. Wychowawcy zadbali o to, aby przypomnieć istotę Świąt Bożego Narodzenia, aby młodzi ludzie ponieśli w przyszłość wiedzę i poczucie, iż są one pięknym, rodzinnym świętem, dającym radość ze wspólnego przebywania, ale także niosącym nadzieję na dni, które mają nadejść. Ten jeden w roku – długi dzwonek – wezwał całą społeczność szkolną na duchową ucztę. W świąteczny nastrój wprowadziła nas jasełkowa opowieść „ Maleńka miłość”. Przypomniała nam, iż nikt nie powinien pozostawać samotny i opuszczony w natłoku przygotowań do świąt. Aktorzy swoim spektaklem „zaapelowali” do widzów o wrażliwość na drugiego człowieka nie tylko na czas Bożego Narodzenia, ale na każdy dzień roku. Występy młodych artystów wywołały wzruszenie i rumieńce na twarzach widzów, tym bardziej, że na scenie pojawiła się grupa nauczycielek, które pięknie wyśpiewały „Hej ludzie idą święta”. Kolejnym punktem programu było przypomnienie bożonarodzeniowych tradycji w krajach Europy połączone z konkursem, a spotkanie zakończyło się prezentacją kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych z różnych stron świata. Było naprawdę magicznie. Pełni wrażeń wróciliśmy do klas, aby dzieląc się opłatkiem złożyć sobie życzenia, wspólnie spożyć wigilijny poczęstunek, śpiewać kolędy. Wigilia nie może odbyć się bez prezentów i nie tyle ważne co nim jest, ale serce i zaangażowanie tych, którzy nas obdarowują.
W ten niezwykły, bożonarodzeniowy czas złapaliśmy oddech od codziennych obowiązków szkolnych, cieszyliśmy się swoją obecnością, wymienialiśmy uśmiechy, ciepłe słowa – taki cud Bożego Narodzenia!
Kiedy ustały świąteczne spotkania, przycichły dźwięki kolęd, przyszedł ON NOWY ROK 2025. Jaki będzie – nie wiemy, ale mamy wielkie marzenie, aby był pełen „zwykłych ludzkich cudów”.
Drodzy Czytelnicy, Rodzice, Uczniowie!
Z okazji Nowego Roku życzymy Wam radości, zdrowia i sukcesów. Niech każdy dzień rozbłyska wraz ze wschodem słońca nadzieją na dobry czas i zasypia w blasku księżyca z satysfakcją pięknie przeżytych chwil.
Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy Niepedagogiczni
Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy Administracji i Obsługi
oraz Społeczność Uczniowska
Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku
listopad
UROKLIWY LISTOPADOWY CZAS
Listopad to niezwykły miesiąc – z jednej strony melancholijny, podniosły, z drugiej magiczny i kolorowy. I to właśnie powoduje, że zapominamy o szarudze jesiennej za oknem i pozwalamy się oddać toczącym się wydarzeniom.
Dla każdego Polaka 11 listopada wydaje się być najważniejszym świętem patriotycznym. W czasach, gdy tuż za naszą wschodnia granicą toczy się okrutna wojna, a w szkolnych ławkach zasiadają obok nas koledzy z uciemiężonego kraju, słowo niepodległość nabiera niezwykłego, głębokiego znaczenia. Tradycyjnie już staramy się w tym czasie zadbać o podkreślenie naszych symboli narodowych. Na korytarzach pojawiają się biało – czerwone barwy, a za drzwiami wielu klas – szczególnie tej muzycznej – słychać dumnie śpiewany hymn (wszystkie cztery zwrotki) i inne pieśni patriotyczne. Takie przygotowanie pozwoliło włączyć się w śpiew na uroczystym apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz podczas corocznej akcji SZKOŁA DO HYMNU. Tegoroczny montaż słowno – muzyczny przebiegał pod hasłem DUMNA – NIEPODLEGŁA, poruszył serca i dusze całej społeczności szkolnej. Elementem świętowania był też konkurs plastyczny, którego tytuł brzmiał JESTEM PATRIOTĄ – KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ. Spośród blisko 30-u prac - 5 nagrodzono, a kolejnych 5 wyróżniono. Wystawa pokonkursowa pozwoliła dostrzec jak bardzo różnie wyrażamy swoje przywiązanie do ojczyzny. Świadczyła o nim również obecność naszych przedstawicieli pod POMNIKIEM PAMIĘCI, gdzie odbyły się gminne obchody upamiętniające dzień 11 listopada 1918r. Poprzez tak różnorodne działania staramy się nieustannie budzić i utrwalać naszą tożsamość narodową.
Elementy patriotyczne towarzyszyły także niezwykle ważnemu wydarzeniu, jakie zorganizowały dla swoich uczniów wychowawczynie klas pierwszych. Jak każdego roku po 10-u tygodniach nauki dzieci zdawały RADOSNY EGZAMIN NA UCZNIA. Odbywał się on w obecności zaproszonych gości, rodziców i dyrekcji. Jak się spodziewaliśmy maluchy doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami – śpiewały, tańczyły, recytowały. Starsi koledzy, którzy przygotowali zadania maluchom, nie mieli wątpliwości, że „nowi są całkiem nieźli”, co więcej, obiecali pomagać im w potrzebie. Być rodzicem pierwszaka – to nie lada wyzwanie, dlatego do „odpowiedzi” zaproszono również rodziców. I tutaj egzamin został zdany wyśmienicie. Emocje nieco zelżały dopiero podczas smacznego, ale zdrowego poczęstunku. Ten dzień zapewne na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów, którzy udowodnili, iż są pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.
Wśród ważnych listopadowych przedsięwzięć w naszej szkole jest podejmowanie działań mających na celu przypominanie o odpowiedzialności za planetę i jej mieszkańców. Czas rozpoczęcia sezonu grzewczego, to najlepszy moment na „wykrzyczenie” hasła: KOCHASZ DZIECI – NIE PAL ŚMIECI. Już po raz szósty włączyliśmy się do akcji, której pomysłodawcą był Wojciech Owczarz, założyciel Fundacji Ekologicznej ARKA. Na czele działań uświadamiających jak wielkie znaczenie mają słowa hasła akcji - stanęła klasa 2a, która przygotowała ulotki skierowane do dorosłych oraz wysyłała SMSy upowszechniające akcję UNESCO. Klasa przeprowadziła też sondaż na temat oceny jakości powietrza w naszej gminie. Oto jego wyniki - 75 uczniów odpowiedziało: Jest dobrze, nie muszę się martwić, 82 uczniów uznało, iż powietrze często jest złej jakości, zaś 89 osób stwierdziło, iż nie ma zdania na ten temat. Może właśnie ta ostatnia grupa powinna uważniej rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć dym wydobywający się z kominów, poczuć niemiły duszący zapach. Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci jest niestety nie tylko smrodliwy, ale i niebezpieczny dla zdrowia. Wiele zależy od nas samych – może warto wsłuchać się w słowa dzieciaków i posłuchać tego co chcą przekazać rodzicom i dziadkom.
Czasem rozświetlającym listopadowe uśpienie jest DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Choć nie każdy się przyznaje, to jednak każdy miał lub ma ukochanego pluszaka, któremu powierza swoje radości i troski. Tym razem ukochane miśki przybyły z uczniami do szkoły – od razu zrobiło się przytulnie i miło. Również w bibliotece zaroiło się od misiów – było ich naprawdę mnóstwo, niemal tyle ile książek opowiadających różne misiowe historie. Pani Małgosia zaprosiła pierwszaki na niezwykłe zajęcia, które przybliżyły im historię tego niezwykłego święta – było miło i tak bardzo przytulnie. No bo przecież CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ – WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ:)
Nie mniej radości i magii dostarczył wszystkim dzień andrzejek. I choć wielu z nas uśmiecha się skrycie, to jednak chętnie popadamy we „wróżbowe szaleństwo”. I znowu w szkole zawirowały barwy przebrań pomieszane z dźwiękami muzyki, doprawione wybuchowymi reakcjami na właśnie odczytane przepowiednie przyszłości. I czy spełnią się one, czy odejdą w niepamięć – ważne, że wszyscy dobrze się bawili.
W tak magicznym i nieco tajemniczym nastroju wkroczyliśmy w grudniowy czas, który przyprowadził do nas Mikołaja. Cały tydzień ten jegomość bawił dzieci strojami, piosenkami i wieloma „mikołajkowymi” aktywnościami. W piątek 6 grudnia, na pożegnanie, przybył do każdej klasy z wielkim workiem prezentów. Nietrudno się domyśleć, ile radości przyniosła ta wizyta. Po takim niezwykłym tygodniu z utęsknieniem spoglądamy w stronę nadchodzących świątecznych chwil.
Już dzisiaj pragniemy wszystkim mieszkańcom życzyć cudownego czasu Świąt Bożego Narodzenia. Niech znikną wszelkie troski, a nasze domy niech wypełnią się rodzinnym szczęściem. Poczujmy smak miłości i dobra, zanućmy kolędę i napawajmy się niezwykłymi chwilami z najbliższymi
w imieniu całej społeczności szkolnej - Beata Kaszewska
październik
„Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało,
chce wiedzieć, czy potrafi, co może,
mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć,
przekonać siebie i innych, że silny i zręczny.”
Janusz Korczak „Prawidła życia”
Szaruga jesienna wycisza, uspokaja, często skłania do zadumy. Jakże szybko i niepostrzeżenie mija czas, pokazuje choćby zmieniająca się za oknem aura. Dopiero co żegnaliśmy lato, a już Pani Jesień rozgościła się na dobre. Jednak tętniąca życiem szkoła pozwala rozgonić chmury i rozgrzać serce, zachęca do aktywności.
Październikowe świętowanie
Październik każdego roku jest miesiącem, w którym obchodzimy Dzień Patrona. Od pewnego już czasu łączymy pamięć o patronie ze świętowaniem DNIA EDUKACJI. Wydaje się być to zasadne, choćby z tego powodu, iż Janusz Korczak jako wybitny pedagog, dla wielu z nas nauczycieli jest wzorcem w pracy z małym „pełnym człowiekiem”. Poznawanie postaci patrona, czytanie fragmentów jego książek, analiza myśli i sentencji, techniki Starego Doktora, prace plastyczne – te właśnie zajęcia wypełniły nietypowy i jednocześnie uroczysty dzień pobytu w szkole 14 października. Pamiętając o samorządności, którą w domu sierot wprowadził Janusz Korczak przeprowadziliśmy wybory SZKOLNEGO RZECZNIKA PRAW UCZNIA. Uśmiech i szczęście dzieci wydają się być wartością najwyższą dla wszystkich, a szczególnie dla pedagogów. W naszej szkole postać patrona zobowiązuje dodatkowo. Wielu z nas – pedagogów, chciałoby iść choćby w cieniu idei tego wybitnego wychowawcy. Zwieńczeniem dnia był uroczysty apel, który składał się z dwóch części – jedna rzecz jasna poświęcona była patronowi szkoły, druga stanowiła podziękowanie za trud wszystkim pracownikom szkoły. Urokliwe, czasem zabawne wiersze, okraszone muzyczna oprawą i wreszcie GALA OSKAROWA – tak nasza uczniowska brać uczciła DZIEŃ EDUKACJI – DZIĘKUJEMY ZA PAMIĘĆ I ŻYCZENIA!
Jak bardzo dzieci lubią niezwykłe dni w szkole – nie trzeba nikogo przekonywać. Każda okazja do integracji i uśmiechu dziecka jest na wagę złota. Tym razem pretekst dała zwykła- niezwykła DYNIA. To nowe święto w jesiennym kalendarzu uplasowało się pod koniec października. W tym roku na celebrowanie DNIA DYNI zaprosiła ŚWIETLICA SZKOLNA. Oprócz dyniowych dekoracji, na uczniów czekało stoisko edukacyjne z prezentacją, która o bohaterce dnia powiedziała chyba wszystko. Dla lubiących „łamanie głowy” przygotowano krzyżówki, rebusy, kolorowanki. Nie zabrakło aktywności „ogrodniczej”, czy zabaw sprawnościowych. Jedna z nich polegała na pokonaniu „pajęczej sieci” – niestety nie wszystkim się udało. Dynie wykorzystano do zabaw ruchowych, ale nie zabrakło również kulinarnych doznań dyniowych. „Pomarańczowe panny” naprawdę dały nam dużo radości i rozświetliły smutny jesienny anturaż.
Zawsze gotowi pomagać
Jak każdego roku z początkiem jesieni swoją działalność rozpoczęli wolontariusze. Z wielką radością obserwowaliśmy na pierwszym spotkaniu uczniów chcących podarować swój czas i zaangażowanie innym. SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA opracował plan działania. Jak się okazało, pomysłów na pomaganie jest wiele. Mamy za sobą pierwsze akcje charytatywne. POMOC POWODZIANOM połączyła całą społeczność szkolną – tutaj wolontariuszami okazała się ogromna grupa uczniów, rodziców i nauczycieli. Pomoc została przekazana potrzebującym, którzy nie kryli łez wzruszenia – DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY OKAZALI GEST SOLIDARNOŚCI Z DOTKNIĘTYMI POWODZIĄ. Jak każdego roku, tak i w tym 30 i 31 października blisko 40-o osobowa grupa wolontariuszy wybrała się cmentarz, aby zadbać o stare i zapomniane groby. Podczas akcji ZNICZ PAMIĘCI uczniowie szybko zapełnili worki opadłymi liśćmi, zagrabili teren wokół mogił i w skupieniu zapalili światełko tym, którzy odeszli. Oddaliśmy cześć ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM w obronie ojczyzny, HONOROWYM MIESZKAŃCOM NASZEJ GMINY oraz zmarłym pracownikom szkoły. Pochyliliśmy się też nad bezimiennymi, zapomnianymi mogiłami. Szacunek i pamięć – to niezbywalne wartości, które kształcimy w młodych ludziach podczas takich akcji. PACZKA DLA ZWIERZACZKA – to kolejne działanie wolontariackie, które spotkało się z szerokim odzewem. Wiemy, że zwierzęta nie upomną się o siebie, dlatego systematycznie wspieramy schronisko i wrzucamy swoją cegiełkę w budowaniu „bezpiecznego domu” dla czworonogów.
ZAWSZE BĄDŹ GOTOWY POMAGAĆ!– takie hasło przyświeca różnorodnym działaniom, które uczą jak zachować się w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Pamiętając słowa „trening czyni mistrza” - systematycznie przypominamy i utrwalamy schemat postępowania, aby w chwili potrzeby udzielenia pomocy, działać z otwartym umysłem. Pamiętajmy, iż często pierwsze podjęte czynności ratownicze mogą zadecydować o życiu ludzkim. Z takim przesłaniem uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w BICIU REKORDU W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ. Był to nie tylko swoisty trening, ale także włączenie się naszej szkoły w obchody EUROPEJSKIEGO DNIA PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA.
Z kulturą za pan brat
Jesienny czas to doskonały moment, aby odwiedzić instytucje kultury. Tak działo się i tym razem. Niezwykłych doznań doświadczyli uczniowie uczestniczący w spektaklach teatru piasku na przedstawieniach „Kopciuszek” i „Mały Książę”. Wśród radosnych i porywających do tańca dźwięków walców i poleczek upłynął pierwszy koncert z cyklu SPOTKANIA Z FILHARMONIĄ.
Jak widać nie popadamy w jesienne uśpienie, a wręcz przeciwnie staramy się rozświetlić barwami różnorodnych działań czas szarugi jesiennej
Beata Kaszewska
wrzesień
“Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”
Janusz Korczak
Znowu razem w szkolnej gromadzie
„Do plecaków szkolnych zapakujcie koniecznie wrażliwość na drugiego człowieka, dobro i uśmiech. (…)Życzę Wam, aby słówka z angielskiego same wpadały głowy, a matematyka, chemia i fizyka stały się proste i zrozumiałe” – takimi słowami Pani Burmistrz zwróciła się do uczniów na apelu inaugurującym rok szkolny 2024/2025. Obok burmistrz Agaty Olejniczak gościliśmy również dyrektor CUW panią Jolantę Jasińską, która zabiega o stworzenie jak najlepszych warunków nauki i wychowania w gminnych placówkach oświatowych, a także o najwyższe standardy pracy kadry nauczycielskiej i personelu pomocniczego.
Po części oficjalnej swoje ślubowanie złożyły pierwszaki, które właśnie przekraczają szkolny próg. Pełne ciekawości i spragnione nowych doznań, bez wahania ślubowały być dobrymi uczniami, godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię. I jak to zwykle bywa dzieci, choć przejęte, były pełne werwy i zapału. Łzy wzruszenia ukradkiem ocierali rodzice, a nowi wychowawcy z głową pełną pomysłów, wyruszyli w trzyletnią podróż ze swoją nową załogą.
Dyrektor powitał trzech nowych pedagogów i zapewnił, iż mimo ogólnopolskich braków kadrowych, w naszej szkole przystępujemy do pracy w pełnym składzie. Zauważył także, że w tym roku jest nas więcej niż w ubiegłym. Niemal w każdym z 18-u oddziałów klasowych powitaliśmy nowych uczniów. W edukacyjną podróż wyruszyło też 45 pedagogów oraz 16 pracowników obsługi. Dysponujemy 19 izbami lekcyjnymi, mamy 2-e sale gimnastyczne, odnowioną podczas wakacji bibliotekę z czytelnią, dobrze wyposażoną pracownię komputerową, nowoczesne boisko, świetlicę i stołówkę. Przygotowywana jest także pracownia, w której będziemy realizować projekt LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Nasi konserwatorzy każdego dnia czynią wiele, aby było jeszcze piękniej i jeszcze wygodniej. Ważne, abyśmy umieli dbać o to, co nas otacza, co zostało przygotowane dla wszystkich i każdego z nas z osobna.
Aura za oknami w pierwszym tygodniu nauki zupełnie nie pozwalała zapomnieć, że wakacje dobiegły końca. Słońce „puściło oko do uczniów” i rozgrzało termometry tak, iż powzięto decyzję o skróceniu lekcji. Dopiero w drugim tygodniu pogoda bardziej sprzyjała nauce. Wakacyjne rozleniwienie powoli odchodzi w niepamięć, zaś „szkolna machina” na dobre się rozpędziła. Znowu gwar wypełni sale lekcyjne i korytarze. Pięknie wyremontowana i nowocześnie zaaranżowana biblioteka zaprosiła wszystkich uczniów po odbiór podręczników i ćwiczeń. Te jeszcze pachnące drukarnią – staną się przewodnikiem po wiedzy. I choć zadania domowe zostały ograniczone, to zachęcamy, aby zgodnie z powiedzeniem – „trening czyni mistrza”- nie ustawać na nauce szkolnej, ale rozwijać swoje horyzonty również w domu. Nauczyciele podpowiedzą jak – reszta zależy od uczniów.
Od wielu już lat pierwszy dzień pracy poświęcamy na działania integracyjne. Tym razem hasło przewodnie dnia brzmiało: „Radośnie, zdrowo i bezpiecznie wkraczamy w nowy rok szkolny”. Rozpoczęliśmy od wypracowywania klasowych kontraktów, przypomnienia podstawowych dokumentów szkolnych, zasad zachowania na lekcjach i przerwach. Wśród poruszanych tematów nie mogło zabraknąć informacji na temat obowiązującej Strategii Ochrony Małoletnich - do dzieci młodszych przemawiała jej wersja obrazkowa. Po ciężkiej pracy przystąpiliśmy do różnorodnych gier i zabaw integracyjnych, które pozwoliły zacieśnić więzi oraz dały możliwość sprawdzenia kondycji po wakacyjnym leniuchowaniu.
Ruszyła „machina”, która przez 188 dni nauki szkolnej będzie prowadziła nas po różnorodnych drogach. Zaplanowaliśmy wiele aktywności, które staną się nie tylko uzupełnieniem nauki, ale będą rozwijać naszych uczniów na wielu płaszczyznach. Wierzymy, że wspólnie z nauczycielami i niezastąpionymi rodzicami zapiszemy różnobarwnymi zgłoskami kolejne strony w historii naszej szkoły. Szczególnych wrażeń życzymy pierwszakom, które dopiero rozpoczynają przygodę z nauką. To one potrzebują najwięcej wsparcia i otwartych ramion dorosłych, ale także wrażliwości starszych kolegów.
Czegóż życzyć u progu roku szkolnego? Wykorzystajmy wszyscy te 10 miesięcy najlepiej jak potrafimy. Nie bójmy się pytać i poszukiwać, czerpmy pełnymi garściami wiedzę, nabywajmy umiejętności. Rozglądajmy się uważnie wokół, nie pozostańmy obojętni na drugiego człowieka. To chyba niezły przepis na udany rok szkolny? Powodzenia!
Beata Kaszewska
Już w najbliższy poniedziałek tj. 2 września br. rozpoczniemy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego będzie przebiegała wg następującego porządku:
We wtorek 3 września w szkole zaplanowano dzień integracyjny. Zajęcia będą się odbywały w godz. 8.00 – 12.00 wg scenariusza, który przygotowali wychowawcy klas.
Świetlica szkolna będzie czynna codziennie w godz. 7.00 – 8.00 oraz bezpośrednio po zakończeniu zajęć edukacyjnych do godz. 16.30.
Obiady w stołówce szkolnej będą wydawane od 4 września w godz. 11.30 – 14.00.
Aby skutecznie zapisać dziecko na obiady szkolne, należy wypełnić ręcznie wniosek i osobiście złożyć u intendentki p. Marty Tańskiej, która oczekiwać będzie na nie w pomieszczeniu służbowym przy kuchni w stołówce szkolnej.
Od września 2024 r. cena obiadu wynosi:
dla ucznia - 7.00 zł
dla nauczyciela - 8,00 zł
sierpień
SZKOLNE ECHO CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI
Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat!
Janusz Korczak
Wakacyjne rozważania
Czas wakacji, na który uczniowie oczekują z niecierpliwością, jest nie tylko czasem odpoczynku od nauki. To również doskonały moment na zacieśnianie więzi rodzinnych. Przed sezonem urlopowo-wakacyjnym wielu rodziców zadaje sobie pytania o organizację wypoczynku swoim pociechom. Powstają wtedy dylematy: wyjechać całą rodziną, czy wysłać dzieci na kolonie lub obóz? Najrozsądniejszym wydaje się tak zaplanować czas wakacji tak, aby był on podzielony pomiędzy rodzinny wypoczynek i indywidualny wyjazd dziecka. Dzięki temu umocnione zostaną zarówno więzi rodzinne - dzieci spędzą miły czas z rodzicami, a także będą miały okazję nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie, w miejscu oddalonym od domowych pieleszy. To właśnie wówczas przydadzą się umiejętności wypracowywane na łonie rodziny. To swoisty egzamin z przyswojenia norm i zasad życia w grupie, ale także z umiejętności radzenia sobie z emocjami. Dzieci zabierają na wyjazdy bagaż doświadczeń zdobytych w domu - radzenie sobie z czynnościami codziennymi, samodzielność, odpowiedzialność, odporność na stres, czy wreszcie umiejętność pokonania tak oczywistej emocji jaką jest tęsknota. Im bardziej stabilne jest ich poczucie bezpieczeństwa, tym lepiej sobie poradzą, dobrze spędzą czas kolonii, czy obozu wiedząc, że wrócą do kochających rodziców i bezpiecznego domu. O znaczeniu rodziny w życiu dziecka napisano i powiedziano już chyba wszystko. Teoria jednak często pozostaje nieco w tyle za zmieniającym się światem, który obecnie można byłoby zdefiniować jako niekończący się pęd rozwoju cywilizacyjnego i jednoczesne ciągłe „gonienie zgubionego czasu”. Czas niestety najczęściej „podbierany jest z puli przeznaczonej dla rodziny”. Brakuje wspólnych rozmów – zastąpionych zdawkowymi SMS-ami, mailami, brakuje wycieczek rowerowych, wspólnych spacerów – „rekompensowanych wirtualnymi wycieczkami po multimediach”. Dlatego tak ważne jest czynić wszystko, aby to właśnie w szczęśliwej rodzinie w dzieciach budował się fundament ich przyszłego życia. Rodziców wspierają różnorodne placówki. Podejmowane przez nie działania mają pomóc w budowaniu dobrych relacji rodzinnych, wreszcie - świadomości, że nic i nikt nie zastąpi opiekuńczych dłoni mamy, silnych ramion taty, ich serca, uśmiechu, wsparcia, czy kiedy trzeba - życiowej nauki.
Jednym z działań, do którego w minionym roku szkolnym zaprosił dzieci i młodzież z naszej gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku był literacki konkurs profilaktyczny pod hasłem DORASTANIE BEZ PRZEMOCY W RODZINIE - BEZPIECZNI MŁODZI. Przygotowane wiersze, opowiadania czy komiksy są pięknym i wzruszającym świadectwem przemyśleń i odczuć najmłodszych. Wykorzystując czas wakacji pragniemy zaprezentować prace laureatów z naszej szkoły. Poczytajmy, co do powiedzenia mieli nasi uczniowie:
DORASTANIE BEZ PRZEMOCY
Nadciągnęły na niebo chmury
Cały świat stał się bardzo ponury.
Nagle lunęło deszczem -
Aż wstrząsnęły mną dreszcze.
Krople krzyku i kłótni,
Krople bicia,
Krople krzyku i strachu,
Płaczu i ponizania
Bicia i wyśmiewania.
Nie poddał się tym kroplom Janeczki dom.
Zbudowany z miłości i pełen radości.
Życzę więc każdemu dzieciństwa bez przemocy,
W domu pełnym troski i pomocy.
Janina A. kl II a, I miejsce w kat. kl. I-III
MARTYNKA
Była sobie raz Martynka, która w domu bawić się nie chciała,
więc w szkole codziennie do późnej godziny przesiadywała.
Widziała to Zosia – dziewczynka z jej klasy,
więc opowiedziała o tym mamie, gdy grała z nią w klasy.
Mama Zosi mocno się tym przejęła, więc szybko temat zbadała –
zrobiła śledztwo i z sąsiadami Martynki od razu porozmawiała.
Niestety u Martynki źle się działo w domu, a ona nic nie powiedziała o tym nikomu.
Wyszło na jaw bowiem, że gdy jej rodzice w złym humorze byli
Często Martynkę zastraszali, karali, a nawet bili.
Więc ona smutna, przestraszona i samotna
w tej szkole siedziała i tęskniła za miłością rodziny, o której tyle słyszała.
- Martynko kochana! Jestem Zosia, a to moja mama
Pomożemy ci w domu, żebyś już się nie bała!
I Martynka o wszystkim cicho powiedziała:
Że kocha rodziców, ale ciągle się ich bała,
Że nie chce tam mieszkać, bo w nocy ma koszmary,
Że ona jest głodna, a tata daje jej baty!
Dziś Martynka jest już bardzo szczęśliwa!
Mieszka z babcią Krysią i w szkole się nie ukrywa.
Ma przyjaciółkę Zosię, dobre stopnie i chodzi czysto ubrana
I w głębi serca już wie, że jest naprawdę KOCHANA!
Morał z tego taki – nie bądź obojętny!
Patrz co się wokół dzieje i pomóż innym chętnie!
Bo twój gest może wydawać się malutki,
a dla innego jest ogromny i może przegonić smutki!
Maja Z. kl. III c – II miejsce w kat. kl. I-III
NIEGRZECZNY GRZEŚ
Chociaż Grześ niegrzeczny w domu jest,
To z rodzicami bezpiecznie mu jest.
Krzyczeć – nie wolno!
Szarpać – nie wolno!
Wyzywać - nie wolno!
A podopieczny w domu grzeczny winien być.
Hania F. i b - III miejsce w kat. kl. I-III
MÓJ DOM
Mój dom ma różne pokoje -
W nich mieszkają radości i smutki moje.
Lubię pokój, w którym śmieje się mama,
Jest wtedy piękna jak prawdziwa dama.
Lubię też pokój, w którym razem z tatą
Po podłodze się turlam, gram w planszówki - jak z bratem.
Mam też pokój – królestwo moje -
w nim psu Luckowi - opowiadam, tajemnice swoje.
Najpiękniejsza jest jednak nasza kuchnia z wielkim stołem.
To przy nim zasiadamy wszyscy troje.
Stół słucha naszych różnych opowieści -
Czasem złości się na nas, to znów cieszy z dobrych wieści,
Czasem usłyszy różne smutki, czasem dziwy,
to znów skacze z radości, gdy jest szczęśliwy.
Takie właśnie mam w domu pokoje,
To w nich toczy się życie moje.
Gdy w pokojach „PORZĄDEK PANUJE” -
to i ja szczęśliwy się czuję.
Wiktor K. VII b - I miejsce w kat. Kl. VII-VIII
Po tak wzruszającej lekturze wypada mi tylko pogratulować naszym uczniom, zaś wszystkim dzieciom, młodzieży i ich rodzicom życzyć rodzinnych, przepełnionych radością i słońcem dni zarówno tych wakacyjnych oraz wszystkich innych w ciągu całego roku.
Beata Kaszewska
czerwiec
ZAPISALIŚMY KOLEJNE KARTY W HISTORII SZKOŁY
„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.”
Janusz Korczak
Jakże szybko mija czas odmierzany kalendarzem roku szkolnego. Dopiero co rozbrzmiewały słowa przywitania pierwszaków i ich ślubowania, a już mamy za sobą pożegnanie kolejnych absolwentów. W swoim przemówieniu na uroczystym apelu Dyrektor Jacek Gębicki podsumował miniony rok szkolny zwracając się do uczniów:
„Dla większości z Was był to rok wytężonej pracy, realizacji pasji i zainteresowań, odkrywania świata, poszukiwania w nim swojego miejsca i nowych dróg, by dojść do upragnionego celu. Ten wysiłek, sumienność, systematyczność i wytrwałość przyniosły z pewnością bardzo wymierne i pozytywne efekty. Dla niektórych były to oceny – dobre, bardzo dobre czy celujące, dla innych sukcesy w konkursach, przeglądach i olimpiadach, dla wszystkich zdobycie wiedzy i kolejnych umiejętności. Jestem przekonany, że nie ma dzisiaj pośród nas nikogo, kto w trakcie mijającego roku szkolnego nie osiągnąłby czegoś wartościowego, nie poszerzył swoich horyzontów, nie odkrył nowego, co go tak naprawdę zaciekawiło czy skłoniło do refleksji. Nawet ci nieliczni, których oceny nie są w pełni satysfakcjonujące, kończą ten rok szkolny, mając na swym koncie jakieś sukcesy, które ich cieszą i dają powód do zadowolenia. Jak zawsze, po upływie kolejnych dziesięciu miesięcy nauki, jesteście bogatsi o zdobycze łatwe do określenia – bo są nimi wiedza, umiejętności, doświadczenie, przyjaźnie i wiele sympatycznych doznań, jakie były Waszym udziałem.”
Przeglądając wypisane przez wychowawców wydarzenia po raz kolejny uświadamiam sobie, iż szkoła jest nie tylko miejscem kształcenia młodych ludzi, ale także, a może przede wszystkim miejscem ich integracji, poznawania siebie, zacieśniania więzi i zdobywania społecznych doświadczeń. Mijający rok obfitował w ogromną ilość różnych przedsięwzięć, wydarzeń, wycieczek, które były okazją do zacieśniania przyjaźni, sportowej rywalizacji, budowania wrażliwości na otaczający nas świat i potrzeby drugiego człowieka.
Podsumowując minione dziesięć miesięcy nie sposób nie wspomnieć o sukcesach, tych największych rzecz jasna, bo one jak zwykle bardzo nas cieszą i są powodem do dumy. Startując w różnego rodzaju konkursach przedmiotowych, przeglądach artystycznych i zmaganiach sportowych nasi uczniowie z powodzeniem sięgali po laury na wszystkich szczeblach tej rywalizacji. W tym miejscu przywołam tylko te najważniejsze:
Wielkie gratulacje!
Powodem do zadowolenia są też wyniki w nauce naszych uczniów. W klasach nauczania początkowego aż 60 osób otrzymało dyplomy za wysokie wyniki w nauce – to ponad 45 % wszystkich dzieci uczących się w tych klasach, zaś spośród uczniów z klas IV-VIII, aż 113 uzyskało świadectwa z wyróżnieniem. To blisko 54 % wszystkich dzieci uczących się w tych klasach. Najwyższe średnie ocen na zakończenie roku szkolnego uzyskali:
6,0 – Michalina Musiałowska (IV b), Dawid Przymus (IV b), Olaf Rynkiewicz (IV b), Piotr Wojnarowski (IV b), Norbert Bazylewicz (V a), Antoni Jaśkiewicz (V a), Jakub Śliwiński (V a), Hania Juncewicz (VI b), Lena Kluj (VI b), Michał Lipowski (VI b), Urszula Miczek (VI b) i Mateusz Bazylewicz (VII b).
Za bardzo wysokie wyniki w nauce, oraz reprezentowanie naszej szkoły w konkursach przedmiotowych, recytatorskich, artystycznych i sportowych, pięcioro uczniów zostało wyróżnionych nagrodą Burmistrza, najwyższym wyróżnieniem, które może uzyskać uczeń w Gminie Czerwieńsk. Tego zaszczytu dostąpili następujący uczniowie: Liliana Piwowarczyk (III b), Bartosz Bukowski (V a), Lena Kluj (VI b), Michał Lipowski (VI b) i Urszula Miczek (VI b). Nagrodą Dyrektora za osiąganie wysokich wyników w nauce oraz za osiągane sukcesy i aktywność na rzecz szkoły zostało wyróżnionych 41 uczniów.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Żaden sukces, żadne działanie, wydarzenie nie rodzą się samoistnie. To wypadkowa starań uczniów, nauczycieli, ale także rodziców i pracowników obsługi. Wszyscy razem każdego dnia tworzymy klimat współpracy, wzajemnego szacunku i dialogu. Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków społeczności nasz szkolny kalejdoskop mieni się naprawdę wieloma barwami.
Jak każdego roku, tak i teraz kapituła szkoły przyznała HONOROWY TYTUŁU „PRZYJACIELA SZKOŁY” rodzicom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju i lepszego funkcjonowania szkoły. W tym roku otrzymali go Państwo Katarzyna i Marcin Gańko.
Dziękujemy Państwu oraz wszystkim rodzicom za wsparcie naszych działań w procesie edukacyjnym, za życzliwość i wyrozumiałość. Dzięki naszym wspólnym działaniom wychowujemy dzieci na mądrych ludzi, którzy z odwagą i pewnością siebie przechodzą przez kolejne szczeble edukacji. Bez Waszej pomocy i współpracy nie byłoby to możliwe.
Echa braw jeszcze brzmią na szkolnym boisku, ale korytarze szkolne słyszą tylko odgłosy prac remontowych. Trwają przygotowania na kolejne dziesięć miesięcy, które życzymy sobie, aby były tak barwne jak te, które zapisaliśmy już po stronie – historia. Tymczasem trwają wakacje. Życzymy, aby były one czasem efektywnego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki i pracy. Wykorzystajmy go wszyscy najlepiej jak potrafimy i spotkajmy się we wrześniu pełni energii i entuzjazmu przed kolejnymi wyzwaniami.
Udanych wakacji!
Beata Kaszewska, Jacek Gębicki
Uroczyste pożegnanie uczniów klas VIII
odbędzie się 20 czerwca 2024 r. o godz. 1700 na małej sali gimnastycznej.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
odbędzie się 21 czerwca 2024 r. na boisku szkolnym.
800 – Msza święta w kościele św. Wojciecha w Czerwieńsku
845 – UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO dla klas I-VII
maj
„Wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil, łzawym wzrokiem nieraz patrzeć będzie na walkę anioła z szatanem, gdzie biały anioł tryumf odnosi.”
Janusz Korczak
Całoroczna wędrówka uczniów dobiega końca…
Choć do wakacji jeszcze kilka tygodni, to w powietrzu „czuć już koniec roku szkolnego”. Klasy III-e i VIII-e napisały najważniejsze dla nich w tym roku sprawdziany kompetencji. Propozycje ocen jednych cieszą, innych motywują do ostatniego w tym roku wysiłku. Jest jeszcze coś – lekcje w terenie, poza murami szkoły, wycieczki. To właśnie podczas nich zawierane są najtrwalsze przyjaźnie, na próbę wystawiana jest kultura i umiejętność radzenia sobie w pozaszkolnej rzeczywistości. To jakby praktyczny sprawdzian nabytej w ławce wiedzy i wychowawczych działań szkoły. Pod koniec roku otrzymujemy też informację zwrotną o wynikach konkursów, które zawędrowały na najwyższe poziomy. O wcześniejszych sukcesach informowałam na bieżąco. Do puli wygranych dorzucić należy I miejsce Julii Mierzwińskiej, II miejsce Hani Wojnarowskiej indywidualnie w grupie młodszej oraz I miejsce Michała Lipowskiego indywidualnie w kl. IV-VI w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który tradycyjnie już odbył się w Szkole Podstawowej w Nietkowie. Drużynowo maluchy uplasowały się na II, a uczniowie starsi na III miejscu.
Kolejnym powodem do zadowolenia stały się wyniki naszych uczniów, którzy reprezentowali szkołę w XXV PRZEGLĄDZIE MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA pod hasłem „MÓJ WYBÓR” organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Po 5 dniach występów, wysłuchaniu 214 prezentacji, jury mając na uwadze: znajomość tekstu, dobór fragmentu, poprawność wymowy, właściwe tempo odczytu, wyraz artystyczny i interpretację, wybrało 23 laureatów. Na gali wręczenia nagród (13 czerwca) stawiła się niemała grupa naszych laureatów: Wiktor Bryndza, Bartosz Bukowski, Ula Miczek, Lena Miśtak, Tymoteusz Szczepan, Liliana Piwowarczyk, którym serdecznie gratulujemy. Uroczystość uświetniło spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską polską autorką i ilustratorką książek dla dzieci, poetką, tłumaczem języka włoskiego i krytyczką sztuki.
Wierząc w to, iż w każdym drzemie jakiś ukryty talent postanowiliśmy zorganizować naszą szkolną edycję znanego konkursu MAM TALENT. Nie zawiedliśmy się. Po obejrzeniu prezentacji uczestników castingu, którzy pochwalili się swoimi talentami, jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Poziom występów był bardzo wyrównany, a dziedziny różnorodne. Do ścisłej dziesiątki zakwalifikowali się najlepsi i to oni stanęli w szranki podczas SZKOLNEGO DNIA DZIECKA. Tym razem laureatami zostali wszyscy uczestnicy. Gratulujemy im odwagi, pasji i wytrwałości w codziennej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności.
Wspomniane święto najmłodszych było także okazją do „zdrowej sportowej rywalizacji". Po raz kolejny rozegrany został mecz siatkówki UCZNIOWIE vs. NAUCZYCIELE. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy wzięli udział w rozgrywkach, ale puchar przekazany został drużynie nauczycieli – będzie czekał na kolejny 1 czerwca. Kulminacja tego niezwykłego dnia była niezwykła – na sygnał kilkuset uczniów rzuciło w górę proszek holi. Boisko na moment stało się przepiękną tęczą – było magicznie.
Z determinacją braliśmy udział w corocznych zmaganiach podczas Gminnego Turnieju o Puchar Przechodni Burmistrza Czerwieńska. Stanęliśmy do rywalizacji z drużynami ze szkół z całej gminy w konkurencjach sportowych oraz turnieju wiedzy o Unii Europejskiej, ekologii i naszej gminie. Po zaciętych pojedynkach zajęliśmy drugie miejsce.
„Wszystko daliśmy z siebie ” również podczas kolejnej edycji szkolnych biegów przełajowych Mini Jorge Cross. Chętnych do pokonania trasy nie brakowało. Na każdego na mecie czekał pamiątkowy medal i gratulacje. Był to również czas do kolejnego już rodzinnego pikniku, który pozwolił choć na chwilę zatrzymać się i po prostu pobyć razem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom reprezentującym szkołę w różnorodnych konkursach przez cały miniony rok szkolny. Zdobyte laury są nagrodą za determinację i ciężką pracę, są też powodem do prawdziwej i nieukrywanej dumy.
Koncert NEPTUN I SMUTNICZKA, CZYLI JAK TUBA Z HARFĄ ROZMAWIAŁA zakończył całoroczny cykl spotkań Akademii Melomana przygotowanych przez Filharmonię Zielonogórską. Dla niektórych te właśnie koncerty są jedyną sposobnością do kontaktu z muzyką przez duże M. Różnorodne instrumenty z całego świata, muzyka poważna, folklor, muzycy operowi i alternatywni, opowieści nutami pisane – to właśnie oferuje nam Lubuskie Biuro Koncertowe. Być może podczas wakacyjnych podróży usłyszymy poznane melodie i „odnajdziemy” miejsca, do których zawiodły nas spotkania z filharmonią. Jednym z ostatnich akordów realizacji tzw. minimum kulturalnego była majowa wizyta klas I-III w Teatrze Lubuskim na przedstawieniu DON KICHOT.
Trudno zamknąć wszystko co dzieje się w szkole w artykułach, którymi staramy się zaprosić czytelników w mury naszej szkoły. Swoje relacje umieszczamy także na stronie szkolnej Facebooka. Przeglądając zdjęcia i zapiski po raz kolejny mamy poczucie, że nasza Alma Mater nie tylko kształci, ale daje szansę na wznoszenie się wyżej i jeszcze wyżej, pozwala zacieśniać więzi, pozostawia trwały ślad w naszych sercach. W przeddzień wakacji życzymy naszym dzieciom, aby tak kolorowy i radosny był każdy dzień, a noty na świadectwach szkolnych były powodem do dumy.
Beata Kaszewska
kwiecień
PRACOWITY KWIECIEŃ – PLECIEŃ
Kwiecień nie tylko zaskakiwał nas przewrotną pogodą, ale dostarczał różnorodnych wydarzeń, z których zdecydowana większość to inicjatywy artystyczne.
Artystyczne dusze
Jakie talenty w nas drzemią nie wiemy dokąd ich nie odkryjemy. Doskonałą do tego okazją są zajęcia ORIGAMI oraz kółka plastycznego SZTALUGA organizowane dla najmłodszych uczniów. Z jednej strony rozwijanie zainteresowań i pasji, z drugiej piękne spędzanie czasu wolnego, z trzeciej natomiast trening motoryki małej – a efekt przepiękne prace, które zdobią korytarze szkolne. To właśnie one często przypominają nam o porach roku, świętach czy uroczystościach. Rodzice z zainteresowaniem przyglądają się wytworom małych artystów.
Recytatorski i wokalny maraton
Tradycyjnie na przedwiośniu rozpoczęły się eliminacje do konkursu recytatorskiego. Tym razem do rywalizacji stanęło 48 osób z klas I-III oraz 19 z klas starszych. Jury miało naprawdę trudne zadanie – jak z takiej grupy wyłonić najlepszych. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy stanęli przed komisją - zaprezentowali się wybornie, ale do kolejnego etapu nominowanych zostało 22 uczniów. Z klas I-VIII. 17 kwietnia w domu kultury w Bojadłach odbyły się przesłuchania konkursowe na etapie powiatowym Lubuskich Konfrontacji Artystycznych - RECYTACJA. Naszą szkołę i zarazem gminę reprezentowała mocna ekipa: Liliana Piwowarczyk, Ula Miczek, Lena Kluj oraz Wiktor Kaszewski. Z wielką przyjemnością informujemy, że Wiktor Kaszewski otrzymał wyróżnienie. Ta sama reprezentacja wystąpiła w przesłuchaniach recytatorskich w równoległym konkursie Pro Arte. Tutaj Zuzia Paprzycka otrzymała nominację do etapu wojewódzkiego, zaś wyróżnienie wyrecytowali Urszula Miczek i Wiktor Kaszewski.
Talenty wokalne reprezentowane były przez mniejszą liczbę uczniów. Ostatecznie możemy pochwalić się, iż nominacje do etapu powiatowego otrzymały Zuzanna Paprzycka oraz Maria Rutkowska, zaś wyróżnienia - Zofia Grudzień i Julia Wojciechowska. Maria Rutkowska w zmaganiach wokalnych uplasowała się najwyżej z naszej szkoły – 25 kwietnia wyśpiewała wyróżnienie w etapie powiatowym Lubuskich Konfrontacji Artystycznych – Piosenka.
Wszystkim uczestnikom oraz laureatom GRATULUJEMY, a nominowanym życzymy kolejnych sukcesów.
Czytamy, bo lubimy
Od wielu już lat nasza szkoła stara się czynić wiele, aby „wychodzące nieco z mody czytanie” nie odeszło na dobre w zapomnienie, a stare dobre książki nie pokryły się kurzem. Pani Małgosia robi wszystko, aby przyciągnąć czytelników między biblioteczne regały. Podobnie dzieje się z konkursem MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA, który od wielu już lat staje się przepustką do zmagań w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im C. Norwida w Zielonej Górze. W tym roku rozpoczęliśmy od eliminacji klasowych. Do zmagań szkolnych przystąpiło 28 uczniów klas I-III, którzy mieli za zadanie zaprezentować przygotowany w domu dowolny fragment prozy lub wiersza. Ci, którzy zrobili to najpiękniej – głośno, poprawnie i z właściwą interpretacją będą reprezentować naszą szkołę w Zielonej Górze.
Podarowaliśmy wiersze
W Światowy Dzień Poezji 21 marca w roku obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta wzięliśmy udział w IV tej edycji ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. W tym dniu w akcji wzięły udział Szkoły Stowarzyszone UNESCO w Polsce i na świecie, szerząc ideę „poezji jako daru” ( nasza szkoła należy do tej grupy). Inspiracją dla akcji są listy - wiersze Zbigniewa Herberta, które poeta pisał do przyjaciół oraz ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych wierszy. Udział w akcji polegał na odręcznym przepisaniu wybranego wiersza na przygotowanej przez organizatorów karcie papeterii i podarowaniu go konkretnej osobie. Akcja miała na celu tworzenie i pogłębianie relacji międzyludzkich (w tym międzypokoleniowych). Klasy, które wzięły udział w akcji zadbały, aby „dar” był estetyczny i sprawił innym przyjemność. Jedna z klas stworzyła wiersz – prośbę o szacunek dla Ziemi w przededniu jej święta – wiersz został odczytany we wszystkich klasach. Mamy nadzieję, że wzbudził pozytywne emocje, ale także refleksje dotyczące poszanowania naszej Matki Ziemi.
Nie zapomnieliśmy o jej święcie, które zmobilizowało nas do różnych działań. 22 kwietnia śpiewaliśmy, recytowaliśmy, malowaliśmy, pisaliśmy – wszystko o Niej i dla Niej właśnie. Wybraliśmy się na niecodzienne reporterskie zwiady, które miały na celu wytropić i sfotografować miejsca, za które powinniśmy się wstydzić i te, które są „laurką” dla planety. Niestety bilans wyszedł niekorzystny – nie dbamy o naszą Matkę Ziemię. Postanowiliśmy coś z tym zrobić. Wolontariat szkolny zorganizował przedsięwzięcie pod hasłem „Bierzemy sprawy w swoje ręce”. Opiekunowie przygotowali drewniane tabliczki i propozycje haseł zaś uczniowie klas starszych na plastyce i kreatywności tworzyli ich rysunkową interpretację. Najlepsze prace zostaną zalaminowane i umieszczone na tabliczkach wokół szkoły. Ponieważ prac było wiele – akcję postanowiliśmy kontynuować i rozszerzyć na inne miejsca.
Zapewne wiele przemyśleń oraz zastrzyk wiedzy dostarczył uczestnikom zorganizowany w naszej szkole piknik ekologiczny realizowany w ramach projektu "Czysty Powiat" współfinansowany przez WFOŚiGW i NFOŚiGW. Wprawdzie pogoda część aktywności przeniosła do sali gimnastycznej, ale każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego, a było z czego wybierać: eko- tatuaże, eko – segregacja, eko – memory, eko – malowanki, eko – fotowoltaika, eko – pojazdy, fotobudka, ruch, śpiew i taniec. Nie zabrakło oczywiście stanowiska czerwieńskiej OSP. Wierzymy, że profilaktyczne działania skupione na edukacji przyniosą pożądane efekty I NIE TYLKO PODNIOSĄ POZIOM NASZEJ WIEDZY, ALE ZACHĘCĄ DO ŻYCIA Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT KAŻDEGO DNIA.
"Łączy nas pamięć"
Pod takim hasłem 19 kwietnia najmłodsze dzieci przyłączyły się do akcji Żonkil, której celem jest upamiętnienie wielkiego zrywu w getcie warszawskim, walki o godność i honor człowieka. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który przybliżył im historię tego niezwykłego zrywu. Nauczyciele uzupełnili pokaz opowieścią o symbolu tych trudnych dni – żółtym żonkilu. Zrobione przez siebie papierowe żonkile uczniowie zanieśli do domów, aby i tam wspomnieć powstańców. Wykonaliśmy też ogromny płomień pamięci, który powstał z ponad stu trzydziestu połączonych ogników namalowanych przez poszczególnych uczniów. Choć temat niełatwy dla małych dzieci, to jednak ważny w kształtowaniu ich wrażliwości oraz pamięci o wydarzeniach, których już nigdy nie chcielibyśmy doświadczać. Staramy się pielęgnować przywiązanie i szacunek dla pięknej historii Polski, którą „napisali” nasi przodkowie, do symboli i świąt narodowych. Naszych przedstawicieli nie zabrakło pod Pomnikiem Wdzięczności podczas obchodów Dnia Flagi i Święta Konstytucji Trzeciego Maja.
Majówkę rozpoczęliśmy w dobrych nastrojach. Ten wolny czas oprócz świętowania, dał nam kilka dni wytchnienia po naprawdę intensywnym miesiącu. Przed nami jeszcze bardziej wymagające dni – czas egzaminów trzecioklasistów oraz ósmoklasistów, czas szlifowania ocen, które pojawią się na świadectwach. Życzymy połamania piór i satysfakcji z wyników.
Beata Kaszewska
marzec
Wisenny kalejdoskop wydarzeń
Tak to już jest, że kiedy do życia budzi się przyroda – również i my doznajemy swoistego ożywienia, odczuwamy pokłady energii, chęci do działania.
Aktywne przerwy
Od kilku już lat nasz szkoła aspiruje do zdobycia certyfikatu SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE. Jednym z przedsięwzięć jest organizacja tzw. AKTYWNYCH PRZERW. Każda klasa raz w roku ma za zadanie zmotywować kolegów do aktywnego spędzenia przerwy. Pomysły bywają różne. W ostatnim czasie były to np. zabawy z kostką Rubika, wiosenna zgaduj – zgadula, logiczne zabawy zręcznościowe pod hasłem RUSZ GŁOWĄ NA WIOSNĘ. Ideą tego typu zajęć jest nie tylko integracja społeczności szkolnej, ale pokazanie różnego rodzaju aktywności, które można powtórzyć w domu np. w pochmurne dni i które mogą stać się alternatywą dla „zatopienia się w wirtualnym świecie”.
Dni z przesłaniem
Przyzwyczajeni do rutyna dnia codziennego ze szczególnym zaangażowaniem uczestniczymy w tzw. dniach z przesłaniem. 14 marca parlament uczniowski zainicjował DZIEŃ BEZ PLECAKA. I nie był to dzień, w którym mieliśmy przyjść do szkoły nieprzygotowani, wręcz odwrotnie należało „kreatywnie się spakować”. I jak zwykle nie zawiedliśmy się. Pomysłowość uczniów nie zna granic. Zamiast plecaków zobaczyliśmy – kosze, pudełka, wiaderka, walizki, garnki, słoje, legowiska, nosidełka dla dzieci, wózki, koszyki, przenośne półki, pufy, walizki na narzędzia, chlebaki, skrzynki, była nawet suszarka, na której zamiast prania zawisły… zeszyty i podręczniki. Można? – Można!
Szczególnym dniem jak co roku był 21 marca, który wszyscy kojarzymy z powitaniem wiosny. I tak też było. Wprawdzie nie topiliśmy marzanny, ale wybraliśmy się na poszukiwania oznaków wiosny, wypowiedzieliśmy zaklęcie żegnające zimę i na cztery strony świata rozrzuciliśmy lód, który ją symbolizuje. Oprócz zabaw obwieszczających nadejście uwielbianej przez wszystkich pory roku, tego dnia przyszliśmy do szkoły – w piżamach, szlafrokach i skarpetach nie do pary. To wszystko za sprawą kolejnej inicjatywy parlamentu szkolnego, który zachęcił nas do udziału w DNIU PIŻAMY, mającego na celu solidaryzowanie się z dziećmi przewlekle chorymi, spędzającymi w szpitalu bardzo dużo czasu. Klasy pierwsze poświęciły ten dzień koleżance z klasy (1a) i malutkiej dziewczynce - wcześniaczkowi (1b) – obie w piżamce i szpitalnym łóżku spędziły już kilka miesięcy. Życzymy im dużo, dużo zdrowia!
Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony 21 marca, to wyjątkowa okazja do zwiększenia świadomości na temat tej przypadłości i wyrażenia solidarności z osobami z wadą genetyczną. W tym dniu ludzie na całym świecie zakładają kolorowe skarpetki, które nie pasują do siebie, aby pokazać wsparcie dla różnorodności i unikalności każdego człowieka. Ubraliśmy kolorowe skarpety i wykonaliśmy pracę plastyczną ( projekt skarpetek), którą można było podziwiać na ścianach w różnych częściach naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności powstał 107,5 metrowy sznur „kolorowych, pięknie zaprojektowanych skarpet”.
Niezwykłym pomysłem, który spotkał się z entuzjazmem całych rodzin naszych uczniów był konkurs na wykonanie zajączka wielkanocnego z plastrów drewna. Zajączki miały zaczarować kolorami trawniki przed wejściem do szkoły. I zaczarowały – nie sposób opisać na jakie pomysły wpadali twórcy – jedno jest pewne – takie zajączki, zające, zajęczyce można podziwiać tylko przed naszą szkołą – przybywajcie i oceńcie sami.
Twórczy i pomysłowi okazali się także członkowie naszej świetlicy. Wielką radością i wyróżnieniem za ogromny trud tworzenia było I miejsce za wykonanie PALMY WIELKANOCNEJ, która zwyciężyła w gminnym konkursie organizowanym przez MGOK. Palma powstała dzięki współpracy dzieci i wychowawczyń. Choć palce bolały i kleiły się – to nic nie mogło zgasić zapału „świetliczaków”, którzy oprócz palmy na konkurs przygotowali palemki, stroiki, ozdoby i kartki wielkanocne. Wielkim zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny świetlicy szkolnej, z której dochód przeznaczony został na jej potrzeby. GRATULUJEMY pierwszego miejsca!
Wiosenne przedpołudnie nad zalewem
Najdonośniejszym akordem witającym wiosnę był plenerowy festyn rekreacyjno – sportowy mający na celu integrowanie społeczności szkolnej w przyjemnej atmosferze plenerowej, promowanie świadomości ekologicznej i zdrowego stylu życia. Do udziału w przedsięwzięciu nad naszym czerwieńskim zalewem zaprosiliśmy 23 marca wszystkich uczniów i rodziców. Do organizacji włączyło się Nadleśnictwo Zielona Góra, Koło Łowieckie Jeleń Czerwieńsk, Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwieńsku i Wojskowa Straż Pożarną w Czerwieńsku. W głównym miejscu imprezy ustawiono 2 stanowiska edukacyjne Nadleśnictwa Zielona Góra oraz stanowisko Koła Łowieckiego Jeleń Czerwieńsk. OSP Czerwieńsk i WSP Czerwieńsk zaprezentowały sprzęt znajdujący się na wyposażeniu obu jednostek - przede wszystkim sprzęt związany z ratownictwem wodnym i ratownictwem medycznym. Przygotowano wiele atrakcji – w tym tory i stanowiska sprawnościowe, niestety wiosna się na nas pogniewała i przywitała nas deszczem. Udało się zrealizować wiele punktów z programu, w tym sadzenie 20 drzewek, którymi zastąpiono te wcześniej połamane, nagrodzenie rodzin, które wzięły udział w RODZINNYM KONKURSIE NA ZAJĄCZKA, poszerzenie wiedzy o życiu w lesie. Choć schowani pod wiatą i namiotami, to jednak donośnie odśpiewaliśmy piosenkę oznajmiającą przewrotnie, bo w strugach deszczu, że MAMY JUŻ WIOSNĘ! Na ogrzanie i posilenie się kiełbaskami Koło Łowieckie Jeleń zaprosiło najwytrwalszych uczestników do ogniska. Całość imprezy zakończyło wręczenie upominków przygotowanych przez Nadleśnictwo Zielona Góra z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.
Cieszymy się, że pomimo kaprysów pogody nie zniechęciliśmy się i z entuzjazmem przybyliśmy nad malowniczy Zalew, by wspólnie spędzić czas. Wydarzenie to pokazało, że troska o środowisko potrafi zjednoczyć społeczność niezależnie od aury. Wierzymy, że pogoda nie popsuje nam nastroju podczas kolejnych imprez. Już 16 kwietnia w godzinach 15.00- 18.00 na terenie szkoły odbędzie się piknik ekologiczny JESTEŚMY EKO-logiczni. Zrealizujemy go w ramach projektu CZYSTY POWIAT. W programie przewidzieliśmy min. animacje i zabawy dla dzieci, loterię fantową, fotobudkę 360*, wystawę eko-pojazdów, stanowisko fotowoltaiki i eko-segregacji. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci z klas I-VIII.
20 kwietnia - w godz. 10.00 - 12.00 przy hali sportowej Lubuszanka odbędzie się kolejna edycja szkolnych biegów przełajowych MINI JORGE CROSS. Chcemy, aby tegoroczna edycja biegów miała charakter festynu sportowo-rekreacyjnego.
Jak widać nasz szkolny kalejdoskop mieni się wieloma kolorami różnorodnych wydarzeń, które pozwalają zasmakować w ekologicznym i zdrowym spędzaniu wiosennego czasu i co najważniejsze w „pięknych okolicznościach przyrody”, na świeżym powietrzu.
Beata Kaszewska
luty
Co słychać w szkole na przedwiośniu?
Dotrzymujemy kroku rozwijającemu się światu
Jak powiedział ktoś mądry: „Gdy uczeń przerasta mistrza…to najlepszy dowód na wielkość nauczyciela”. Cieszymy się, gdy nasi wychowankowie przekraczają kolejne progi swojej wiedzy i umiejętności, ale jako pedagodzy staramy się nieustannie poprawiać i udoskonalać nasze kompetencje, rozwijającą się prężnie wiedzę związaną z ekologią, podążać za rozwojem nowych technologii cyfrowych. Wszystko po to, aby uatrakcyjnić, udoskonalić i dostosować do wyzwań rozwijającego się świata proces dydaktyczno –wychowawczy. Także po to, aby dotrzymać kroku naszym uczniom. Chcemy jako kadra doświadczyć innowacyjnych rozwiązań - także z zakresu nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w systemach edukacji innych krajów europejskich. Właśnie w tym celu zespół naszych nauczycieli przystąpił do przedsięwzięcia pod nazwą: EkoGeek. Będzie ono realizowane w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej ze środków FERS na zasadach Programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna. Zakłada on rozwój umiejętności technologiczno- informatycznych, poszerzenie kompetencji językowych i wiedzy ekologicznej kadry nauczycielskiej. Uzyskana kwota dofinansowania 179 564,63 zł pokryje koszty 18-o miesięcznego okresu trwania projektu, którego zakończenie przewidywane jest w czerwcu 2025r. Projekt zakłada: tzw. jobshadowing (obserwację systemu nauki oraz technologii) w Grecji; podniesienie kompetencji językowych na poziomowanych kursach języka angielskiego na Malcie oraz pogłębienie wiedzy ekologicznej w Barcelonie. Łącznie w projekcie weźmie udział 23 nauczycieli z naszej szkoły.
Z wizytą w Radio
Jak ważny jest zdrowy styl życia, właściwe odżywianie, ruch – wydaje się, że na ten temat powiedziano już wszystko. Okazuje się, że choć wiemy naprawdę wiele, nie idzie to w parze ze stosowaniem wiedzy w praktyce. Pewnie dlatego temat wraca jak bumerang, poruszany jest wszędzie gdzie tylko można. Zaprzyjaźniona pani redaktor Elżbieta Wozowczyk – Leszko z Radia Zachód wie o naszej szkole wiele, wie, że staramy się promować zdrowie wśród uczniów, ich rodziców i mieszkańców naszego miasteczka. Zaprosiła kilkoro uczniów, aby podzielili się nie tylko wiedzą i doświadczeniami, ale aby jako dzieci zaapelowali do swoich rówieśników o wyrabianie dobrych nawyków, bo przecież „czym skorupka za młodu nasiąknie….”. Wraz z gościem specjalnym – dr Joanną Michalik – Pietraszak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uczniowie poruszyli problem zdrowia. Mówili o tym czym jest zdrowe odżywianie? Co to jest „śmieciowe jedzenie” i żywność przetworzona? Zwrócili też uwagę na światowy problem, jakim z jednej strony jest „głód Świata”, a z drugiej olbrzymie marnotrawienie żywności – podali przerażające dane mówiące, że rocznie marnujemy niemal 5milionów ton żywności! Młodzi redaktorzy podzielili się ze słuchaczami wynikami ankiety, którą przeprowadzili wśród uczniów naszej szkoły. Zdecydowana większość deklaruje świadomość potrzeby zdrowego stylu życia. Teraz wystarczy tylko znane zasady stosować na co dzień !
Pomagamy, bo to lubimy
Klasa IIIc jeszcze podczas zimowych chłodów postanowiła zorganizować akcję wspierającą zielonogórskie schronisko . „Zwierzęta same nie poproszą o pomoc”- powiedziała ich wychowawczyni, a dzieci podchwyciły hasło, przygotowały ulotki i zachęcały do wsparcia stworzeń, które bez człowieka skazane są na samotność i biedę. Nasza szkoła jest od wielu lat przyjacielem schroniska i każda akcja spotyka się z dużym odzewem. Tak było i tym razem. Uczniowie przynosili posłania, stare koce, ręczniki jednorazowe, ale także karmę suchą i mokra, nie zabrakło też zabawek dla psów i kotów. Podczas ferii Maja i Zuzia z tatą wszystkie dary zwieźli do schroniska. Jak powiedziały z jednej strony cieszyły się, że przywiozły „pomoc”, a z drugiej z żalem i łezką w oku patrzyły na błagające o zabranie psy i koty. Nie przestaniemy pomagać i zachęcamy do tego wszystkich wrażliwych ludzi.
Świętujemy
Marzec niezmiennie kojarzy nam się z przysłowiem „W marcu jak w garncu” oraz ze świętowaniem dnia 8 marca. Pogoda potwierdziła przysłowie, a męska część naszej społeczności nie zapomniała o dziewczynkach, koleżankach, paniach, damach – jednym słowem o „płci pięknej”. Znowu w szkole zrobiło się pięknie, uroczyście – dominowały serduszka i kwiatki. Chłopcy mieli różne pomysły na uczczenie Święta Kobiet – najważniejsze były jednak emocje, życzenia, miłe gesty – jednym słowem wyrażenie szacunku dla małych i dużych kobiet. Było naprawdę sympatycznie.
Beata Kaszewska
styczeń
"Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny. Zresztą siedzenie męczy. Jeżeli w człowieku uzbiera się siła, a nie może jej zużyć, siedzi jakby głodny ruchu, znudzony, jakby zatruty."
J.Korczak
PIERWSZY SEMESTR ZA NAMI
Wprawdzie już 29 stycznia rozpoczął się drugi semestr, ale tradycyjnie to początek ferii zimowych skłania nas do podsumowań i refleksji na temat minionego – bardzo długiego półrocza. Był to czas naprawdę wytężonej nauki i aktywności. Dla jednych zakończył się świetnymi ocenami, sukcesami, innym wskazał, co jeszcze należy poprawić, które dziedziny wymagają większej uwagi i doszlifowania, aby za kilka miesięcy podczas odbioru świadectw, wszyscy byli pełni satysfakcji. Klasa ósma dwukrotnie w tym semestrze zmierzyła się z zadaniami egzaminu próbnego. To naszym zdaniem bezcenne doświadczenie, które nie tylko oswaja młodzież z warunkami egzaminu ósmoklasisty, ale pokazuje braki i niedociągnięcia, które jeszcze należy nadrobić. Uczniowie z klas młodszych otrzymali pisemne opinie o swoich osiągnięciach. Jedno warte jest podkreślenia, iż maluchy naprawdę się starały. Kilka klas zorganizowało spotkania podsumowujące, na których zaprezentowały rodzicom przedstawienia – każde nagrodzone gromkimi brawami. Uczniowie klasy IIIb i IIIc zaprosili na nie również młodszych kolegów. Oprócz podstawowej misji – edukacji – szkoła od lat jest przestrzenią wypełnioną imprezami, konkursami, inicjatywami szkolnymi i klasowymi. Nie sposób wymienić wszystkie wyjazdy do kin, teatrów, filharmonii. Jeszcze trudniej policzyć różnorodne działania parlamentu uczniowskiego, działania wolontariatu, spotkania z ciekawymi ludźmi czy pobyt w interesujących miejscach. W każdej klasie na stronie wydarzeń jest kilkadziesiąt pozycji. O wielu z nich staraliśmy się pisać na bieżąco na łamach gazety. Podsumowując kilka miesięcy nauki wychowawcy, rodzice i uczniowie mieliby jednak problem, które z wydarzeń uznać za to najcenniejsze i nikt nie silił się, aby utworzyć taki ranking. Bo właśnie ta różnorodność, mieniąca się niczym szkiełka w kalejdoskopie, składa się na barwny obraz, któremu nadano tytuł CZERWIEŃSKA PODSTAWÓWKA. Swoistą okazją do docenienia starań uczniów i nauczycieli był apel, na którym nagrodzono laureatów licznych KONKURSÓW szkolnych i gminnych. Ich lista jest naprawdę imponująca. Wymienię tylko te, które wyszły poza mury szkoły.
Wielkim sukcesem Franciszka Hudymy było zajęcie 6. miejsca w dwuboju w finale OGÓLNOPOLSKICH LEKKOATLETYCZNYCH NADZIEI OLIMPIJSKICH. Franek reprezentował województwo lubuskie. Dominik Wybranowski awansował do REJONOWEGO ETAPU KONKURSU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.
Wyróżnienie w konkursie plastycznym MOJA WYMARZONA CHOINKA - zorganizowanym przez Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze otrzymał Wojciech Markiewicz.
W gminnym konkursie profilaktycznym o tematyce literackiej : DORASTANIE BEZ PRZEMOCY W RODZINIE - BEZPIECZNI MŁODZI zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku w kategorii klas I-III pierwsze trzy miejsca zdobyły kolejno - Janina Ambrożuk, Maja Zebel, Hania Flis, zaś w kategorii klas VII-VIII 1 miejsce zajął Wiktor Kaszewski.
Lidia Sobów i Jessica Koval zostały wyróżnione w gminnym konkursie plastycznym: CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE MOŻE DAĆ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI.
W międzyszkolnym konkursie czytelniczym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Leśniowie Wielkim na 2. miejscu uplasowała się Julia Majorczyk, na 3. Iga Cieślik, zaś wyróżnienie otrzymała Maria Rutkowska. Świetlica szkolna brała udział w gminnym konkursie na SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ. Za wykonaną przez dzieci i wychowawczynie świetlicy szopkę otrzymaliśmy wyróżnienie.
Wszystkim nagrodzonym, ale także każdemu, kto zechciał wziąć udział w wybranym, z niemałego wachlarza propozycji, konkursie GRATULUJEMY!
Ostatnim akordem i nagrodą za pracę w pierwszym semestrze dla najmłodszych uczniów był bal karnawałowy, dla starszych zaś wyjazdy do kina. Wszystkim potrzebny jest odpoczynek – ważne, aby był wypełniony ciekawymi działaniami. Na zajęciach z wychowawcami zaprezentowano cały wachlarz pomysłów na ciekawe i bezpieczne ferie zimowe. Takich właśnie ferii życzymy całej społeczności CZERWIEŃSKIEJ PODSTAWÓWKI. Do zobaczenia 26 lutego!
Beata Kaszewska
Zgłoszenia do szkoły przyjmujemy do 22.03.2024 r.
Kartę zgłoszenia można złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na adres: spczerwiensk@czerwiensk.pl
Pliki do pobrania:
Karta zgłoszenia dziecka (WORD)
grudzień
„W najcudowniejsze rzeczy trzeba wierzyć, żeby móc je zobaczyć. W latające renifery i anioły. W pokój na ziemi, dobrą wolę, nadzieję i radość. One są prawdziwe, ponieważ ich istnienie można sobie wyobrazić. Boże Narodzenie to nie jest data w kalendarzu, to jest stan świadomości.”
Magia grudniowych dni
Wprawdzie zapach choinki jest już nieco mniej intensywny, a dźwięki kolęd powoli cichną, to jednak właśnie magię grudniowych chwil pragniemy zachować w sercu jak najdłużej. Ostatnie lata pokazują, iż coraz szybciej zaczynamy przeżywanie świątecznego szaleństwa. Pierwsze dumnie prezentują się choinki, których blask rozgrzewa nasze serca. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiają się symbole świąt Bożego Narodzenia. Chętnie oglądamy filmy ze świątecznym przesłaniem. Pewnie dlatego Mikołaj zaprosił klasy młodsze do kina na piękny film „Życzenie”. Jego bohaterka - nastoletnia Asha - pozwoliła uwierzyć, iż z pomocą przyjaciół oraz magicznej gwiazdy można stawić czoła złemu władcy, by dać szczęście innym. Wycieczka do kina była dopiero początkiem niespodzianek. Oto bowiem 6 grudnia w magicznym kąciku pojawił się najprawdziwszy Mikołaj, z którym spotykały się wszystkie klasy. Mikołaj nie tylko rozmawiał z uczniami o ich marzeniach i dokonaniach, ale z każdą z klas zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejna niespodzianka czekała na maluchy na placu pod ratuszem. Tutaj Mikołaj zajechał wielkim autobusem razem ze swoimi elfami. I chociaż było zimno, to goście szybko rozgrzali gromadę dzieci. Były tańce, piosenki i małe podarunki. Po powrocie do szkoły uczniowie szybko spostrzegli, że pod choinkami czekają na nich prezenty. Mikołajki w tym roku były naprawdę radosne i bogate. Na starsze klasy w okresie przedświątecznym również czekały różne niespodzianki. Były wyjazdy do kina, teatru, kręgielni, na jarmark bożonarodzeniowy do Poznania, a nawet do Berlina. Wszyscy poczuliśmy atmosferę radości i oczekiwania na święta. Jak każdego roku w świetlicy szkolnej dzieci miały pełne ręce roboty. Wraz z wychowawczyniami przygotowywały się do warsztatów. Ich celem było nawiązanie do tradycyjnego – ręcznego wykonywania ozdób oraz kartek świątecznych. Pachniało igliwiem, drewnem i klejem, brokatem otulone zostało każde pomieszczenie. Efekt był wspaniały. Na wystawie powarsztatowej zaroiło się od aniołków, bombek, gwiazdek, stroików, kartek z życzeniami. Było także sianko z najprawdziwszej stodoły. „Świetliczaki” przygotowały też na konkurs piękną szopkę, która otrzymała wyróżnienie od organizatorów z Leśniowa Wielkiego.
Kulminacją świątecznego zgiełku okazał się ostatni dzień przed feriami. Od wielu lat spędzamy go wyjątkowo. Już widok elegancko ubranej młodzieży oraz kadry wywołuje uśmiech na twarzy. Na korytarzach unosi się znajomy zapach, który „każdy z nas zna od kołyski”. Ostatnie przygotowania, krzątanina uczniów i niezastąpionych rodziców, a każda z klas zamieniła się w miejsce wigilijnej uczty. Wychowawcy zadbali o to, aby przypomnieć istotę Świąt Bożego Narodzenia, aby młodzi ludzie ponieśli w przyszłość wiedzę i poczucie, iż są one pięknym, rodzinnym świętem, dającym radość ze wspólnego przebywania, ale także niosącym nadzieję na dni, które mają nadejść. Ten jeden w roku – długi dzwonek – wezwał całą społeczność szkolną na duchową ucztę. W świąteczny nastrój wprowadził nas zespół muzyczno - teatralny ArtOn, który przygotował przedstawienie pt. "Pierwsza Gwiazdka". Występy młodych artystów wywołały wzruszenie i rumieńce na twarzach widzów. Kolejnym punktem programu było przypomnienie bożonarodzeniowych tradycji, a spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Było naprawdę magicznie. Pełni wrażeń wróciliśmy do klas, aby dzieląc się opłatkiem złożyć sobie życzenia, wspólnie spożyć wigilijny poczęstunek, śpiewać kolędy. Wigilia nie może odbyć się bez prezentów i nie tyle ważne co nim jest, ale serce i zaangażowanie tych, którzy nas obdarowują.
Naszą radością świętowania zapragnęliśmy podzielić się z innymi mieszkańcami Czerwieńska. Na przedstawienie „Pierwsza Gwiazdka” zespół muzyczno – teatralny zaprosił przedszkolaki wraz z wychowawczyniami. Młodzi artyści zaprezentowali się także na parafialnej WIGILII DLA SENIORÓW. Pragniemy pochwalić się, iż kilka nauczycielek naszej szkoły pod kierunkiem Pani Bożeny Wesołowskiej należy do chóru, który również uświetnił to gminne wydarzenie.
W ten niezwykły, bożonarodzeniowy czas złapaliśmy oddech od codziennych obowiązków szkolnych, cieszyliśmy się swoją obecnością, wymienialiśmy uśmiechy, ciepłe słowa i poczuliśmy cudowny nastrój- MAGIĘ ŚWIĄT!
Zanim ustały świąteczne spotkania, zanim przycichły dźwięki kolęd, przyszedł ON NOWY ROK 2024. Jaki będzie – nie wiemy, ale mamy marzenia, aby był cudowny i niezapomniany.
Drodzy Czytelnicy, Rodzice, Uczniowie!
Z okazji Nowego Roku życzymy Wam, aby każdy dzień był nową przygodą pełną radości, zdrowia i sukcesów. Niech każdy wschód słońca przynosi nową nadzieję, a każdy zachód satysfakcję z dobrze spędzonego dnia.
Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy Niepedagogiczni
Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku
Powered by aSc EduPage